Signal testuje nazwy użytkowników, które pozwolą ukryć numery telefonów

Usługa szyfrowanych wiadomości rozpoczyna ograniczony publiczny test nazw użytkowników przed spodziewanym wprowadzeniem tej funkcji w przyszłym roku.

Ustawienie nazwy użytkownika w komunikatorze Signal
Ustawienie nazwy użytkownika w komunikatorze Signal

Komunikator mobilny Signal testuje publicznie opcję umożliwiającą użytkownikom dodawanie nazw użytkowników do swoich kont, dzięki czemu nie muszą udostępniać swojego numeru telefonu, aby połączyć się za pośrednictwem usługi szyfrowanych wiadomości. Test został ogłoszony za pośrednictwem wpisu na forach Signal przez wiceprezesa ds. inżynierii Jima O’Leary’ego, który określił tę funkcję jako „przed wersją beta” i ostrzegł, że w tej wersji mogą wystąpić konflikty, w tym awarie i niedziałające powiadomienia push. Oficjalna premiera planowana jest na początek 2024 roku, co ogłosiła niedawno prezes Signala Meredith Whittaker.

Zobacz też: Signal na 1. miejscu w sklepach z aplikacjami

Obsługa nazw użytkowników jest istotna dla usługi przesyłania wiadomości, która reklamuje się jako prywatny i bezpieczny sposób komunikacji. Chociaż konta będą nadal powiązane z tradycyjnym numerem telefonu komórkowego podczas konfiguracji, funkcja nazwy użytkownika oznacza, że będziesz mógł łączyć się z innymi użytkownikami i wysyłać do nich wiadomości bez konieczności udostępniania ważnych informacji umożliwiających identyfikację.

Zrzut ekranu funkcji opublikowany w serwisie X pokazuje, że użytkownicy Signala będą mogli udostępniać swoje nazwy użytkownika za pomocą unikalnego kodu QR lub łącza. Po skonfigurowaniu nazwy użytkownika zrzut ekranu sugeruje, że będziesz mógł ustawić ją jako główny sposób kontaktowania się z tobą w Signalu, co może z kolei uniemożliwić udostępnianie numeru telefonu za pośrednictwem twojego profilu.

Signal pracował nad tą funkcją przez długi czas. Serwis PCMag wskazuje na notatkę na wiki usługi, w której wspomina się, że oznaki pojawienia się tej funkcji były dostępne już w 2019 roku, a Whittaker otwarcie mówił o planach Signala w tej kwestii. Istnieją przesłanki wskazujące, że konkurencyjny WhatsApp pracuje nad podobną funkcją, chociaż usługa przesyłania wiadomości należąca do Meta jest zazwyczaj mniej otwarta na temat swoich przyszłych planów rozwoju.

Chociaż funkcja nazwy użytkownika zapewnia korzyści związane z prywatnością, niesie ze sobą również możliwość nadużyć. Możliwość ustawiania nazw użytkowników stwarza z kolei pretekst dla przestępców do podszywania się pod inne osoby.

Jeśli chcesz wypróbować funkcję w wersji poprzedzającej wersję beta, O’Leary w poście zauważa, że jest ona dostępna do testów pod systemem Android i IOS oraz na komputerach stacjonarnych. Jednak łatwość instalacji tych klientów testowych jest różna i będziesz mógł rozmawiać tylko z innymi użytkownikami korzystającymi z podobnego oprogramowania w wersji wstępnej. Innymi słowy: jest to oprogramowanie testowe przeznaczone głównie do testowania, a nie do codziennych rozmów — nie będzie można za jego pomocą rozmawiać z użytkownikami korzystających ze stabilnych wersji.

Osobiście także polecam Signala, którego możesz pobrać bezpłatnie ze sklepów App Store i Google Play:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Singal | The Verge