Gdzie najczęściej „pożycza” się Wi-Fi od sąsiada?

Sprawdź, w których krajach internauci najczęściej dzielą sieć bezprzewodową Wi-Fi ze swoimi sąsiadami?

Udział ankietowanych, których główny dostęp do internetu w domu pochodzi z sieci Wi-Fi od sąsiadów lub wynajmującego
Udział ankietowanych, których główny dostęp do internetu w domu pochodzi z sieci Wi-Fi od sąsiadów lub wynajmującego

Według danych zebranych przez Global Consumer Survey firmy Statista aż 18 procent holenderskich respondentów korzystających z internetu stwierdziło, że uzyskują dostęp do sieci w domu głównie za pośrednictwem połączenia bezprzewodowego sąsiada lub wynajmującego. To ponad dwukrotnie więcej niż w pozostałych wybranych krajach, przy czym w sąsiadujących Niemczech i Francji odsetek ten wynosi po ok. 7%.

Według badania w 2023 roku tylko 38 procent respondentów w Holandii miało dostęp do internetu szerokopasmowego, a dodatkowe 16 procent do połączenia mobilnego za pośrednictwem smartfona lub tabletu.

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii odsetek dorosłych korzystających z sieci Wi-Fi od sąsiadów był zdecydowanie niższy i wynosił odpowiednio 4% i 2%. W Stanach Zjednoczonych odsetek osób korzystających z internetu szerokopasmowego również był stosunkowo niski i wynosił 38 procent, podczas gdy w Wielkiej Brytanii był on wyższy i wynosił 68 procent.

Choć przyczyny tej rozbieżności nie są w pełni jasne na podstawie samych danych, warto zauważyć, że włamanie się do zaszyfrowanej sieci Wi-Fi nie jest przestępstwem w Holandii, w innych krajach jest to kradzież. Ale uspokójmy – włamanie do komputera w Holandii jest przestępstwem!

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista