Mapy Google z nową funkcją wyznaczania tras przyjaznych dla środowiska

Nowe rozwiązanie umożliwia zmniejszenie wydatków na paliwo oraz zredukowanie emisji dwutlenku węgla.

Mapy Google z ekologiczną funkcją wyznaczania tras
Mapy Google z ekologiczną funkcją wyznaczania tras

Dzięki Mapom Google użytkowniczki i użytkownicy mogą wybrać wiele sposobów dostania się do miejsca docelowego –  mogą zdecydować się na trasę pieszą, pojechać na rowerze lub skorzystać z transportu publicznego. Gdy jednak cel podróży jest odległy, często jedyną możliwością jest skorzystanie z samochodu. Od dzisiaj Google rozpoczyna wdrażanie nowej funkcji wyznaczania tras przyjaznych dla środowiska w Mapach Google w niemal 40 krajach Europy, w tym w Polsce.

Zobacz także: Mapy Google i Booking to liderzy mobilnej turystyki w Polsce

7 września, 2022 r., Warszawa – Od dzisiaj Google rozpoczyna wdrażanie funkcji wyznaczania tras przyjaznych dla środowiska na Mapach w niemal 40 państwach Europy, w tym w Polsce. Dzięki niej użytkownicy i użytkowniczki mogą wybierać trasy zoptymalizowane pod kątem jak najniższego zużycia paliwa. Jadąc taką trasą można zmniejszyć wydatki na paliwo oraz zredukować emisję dwutlenku węgla, co dla wielu osób ma duże znaczenie. Według raportu Statista z 2022 roku transport drogowy jest głównym źródłem emisji dwutlenku węgla w całej Europie, więc jest to poważny problem.

Trendy wyszukiwań pokazują też, że obawy dotyczące zmian klimatycznych ciągle rosną. Zainteresowanie wyszukiwaniem haseł związanych ze zmianą klimatu osiągnęło w Polsce szczyt w kwietniu 2022 roku, a wyszukiwania dotyczące „neutralności klimatycznej” podwoiły się w tym roku. Ludzie chcą zmniejszyć własny ślad węglowy.

Dlatego teraz, oprócz proponowania najszybszej trasy, Mapy Google wskażą również trasę, na której zużycie paliwa będzie najniższe – oczywiście, jeśli będzie inna, niż najszybsza trasa. Z łatwością będzie można sprawdzić względną oszczędność paliwa oraz różnicę czasową między tymi dwiema trasami i wybrać najbardziej odpowiednią opcję. Jeśli jednak użytkownicy będą preferować jak najkrótszy czas dotarcia do miejsca docelowego, wystarczy dostosować swoje preferencje w Ustawieniach.

Funkcja wyznaczania tras przyjaznych dla środowiska już przynosi korzyści. Szacuje się, że od momentu jej wprowadzenia w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, pomogła zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o ponad pół miliona ton metrycznych, co można przełożyć na usunięcie z dróg 100 tysięcy samochodów. Niedawno funkcja miała swoją premierę również w Niemczech.

Wyświetlanie trasy z najniższym spalaniem na podstawie typu silnika

Trasy z najniższym spalaniem mogą się różnić w zależności od typu silnika. Na przykład przy większych prędkościach silniki diesla są bardziej wydajne niż silniki na gaz i benzynę, a samochody z napędem hybrydowym i pojazdy elektryczne sprawdzają się lepiej podczas jazdy w korkach. Dlatego w najbliższych tygodniach Google umożliwi kierowcom, którzy korzystają z funkcji wyznaczania tras przyjaznych dla środowiska w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, wybranie typu silnika: benzyna lub gaz, diesel, napęd hybrydowy lub silnik elektryczny (EV). Dzięki temu będą oni mogli zobaczyć najlepszą trasę i szacunki dotyczące spalania paliwa lub zużycia energii.

Technologia ta wykorzystuje dane instytutu National Renewable Energy Laboratory Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych oraz Europejskiej Agencji Środowiska. Dzięki połączeniu tych danych z informacjami z Map Google o trendach dotyczących jazdy Google stworzył zaawansowane modele systemów uczących się, które uwzględniają najpopularniejsze typy silników w poszczególnych regionach.

Google pomaga w dokonywaniu wyborów przyjaznych dla środowiska w Mapach i nie tylko

Niezależnie od tego, czy użytkownicy i użytkowniczki spędzają czas w okolicy swojego domu czy wyjeżdżają w dalszą trasę, dzięki Google mogą podróżować w bardziej zrównoważony sposób. Oto kilka przydatnych wskazówek:

  • Pojazdy elektryczne – w Polsce wzrost wyszukiwań stacji ładowania samochodów elektrycznych od lipca ubiegłego roku do lipca tego roku wyniósł prawie 200%. Osoby, które mają pojazd elektryczny, mogą wyszukać w Mapach Google „stacje ładowania EV”, aby znaleźć stacje w pobliżu oraz inne przydatne informacje, takie jak typy portów i prędkość ładowania.  W przypadku niektórych stacji mogą też zobaczyć, czy ładowarka jest aktualnie dostępna, dzięki czemu można uniknąć czekania i zaoszczędzić czas. 
  • Dwa kółka. Często podróż samochodem nie jest opcją najbardziej przyjazną dla środowiska. Mapy Google podpowiedzą alternatywne możliwości. Niedawno Google ogłosił, że rowerzyści znajdą w Mapach więcej informacji o trasach rowerowych, w tym bardziej szczegółowe opisy oraz ostrzeżenia o dużym ruchu samochodowym, schodach czy stromych wzniesieniach. Dostępne są też informacje o lokalizacji najbliższych wypożyczalni rowerów i hulajnóg w ponad 500 miastach na całym świecie, w tym w Barcelonie, Berlinie, Londynie, Paryżu, Rzymie, Warszawie, Gdańsku czy w Krakowie. 
  • Piesze wycieczki – w Polsce w lipcu tego roku ludzie korzystali z nawigacji pieszej odpowiednio o prawie 30% częściej w porównaniu do lipca ubiegłego roku. Mapy Google oferują szczegółowo opisane trasy dla pieszych. Aby mieć pewność, że użytkownicy przemieszczają się we właściwym kierunku, mogą skorzystać z funkcji Live View. Wykorzystuje ona rzeczywistość rozszerzoną, żeby wyświetlać strzałki i trasę bezpośrednio na mapie. Można też podejrzeć swoją trasę w Street View. 
  • Łatwe korzystanie z transportu publicznego – w Polsce w lipcu tego roku ludzie korzystali z nawigacji transportem publicznym o prawie 70% częściej w porównaniu do lipca ubiegłego roku. Wystarczy kliknąć ikonę transportu publicznego w wyszukiwarce trasy, aby uzyskać wskazówki dojazdu do wybranego miejsca – użytkownicy mają do wyboru autobus, pociąg, metro, a nawet prom. W miarę dostępności danych wyświetlane są też informacje o rzeczywistych godzinach przyjazdów i odjazdów, przesiadkach i opóźnieniach. Dzięki Mapom Google można zawsze odpowiednio przygotować się do podróży, sprawdzając informacje dotyczące zatłoczenia pojazdu, temperatury czy tras dostępnych dla wózków inwalidzkich. Wśród wszystkich sposobów podróżowania, dla każdego z 24 państw europejskich, które przeanalizowaliśmy, największy procentowy wzrost zapytań o nawigację od lipca ubiegłego roku do lipca bieżącego roku dotyczył transportu publicznego. Drugi największy procentowy wzrost dotyczył zapytań o nawigację pieszą. 
  • Ekologiczny nocleg. W wyszukiwarce Google można znaleźć hotele, w których ważna jest troska o środowisko. Specjalna plakietka będzie widoczna obok nazw hoteli, które posiadają certyfikaty potwierdzające wysokie standardy zrównoważonego rozwoju wydane przez takie niezależne organizacje jak Green Key czy EarthCheck. Dzięki temu można dowiedzieć się, że w tych obiektach stosowane są proekologiczne rozwiązania – od minimalizacji ilości odpadów po oszczędzanie wody.

Wszystkie te działania Google podejmuje w ramach zobowiązania na ten rok – celem jest ułatwienie miliardowi użytkowników usług Google dokonywanie wyborów przyjaznych dla środowiska.

Aplikacje mobilną Mapy Google – Trasy i jedzenie pobierzesz bezpłatnie na swój telefon ze sklepów App Store i Google Play:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google Polska