Overture nowym konkurentem dla map Apple’a i Google’a?

Apple i Google będą miały nową, silną konkurencję w na rynku map — grupa Overture utworzona przez Meta, Microsoft i Amazon zamierza dodać swoją nową opcję na rynek.

Ikony aplikacji Mapy Google i Mapy Apple obok logo Overture Maps Foundation
Ikony aplikacji Mapy Google i Mapy Apple obok logo Overture Maps Foundation

Trio Big Tech – Meta, Microsoft i Amazon — połączy siły z byłym producentem nawigacji satelitarnej TomTom, aby dać innym narzędzia potrzebne do tworzenia własnych map i aplikacji nawigacyjnych. Obecnie Mapy Google (Google Maps) i Mapy Apple (Apple Maps) to dwaj wielcy gracze na rynku map działających w aplikacjach mobilnych, ale to może się wkrótce zmienić.

Przeczytaj także: Udoskonalone Mapy Apple także w Polsce!

CNBC donosi, że fundacja Overture Maps Foundation, która istnieje od końca 2022 roku, uchwyciła już 59 milionów różnych interesujących miejsc, w tym restauracje, ulice, punkty orientacyjne i wiele innych. Te dane zostały teraz sformatowane w taki sposób, że mogą być używane jako bezpłatna opcja dla każdego, kto chce zbudować własne mapy.

Dane są często trudne do zebrania i zostały przekazane firmie Overture przez Meta i Microsoft i można z nich korzystać bezpłatnie. Z kolei twórcy aplikacji muszą płacić firmie Google za tysiąc wyszukiwań przy użyciu własnego interfejsu API Map Google. I nie zawsze jest to koszt, który mogą ponieść aplikacje lub ich twórcy.

Jednak jedynym pytaniem jest teraz, czy dostarczone dane map będą aktualizowane w rozsądnym tempie, aby zapewnić ich przydatność w przyszłości.

Mapa pokazująca, gdzie koncentruje się 59 milionów punktów szczególnych zebranych przez Overture
Mapa pokazująca, gdzie koncentruje się 59 milionów punktów szczególnych zebranych przez Overture | fot. Fundacja Overture Maps

„Wielkim wyzwaniem jest aktualizowanie danych map, ponieważ firmy są zamykane, a drogi się zmieniają” – zauważa CNBC. „Fundacja ma nadzieję, że jej członkowie będą w stanie przekazać wystarczającą ilość informacji w czasie rzeczywistym, aby umożliwić regularne publikowanie dokładnych aktualizacji zamiast jednorazowego zrzutu danych”. Uważa się również, że sztuczna inteligencja może również pomóc w tym projekcie.

Mapa z logo Overture Maps Foundation
Mapa z logo Overture Maps Foundation

Należy pamiętać, że jeszcze nie tak dawno Mapy Google były jedyną realną opcją dla osób chcących korzystać z takiej aplikacji, ale Apple znacznie ulepszył własne dane map w ostatnich latach. Już wkrótce może być więcej alternatyw.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: CNBC | iMore