Chrome pokazuje, ile pamięci zużywa każda z kart

Przeglądarka Chrome na komputery wyświetla teraz wartość pamięci zużywanej przez każdą z otwartych kart w przeglądarce – wystarczy najechać na nią kursorem.

Informacja „Wykorzystanie pamięci: XX MB” w kartach przeglądarki Chrome
Informacja „Wykorzystanie pamięci: XX MB” w kartach przeglądarki Chrome

Po dodaniu trybu oszczędzania pamięci i baterii na początku tego roku Chrome na platformach stacjonarnych (Mac, Windows, ChromeOS itp.) pokazuje teraz „Wykorzystanie pamięci” po najechaniu kursorem na kartę. Oprócz nazwy strony i domeny, po najechaniu myszką na stronę na pasku kart wyświetlana jest teraz także informacja „Wykorzystanie pamięci”. W niektórych przypadkach trzeba chwilę poczekać, zanim załaduje się ta informacja.

Ta prosta funkcja pozwala zobaczyć, które strony szczególnie obciążają Twój system, i jest znacznie wygodniejsza niż przejście do rozszerzonego menu z trzema kropkami ➔ Więcej narzędzi Menedżer zadań. (W niektórych przypadkach ilość pamięci nie pokrywa się z informacją wyświetlaną po najechaniu myszką na kartę!)

Ta funkcja opiera się na trybach pamięci i oszczędzania energii przeglądarki Chrome. Ta ostatnia ogranicza aktywność w tle i efekty wizualne, takie jak animacje, płynne przewijanie i liczbę klatek wideo. Funkcja oszczędzania pamięci działa poprzez zwalnianie pamięci z nieaktywnych kart. Strony te pozostają widoczne na pasku zakładek i ładują się ponownie podczas nawigacji wstecz.

Możesz włączyć (lub wyłączyć) obie opcje w Ustawieniach Wydajność. Dostępna jest także opcja „Zawsze utrzymuj aktywność [niektórych] witryn”.

W wersji stabilnej przeglądarki Chrome 119 można zobaczyć użycie pamięci na kartach wyświetlanych po najechaniu na kartę. W ostatnich tygodniach funkcja ta jest powoli wprowadzana na komputery Mac, Windows, Linux i ChromeOS. Jeśli nie jest jeszcze dostępna dla Twojej przeglądarki, ustaw tę flagę na włączoną wpisując w pasku adresu: chrome://flags/#memory-saver-memory-usage-in-hovercards.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google | 9TO5Mac