Chrome dostaje Material You z okazji 15. urodzin

Aby uczcić 15. urodziny przeglądarki Chrome, firma Google ogłosiła przeprojektowanie Material You dla przeglądarki na komputerach Mac, Windows, Linux i ChromeOS.

Google Chrome Material You

Zmiana nawiązuje do poprzedniego przeprojektowania pięć lat temu, które wprowadziło motyw Google Material. Chociaż ogólny układ pozostaje taki sam, różne rogi zostały zaokrąglone, a górna część przeglądarki (karty, omnibox i pasek zakładek) jest nieco wyższa. Ikony zostały „odświeżone”, aby były bardziej czytelne, podobnie jak chevron skierowany w dół na przycisku, a ikony pojawiają się teraz także w rozszerzonym menu z trzema kropkami, aby ułatwić znalezienie kluczowych ustawień. Kolejność niektórych elementów menu także została zmieniona, a teraz istnieje widoczne podmenu dla Twojego konta Google, na którym jesteś zalogowany.

Ze względu na powszechne przyjęcie protokołu HTTPS pasek adresu nie jest już wyposażony w blokadę — dostępna jest nowa ikona umożliwiająca dostęp do opcji witryny. Te pływające menu zostały przeprojektowane, dodając zaokrąglone rogi i przełączniki w kształcie pigułek.

Funkcjonalność stałego panelu bocznego przeglądarki Chrome stale się zwiększa i obecnie zawiera „Wszystkie zakładki”. Znajdziesz tu także funkcję „Przeszukaj tę stronę w Google”, która otwiera panel umożliwiający wyróżnianie obrazów i powiązanych zapytań.

Kolor odgrywa znaczącą rolę w Material You, wprowadzając nowe palety, „które lepiej uzupełniają Twoje karty i pasek narzędzi”. Najlepiej można tego doświadczyć, gdy nie używasz ciemnego motywu. Na stronie Nowa karta kliknij Dostosuj Chrome w prawym dolnym rogu, aby je wypróbować.

Google Chrome Material You

Google oficjalnie prezentuje także przeprojektowaną wersję sklepu Chrome Web Store w formacie Material You, która dodaje spersonalizowane rekomendacje i nowe kategorie, takie jak Wybrane przez redaktorów i rozszerzenia oparte na sztucznej inteligencji.

Przeprojektowany Chrome będzie wdrażany w „nadchodzących tygodniach”, a wersja 117 będzie stabilna w przyszłym tygodniu.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Kontrola bezpieczeństwa obejmie rozszerzenia, a Bezpieczne przeglądanie Google działa teraz w czasie rzeczywistym, porównując witryny z listą znanych błędnych adresów URL. Wcześniej Twoja przeglądarka odświeżała listę lokalną co 30–60 minut, ale obecnie 60% domen phishingowych istnieje krócej niż 10 minut.

Skracając czas między identyfikacją a zapobieganiem zagrożeniom, Google spodziewa się uzyskać o 25% lepszą ochronę przed złośliwym oprogramowaniem i zagrożeniami typu phishing. Ta aktualizacja zostanie wprowadzona w przeglądarce Chrome w nadchodzących tygodniach.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google | 9TO5Googl