To ile tych przeglądarek Safari ma Apple?

Możesz pomyśleć, że Safari to jedna przeglądarka. Samo Apple reklamuje ją jako tę samą przeglądarkę na różnych urządzeniach, ale zgadnij co? Firma przez cały ten czas trzymała nas w niewiedzy…

Ikona aplikacji Safari na iOS-a

Apple twierdzi, że ma trzy przeglądarki o nazwie Safari! Zgodnie z ustawą Komisji Europejskiej o rynkach cyfrowych (DMA) Apple, a także Alphabet, Amazon, ByteDance, Meta i Microsoft zostały wyznaczone na strażników tzw. gatekeepers. DMA to regulacja, która została wprowadzona w zeszłym roku, aby uniemożliwić gigantom technologicznym angażowanie się w praktyki antykonkurencyjne i narzucanie nieuczciwych warunków. Gatekeeperzy to platformy tak dominujące, że konsumenci nie mogą ich uniknąć.

Zobacz też: Google, Whatsapp i TikTok na liście 22 usług objętych nową ustawą unijną DMA

We wrześniu tych sześć firm otrzymało sześć miesięcy na zapewnienie zgodności z DMA w następujących 22 podstawowych usługach platformy.

Firmę uznaje się za „gatekeepera”, jeżeli pełni ona funkcję ważnego pośrednika między przedsiębiorstwami a ich użytkownikami w odniesieniu do podstawowych usług platformy, pod warunkiem że:

  • osiąga określony obrót,
  • świadczy usługi dla ponad 45 milionów aktywnych użytkowników końcowych miesięcznie w UE lub 10.000 aktywnych użytkowników biznesowych rocznie w UE,
  • jeżeli drugie kryterium zostało spełnione w ciągu ostatnich trzech lat.

Safari spełnia warunki, ale tylko wtedy, gdy traktujemy ją jako jedną przeglądarkę

Chwaląc się funkcją Continuity, Apple mówi o identyczności przeglądarki Safari. Aby jednak udowodnić, że Safari nie kwalifikuje się jako gatekeeper dla odpowiedniej platformy podstawowej (przeglądarki), Apple twierdzi, że ma trzy przeglądarki, a nie jedną, jak podaje The Register.

W sklepie App Store czytamy w opisie aplikacji: Eksploruj sieć z szybkością błyskawicy, korzystając z zaawansowanej ochrony prywatności oraz bogatych opcji personalizacji. Safari pozwala przeglądać witryny, tłumaczyć strony www oraz synchronizować karty na wszystkich swoich urządzeniach z systemem iOS, iPadOS i macOS.

Firma twierdzi, że oferuje pięć sklepów z aplikacjami i pięć systemów operacyjnych, a poza systemem iOS podstawowe usługi platformy nie spełniają poziomu wykorzystania określonego w przepisach.

Grafika przedstawiająca firmy i usługi wyznaczone jako gatekeeperzy DMA (Komisja Europejska)
Grafika przedstawiająca firmy i usługi wyznaczone jako gatekeeperzy DMA | fot. Komisja Europejska

Firma Apple podtrzymała swoje stanowisko, że każda z jej przeglądarek internetowych Safari stanowi odrębną [usługę platformy podstawowej]. Według Apple’a przeglądarki: Safari na iOS, Safari na iPadOS i Safari na macOS kwalifikują się jako przeglądarki internetowe w rozumieniu [wymagań DMA].” – Komisja Europejska

Apple twierdzi, że DMA obejmuje wyłącznie przeglądarkę Safari dla iPhone’a. Podnosi, że każda z jej przeglądarek Safari oferuje różne opcje interfejsu i ma różne zastosowania. Komisja Europejska oczywiście tego nie kupuje i nalegania Apple’a zmusiły ją do zbadania, czy iPadOS i iMessage również powinny być postrzegane jako usługi platformowe kontrolowane przez gatekeepera.

Wcześniej firma została uznana za gatekeepera w kategoriach systemy operacyjne (iOS), usługi pośrednictwa (AppStore) i przeglądarki internetowe (Safari). Z tego powodu Apple będzie musiał zezwolić na sklepy z aplikacjami innych firm na iOS-ie, przynajmniej w Europie.

Komisja zidentyfikowała sześć kwestii związanych z twierdzeniami Apple’a i stwierdziła, że ​​„Safari kwalifikuje się jako pojedyncza przeglądarka internetowa, niezależnie od urządzenia, za pośrednictwem którego uzyskuje się dostęp do tej usługi”.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: PhoneArena