Signal na 1. miejscu w sklepach z aplikacjami

Po tym jak WhatsApp zmienił politykę, aby przekazywać dane Facebookowi, Signal zajął czołowe miejsce na globalnych listach sklepów App Store i Google Play.

Signal na 1. miejscu w sklepach App Store i Google Play w Polsce i na świecie (11.01.2021)

Nowa polityka prywatności WhatsAppa dała użytkownikom „sygnał” do zmiany komunikatora na bardziej bezpieczny – tym samym Signal znalazł się w topie aplikacji na świecie. WhatsApp może mieć spory odpływ użytkowników odkąd wprowadził nowe warunki korzystania z usługi, które dają firmie macierzystej – Facebookowi – większą kontrolę nad danymi użytkowników. Podczas gdy niektórzy użytkownicy nie są tym aż tak bardzo zaniepokojeni, inni zdecydowanie nie czują się komfortowo z ultimatum „zaakceptuj lub nie korzystaj”, które wystosował WhatsApp.

W rezultacie Signal – alternatywna, bezpieczniejsza aplikacja do przesyłania wiadomości – zyskała niesamowitą popularność w ciągu ostatnich kilku dni, plasując się na szczycie list najpopularniejszych aplikacji mobilnych zarówno w Google Play jak i App Store w większości krajów, w tym w Polsce.

W chwili pisania tego tekstu Signal zajmuje pierwsze miejsce w sklepach Google’a i Apple’a między innymi w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Libanie i Francji. W innych krajach, takich jak Indie, Brazylia i Singapur, usługa do przesyłania wiadomości zajmuje miejsce w TOP 3.

Zryw w popularności aplikacji można przypisać naciskom ze strony obrońców prywatności na całym świecie, którzy mają obawy dotyczące ostatnich wydarzeń związanych z WhatsAppem. Signal jest szyfrowany od końca do końca, a jego oprogramowanie szyfrujące jest opensource’owe, co wzbudza większe zaufanie, ponieważ jest szeroko recenzowane pod kątem błędów, wad i luk w zabezpieczeniach. W przeciwieństwie do konkurencyjnych usług nie gromadzi również metadanych, które można powiązać z użytkownikami.

Jednym z najsilniejszych bodźców do korzystania z aplikacji do przesyłania wiadomości był najbogatszy człowiek na świecie – Elon Musk. Co zabawne, jego polecenie „Use Signal” nie tylko pozornie spowodował opóźnienie w dostarczeniu kodów weryfikacyjnych, ale także wzrost aktywacji o ponad 11 708%.

Okaże się, czy Signal zdoła utrzymać exodus użytkowników, który został wywołany przez zmianę WhatsAppa w zakresie usług i czy facebookowy komunikator zareaguje na to, wycofując się ze zmian?

Zrzuty ekranu z aplikacji Signal
Zrzuty ekranu z aplikacji Signal

Osobiście także polecam Signala, którego możesz pobrać bezpłatnie ze sklepów App Store i Google Play:

źródło: App Store | Google Play | Android Police