„Zwykli ludzie” o tym jak ludzie ludziom zgotowali piekło Holokaustu

Film dokumentalny ukazujący okoliczności, w jakich tysiące zwykłych Niemców z nazistowskich batalionów śmierci dokonało koszmarnych zbrodni podczas Holokaustu.

Film dokumentalny „Zwykli ludzie” (Netflix, ZDF)

W serwisie Netflix można obejrzeć niemiecki film dokumentalny zatytułowany Zwykli ludzie (tyt. oryg. Ganz normale Männer – Der „vergessene Holocaust“, ang. Ordinary Men: The Forgotten Holocaust) w reżyserii Manfreda Oldenburga i producenta Leopolda Hoescha z 2021 roku. Film został wyemitowany po raz pierwszy w telewizji ZDF 25 stycznia 2022 roku.

Niemal 75 lat po zakończeniu głównego procesu o zbrodnie wojenne w Norymberdze dokument przedstawia kolejny proces, który przeszedł do historii. Proces norymberski Einsatzgruppen przeciwko członkom czterech szwadronów śmierci z Policji Bezpieczeństwa i SD, służby bezpieczeństwa SS, uważany jest za największy proces o morderstwo w historii.

Podczas II wojny światowej zamordowano sześć milionów Żydów. Trzy miliony ludzi zginęło w obozach zagłady, a dwa miliony ludzi zginęło w systematycznych masowych strzelaninach. Fakt, który dziś jest mało znany. Sprawcy stanęli twarzą w twarz ze swoimi ofiarami. Rozstrzeliwano mężczyzn, kobiety, dzieci – dzień po dniu, posłusznie i pilnie, jak gdyby była to normalna praca.

W skład mobilnych komandosów oddziałów zadaniowych i batalionów policji wchodziło kilkadziesiąt tysięcy Niemców. Film przygląda się, kim byli ci mężczyźni i jak udało im się popełnić takie zbrodnie, co zeznali nieliczni ocalali i jak udało im się uniknąć masowego morderstwa.

Reżyser Manfred Oldenburg śledzi drogę jednego z batalionów morderców, korzystając z materiałów pisanych, oryginalnych dokumentów, nagrań filmowych i zdjęć, a także rekonstrukcji scenicznych. Komentują to historycy i psychologowie społeczni.

Główną rolę w filmie dokumentalnym Zwykli ludzie odgrywa Benjamin Ferencz. Amerykański prawnik napisał historię świata i był głównym prokuratorem w Norymberdze przeciwko czołowym członkom tzw. „Einsatzgruppen”. Przewodnikiem po filmie jest aktualny, szczegółowy wywiad ze stuletnim już Ferenczem.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: ZDF | Wikipedia