„Skarby splamione krwią” od 10 listopada na History2

„Skarby splamione krwią” to program będący fascynującym śledztwem wokół tego, jak handel skradzionymi antykami i sztuką stał się głównym źródłem dochodów dla syndykatów przestępczych, gangów i terrorystów na całym świecie.

„Skarby splamione krwią” od 10 listopada na History2

Grabieżcy grobowców, handel i historyczne artefakty. Skarby splamione krwią (tyt. oryg. Destroyed Artifacts) to program będący fascynującym śledztwem wokół tego, jak handel skradzionymi antykami i sztuką stał się głównym źródłem dochodów dla syndykatów przestępczych, gangów i terrorystów na całym świecie. Szacuje się np. że gdy ISIS kontrolowało Syrię i północny Irak, każdego roku islamska organizacja terrorystyczna czerpała od 150 do 200 milionów dolarów zysku z nielegalnego handlu skradzionymi artefaktami.

Może Cię zainteresować też: „Wyprawa po skarby z Bettany Hughes” z 2. sezonem od 18 sierpnia!

Jednak, gdy drogocenne obiekty w wyniku nielegalnej działalności zdobią ściany bajecznie bogatych i zajmują szczególne miejsca w największych muzeach świata – nikt nie chce o tym mówić.

Cenne starożytne skarby wyrwane z ziemi. Bezcenna sztuka zrywana ze ścian. Twórcy programu wierzą, że gdy największe osiągnięcia ludzkości zostają zredukowane do towaru na czarnym rynku – to jest prawdziwy dramat współczesności.

W każdym odcinku programu przyglądamy się, jak i dlaczego wszyscy, od Państwa Islamskiego po chińskie triady, włączyli się do tego procederu, i dlaczego międzynarodowe organy ścigania są zdeterminowane, by go ukrócić, ale niestety często pozostają bezsilne.

Program dokumentalny Skarby splamione krwią można będzie oglądać w piątki od 10 listopada 2023 roku o godzinie 22:00 na HISTORY2.

Obejrzyj zapowiedź programu „Skarby splamione krwią”:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Hostory Channel Polska