Apple przygotowuje się do batalii prawnej z przepisami UE dotyczącymi App Store’a

Apple przygotowuje odwołanie od unijnej ustawy o rynku cyfrowym, argumentując, że nie należy wymagać od firmy zezwalania na alternatywne sklepy aplikacji na swoich urządzeniach.

App Store EU

Ustawa o rynkach cyfrowych (DMA – Digital Market Act) Unii Europejskiej to szereg przepisów skierowanych do gigantów technologicznych, takich jak Amazon, Apple, Google i innych. Przepisy te mają na celu zapewnienie uczciwej konkurencji poprzez ograniczenie priorytetu, jaki firma może nadać swoim własnym usługom. Apple będzie również argumentować, że iMessage, usługa przesyłania wiadomości na urządzeniu przeznaczona wyłącznie dla użytkowników Apple’a, nie powinna być kontrolowana przez organy regulacyjne.

Według Bloomberga zespół prawny Apple’a przygotowuje kontrargumenty do tych przepisów prawa unijnego. Według doniesień odwołanie Apple’a jest nadal opiniowane wewnętrznie i może ulec zmianie przed ostatecznym terminem składania skarg do sądu UE, który upływa 16 listopada 2023 roku.

Przede wszystkim mówi się, że Apple skupia się na tym, aby iMessage nie był wystarczająco duży, aby zgodnie z prawem można go było uznać za gatekeepera. Obejmie również dyskusję na temat tego, co konkretnie w App Storze należy uregulować i w jaki sposób. Apple ma też problem prawny związany ze swoją przeglądarką Safari.

W marcu 2022 roku Unia Europejska opublikowała ustawę o rynkach cyfrowych. Weszła ona w życie w maju 2023 r.

We wrześniu komisarz europejski Thierry Breton powiedział, że ustawa o rynkach cyfrowych to dopiero początek i Apple będzie musiało otworzyć cały swój ekosystem dla konkurentów.

Przeczytaj też: Ponad 100 mln użytkowników sklepu App Store w Europie!

Jednak w tym samym miesiącu usługi iMessage firmy Apple i Bing firmy Microsoft zostały usunięte z wymogów unijnych rynków cyfrowych. Apple argumentowało, że jego usługa iMessage jest zbyt mała w Europie, aby została objęta warunkami określonymi prawem unijnym.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple Insider