Jak wyłączyć nowy wygląd przeglądarki Chrome?

Przeglądarka internetowa Chrome firmy Google otrzymała nowy, przeprojektowany wygląd na rok 2023, ale można ją wyłączyć – sprawdź, jak to zrobić?

Google Chrome Material You

We wrześniu 2023 roku firma Google zaczęła wprowadzać zaktualizowany wygląd i sposób działania swojej przeglądarki internetowej Chrome w oparciu Material Design, który można znaleźć na smartfonach z systemem Android i niektórych innych aplikacjach mobilnych Google’a. Jeśli nie jesteś fanem nowego projektu, możesz to wyłączyć — przynajmniej na razie.

Nowy wygląd przeglądarki Google Chrome kładzie większy nacisk na kolor, z nowym jasnoniebieskim schematem kolorów jako domyślnym wyborem i opcjami wielu innych kolorów (ciemny motyw również jest nadal obecny). Wprowadzono również inne zmiany, w tym zaokrąglone krawędzie głównego paska narzędzi, wyższe zakładki, różne czcionki dla niektórych elementów i ikony elementów menu w głównym rozszerzonym menu.

W standardowych ustawieniach Chrome’a nie ma opcji przywrócenia starego wyglądu, ale możesz wyłączyć nowy wygląd za pomocą eksperymentalnych flag funkcji. Można spodziewać się, że Google usunie te flagi funkcji jakiś czas po pełnym udostępnieniu projektu wszystkim użytkownikom, ale prawdopodobnie stanie się to dopiero w 2024 roku.

Główna flaga funkcji chrome-refresh-2023 obecnie wygasa w przeglądarce Chrome w wersji 125 (zgodnie z flag-metadata.json, którą można zobaczyć w serwisie GitHub) – ale ta wersja przeglądarki pojawi się dopiero w maju 2024 roku. Google może również przedłużyć datę wygaśnięcia flagi do późniejszego wydania.

Jak wyłączyć nowy wygląd Chrome’a?

Najpierw skopiuj poniższy adres URL, wklej go w pasku adresu przeglądarki Chrome i naciśnij Enter/Return na klawiaturze:

chrome://flags/#chrome-refresh-2023

Spowoduje to przejście do listy flag funkcji eksperymentalnych przeglądarki Chrome i podświetlenie flagi „Chrome Refresh 2023”.

Następnie kliknij menu rozwijane obok flagi (prawdopodobnie jest tam napisane „Default”) i wybierz „Disabled”, aby wyłączyć flagę.

Wyłączanie flagi funkcji „Chrome Refresh 2023”
Wyłączanie flagi funkcji „Chrome Refresh 2023”

Po zmianie ustawienia flagi kliknij przycisk „Refresh” u dołu strony, aby ponownie uruchomić przeglądarkę Chrome i załadować zmiany. Będziesz teraz korzystać z poprzedniego projektu Chrome’a. Jeśli chcesz później cofnąć zmianę, wróć na tę samą stronę, zmień menu rozwijane na „Enabled” i uruchom ponownie przeglądarkę Chrome.

Ta sztuczka z ustawieniami będzie działać tylko do czasu, gdy Google usunie flagę funkcji, prawdopodobnie w wersji przeglądarki Chrome 125. Jednak do tego czasu projekt przeglądarki może się jeszcze nieco zmienić.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: How-To Geek