Trasy w Immersive View i inne funkcje AI w Mapach Google!

Google zapowiedziało nowości w Mapach Google, które działają w oparciu o sztuczna inteligencję i ułatwią użytkownikom planowanie podróży.

Trasy w Immersive View i inne funkcje AI w mapach Google!

W ciągu kilku ostatnich lat Mapy Google zmieniły sposoby poruszania się po świecie. Stało się to za sprawą takich funkcji jak wyznaczanie tras z najniższym spalaniem czy opcja Live View, która dzięki zastosowaniu rzeczywistości rozszerzonej umożliwia zorientowanie się w otoczeniu podczas poruszania się pieszo. Teraz Google ogłasza wprowadzenie kolejnych funkcji, które działają w oparciu o AI i ułatwią użytkownikom i użytkowniczkom planowanie podróży, docieranie do celu, dokonywanie bardziej zrównoważonych wyborów i znajdowanie inspiracji. 

Zobacz trasę przed wyruszeniem dzięki funkcji Immersive View

Każdego dnia użytkownicy i użytkowniczki Map Google generują wskazówki dotarcia do celu obejmujące 20 miliardów kilometrów tras. Dzięki AI możesz przed wyjściem z domu przygotować się do drogi w zupełnie nowy sposób. Podczas tegorocznej konferencji I/O ogłoszono wprowadzenie funkcji tras w Immersive View. To zupełnie nowe podejście umożliwia sprawdzenie każdego etapu planowanej podróży, bez względu na to, czy zamierzasz poruszać się samochodem, pieszo czy na rowerze. W tym tygodniu firma zacznie udostępniać tę funkcję w Amsterdamie, Barcelonie, Dublinie, Florencji, Las Vegas, Londynie, Los Angeles, Miami, Nowym Jorku, Paryżu, San Francisco, San Jose, Seattle, Tokio i Wenecji. Będzie ona działać zarówno na urządzeniach z Androidem, jak i systemem iOS. 

Przeczytaj także: Overture nowym konkurentem dla map Apple’a i Google’a?

Załóżmy, że chcesz pojechać na rowerze wzdłuż wody do Pałacu Sztuk Pięknych w San Francisco. Wystarczy, że włączysz wskazówki dojazdu, a następnie klikniesz podgląd Immersive View, aby zobaczyć całą swoją trasę w wyjątkowym wielowymiarowym ujęciu. Dzięki szczegółowym wskazówkom wizualnym możesz przygotować się do drogi i sprawdzić dosłownie każdy zakręt, a suwak czasu, który pokazuje symulację ruchu na trasie i warunków pogodowych, ułatwi Ci wybranie najlepszej pory, aby wyruszyć. Dzięki temu unikniesz podróży w dużym ruchu lub podczas deszczu. 

Trasy w Immersive View opracowano w oparciu o technologię AI, która umożliwia łączenie miliardów zdjęć lotniczych oraz pochodzących ze Street View – możesz dzięki temu sprawdzić na przykład, czy dana restauracja lub atrakcja Ci się spodoba, jeszcze zanim wyjdziesz z domu. Teraz także deweloperzy mogą samodzielnie rozwijać tę funkcję, korzystając z udostępnionej w tym tygodniu platform Photorealistic 3D Tiles in Google Maps.

Poznawaj otoczenie dzięki Obiektywowi w Mapach

Mapy Google są pomocne również, gdy już dotrzesz na miejsce – np. jeśli musisz zorientować się w otoczeniu po wyjściu ze stacji metra lub jesteś w nieznanej Ci okolicy i chcesz znaleźć najbliższą kawiarnię. Obiektyw w Mapach (wcześniej Funkcja wyszukiwania w trybie Live View) korzysta z AI i rzeczywistości rozszerzonej, aby pomóc Ci w szybkim poznaniu otoczenia, bez względu na to, czy jesteś w obcym mieście czy odkrywasz lokalne perełki. 

Wystarczy kliknąć ikonę Obiektywu na pasku wyszukiwania, a następnie unieść telefon, aby znaleźć informacje o pobliskich bankomatach, stacjach transportu publicznego, restauracjach, kawiarniach i sklepach. w tym tygodniu rozpoczynamy udostępnianie tej funkcji w największej jak dotąd liczbie nowych miast, która wynosi ponad 50, w tym w Austin, Las Vegas, Rzymie, São Paulo i Tajpej.

Nawiguj bez problemu dzięki bardziej szczegółowej mapie

Dziś setki milionów kierujących polegają na pomocnych informacjach z Map Google dotyczących warunków na drodze, takich jak pobliskie wypadki czy tworzące się korki. 

Wkrótce mapa będzie jeszcze dokładniej odzwierciedlać rzeczywistość podczas korzystania z nawigacji. Oprócz zaktualizowanych kolorów na całej mapie zobaczysz bardziej realistyczne budynki, które pomogą Ci lepiej zorientować się w terenie – na przykład gdy jedziesz przez centrum miasta i chcesz mieć pewność, gdzie dokładnie się znajdujesz, gdy jesteś blisko celu podróży. Na autostradach, gdzie często konieczne są trudne manewry (na przykład zmiana kilku pasów, aby zdążyć przed właściwym zjazdem), zobaczysz szczegółowe informacje dotyczące pasów ruchu, aby móc lepiej się przygotować. Te aktualizacje Google zacznie wprowadzać w ciągu najbliższych miesięcy w 12 krajach, w tym w USA, Kanadzie, Francji i Niemczech. 

W USA wkrótce będzie można sprawdzić, czy na trasie są dostępne pasy dla pojazdów z pasażerami (HOV), co ułatwi podjęcie bardziej świadomej decyzji o tym, którędy jechać. Z kolei w Europie dostępne w Mapach informacje o ograniczeniach prędkości oparte na AI udostępnimy w kolejnych 20 krajach, aby osoby kierujące samochodami mogły czuć się pewnie i bezpiecznie, nawet gdy trudno jest im dostrzec znaki przy drodze. Obie funkcje pojawią się w nadchodzących miesiącach na Androidzie i iOS oraz w samochodach z wbudowanymi usługami Google. 

Nie stresuj się ładowaniem dzięki informacjom dla właścicieli i właścicielek pojazdów elektrycznych

Jeśli masz samochód elektryczny, pewnie znasz uczucie niepokoju związanego z ładowaniem. Niezależnie od tego, czy jesteś w podróży, dojeżdżasz do pracy czy załatwiasz coś w mieście, nie ma nic gorszego niż niepewność, czy po drodze znajdziesz ładowarkę. 

Od tego tygodnia właściciele i właścicielki pojazdów elektrycznych korzystający z Androida i iOS-a zobaczą jeszcze więcej przydatnych informacji o stacjach ładowania – w tym czy ładowarka jest zgodna z ich pojazdem oraz czy dostępne ładowarki są szybkie, średnie lub wolne – co pomoże im wybrać opcję najlepiej odpowiadającą ich potrzebom. Ponieważ średnio 25% wszystkich ładowarek w USA nie działa w danym momencie, w Mapach można również sprawdzić, kiedy dana ładowarka była ostatnio używana, dzięki czemu nie stracisz czasu na dojazd do stacji ładowania, która ma awarię. Te aktualizacje Google zacznie wprowadzać globalnie w tym tygodniu na iOS-ie i Androidzie wszędzie tam, gdzie dostępne są informacje o ładowarkach. 

Informacje o ładowaniu pojazdów elektrycznych będą również dostępne w interfejsie Places API dla deweloperów korzystających z Google Maps Platform, dzięki czemu firmy będą mogły wyświetlać informacje o stacjach ładowania EV w czasie rzeczywistym na swoich stronach internetowych i w aplikacjach. 

Znajdź inspirację dzięki nowym sposobom wyszukiwania

Czasami dokładnie wiesz, co chcesz robić, ale nie masz pomysłu, dokąd się wybrać. Wyszukiwanie w Mapach Google zmienia się, aby dostarczać Ci jeszcze lepsze odpowiedzi na Twoje pytania, a także pomóc odkrywać nowe aktywności i znajdować inspirację w całkiem inny sposób. 

Teraz gdy wyszukasz w Mapach konkretne rzeczy, takie jak najlepsza kawiarnia z „latte art w kształcie zwierząt” czy „pola dyniowe, gdzie mogę zabrać psa”, otrzymasz wyniki skoncentrowane na zdjęciach. Wyniki te są oparte na przeprowadzanej przez AI i zaawansowane modele rozpoznawania obrazów analizie miliardów zdjęć udostępnionych przez społeczność Map Google. Dzięki tej wizualnej liście możesz odkrywać nowe miejsca, które dokładnie odpowiadają Twoim kryteriom. Wystarczy, że przejrzysz wyniki, klikniesz zdjęcie, aby dowiedzieć się więcej, i włączysz nawigację. Ten nowy sposób wyszukiwania w Mapach Google zacznie udostępniać w tym tygodniu we Francji, Niemczech, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA, a z czasem rozszerzymy dostęp do tej funkcji na więcej krajów. 

A jeśli zdarza się, że nie masz pomysłu na wolny dzień lub weekend, już wkrótce zobaczysz lepiej posortowane wyniki wyszukiwania, które Cię zainspirują. Więc jeśli na przykład jesteś w Tokio, możesz wyszukać „atrakcje”, aby zobaczyć propozycje miejsc posortowane tematycznie, np. „anime”, „kwitnące wiśnie” czy „wystawy sztuki”. Wystarczy kliknąć miejsca, które Cię interesują, aby dowiedzieć się o nich więcej. Możesz też zapisać ciekawe opcje na liście, jeśli chcesz je sprawdzić później. Tematyczne wyniki dotyczące atrakcji i jedzenia pojawią się globalnie na Androidzie i iOS w nadchodzących tygodniach. 

Mapy Google przekształcają sposób, w jaki odkrywamy świat i poruszamy się po nim, a sztuczna inteligencja nadal odgrywa kluczową rolę w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań przydatnych dla ludzi z całego świata.

Aplikacje mobilną Mapy Google – Trasy i jedzenie pobierzesz bezpłatnie na swój telefon ze sklepów App Store i Google Play:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google Polska