Adobe pokazuje, jak AI odświeża stare filmy i GIF-y

Project Res-Up może radykalnie zwiększyć rozdzielczość i dodać naturalnie wyglądające szczegóły, takie jak rozjaśnienia i załamania skóry, aby tchnąć nowe życie w stare filmy i pliki GIF.

[po lewej: oryginał, po prawej: powiększone] Klipu z filmu The Red House (1947) - projektu Res-Up usuwa większość rozmyć i sprawia, że ​​szczegóły, takie jak włosy i oczy postaci, są znacznie ostrzejsze | fot. The Red House (1947) / United Artists / Adobe
[po lewej: oryginał, po prawej: powiększone] Klipu z filmu The Red House (1947) – projektu Res-Up usuwa większość rozmyć i sprawia, że ​​szczegóły, takie jak włosy i oczy postaci, są znacznie ostrzejsze | fot. The Red House (1947) / United Artists / Adobe

Nareszcie możemy zobaczyć, jak wyglądają memy GIF z 2009 roku w super jakości na miarę 2023 roku. Firma Adobe opracowała eksperymentalne narzędzie do skalowania oparte na sztucznej inteligencji, które znacznie poprawia jakość plików GIF i materiałów wideo o niskiej rozdzielczości. Nie jest to jeszcze w pełni rozwinięta aplikacja ani funkcja, i nie jest jeszcze dostępna do testów wersji beta, ale jeśli demonstracje pokazane przez serwis The Verge okażą się tak samo dobre w praktyce, ma to wielki potencjał.

Project Res-Up firmy Adobe wykorzystuje technologię upsamplingu opartą na dyfuzji (klasa generatywnej sztucznej inteligencji, która generuje nowe dane na podstawie danych, na których została przeszkolona) w celu zwiększenia rozdzielczości wideo przy jednoczesnej poprawie ostrości i szczegółowości.

W bezpośrednim porównaniu pokazującym, jak narzędzie może zwiększyć rozdzielczość wideo, firma Adobe wzięła klip z filmu The Red House (1947) i przeskalowała go z 480✕360 do 1280✕960 pikseli, zwiększając całkowitą liczbę pikseli o 675 procent.

Powstały materiał jest znacznie ostrzejszy, a sztuczna inteligencja usunęła większość rozmyć, a nawet dodała nowe szczegóły, takie jak pasma włosów. Wyniki nadal miały nieco nienaturalny wygląd (jak wiele filmów i obrazów AI), ale biorąc pod uwagę niską początkową jakość wideo, jest to wciąż imponujący skok w porównaniu do skalowania w TV Shield firmy Nvidia lub Video Super Resolution Microsoftu.

[po lewej: oryginał, po prawej: powiększone] Klipu z filmu The Red House (1947) – projektu Res-Up usuwa większość rozmyć i sprawia, że ​​szczegóły, takie jak włosy i oczy postaci, są znacznie ostrzejsze | fot. The Red House (1947) / United Artists / Adobe

Inny materiał demonstracyjny pokazuje, że ​​film został przycięty w celu skupienia się na słoniątku, a narzędzie do zwiększania skali w podobny sposób poprawiało kadrowanie w niskiej rozdzielczości i eliminowało większość rozmyć, dodając jednocześnie drobne szczegóły, takie jak zmarszczki na skórze.

Rzeczywiście wygląda to tak, jakby narzędzie wyostrzało szczegóły o niskim kontraście, których nie widać na oryginalnym materiale. Imponujące jest to, że sztuczne zmarszczki poruszają się naturalnie wraz ze zwierzęciem, nie wyglądając przy tym na zbyt sztuczne. Firma Adobe pokazała także skalowane GIF-y Project Res-Up, aby tchnąć nowe życie w memy, których nie używano od czasów MySpace.

Bezpośrednie porównanie materiału wideo małego słonia:

[po lewej: oryginał, po prawej: przeskalowane] Do słoniątka zastosowano dodatkową teksturę, aby przeskalowany materiał filmowy wyglądał bardziej naturalnie i realistycznie | fot. Adobe

Projekt został zaprezentowany podczas sesji „Sneaks” wydarzenia Adobe Max, podczas której gigant oprogramowania kreatywnego prezentuje przyszłe technologie i pomysły, które mogą potencjalnie dołączyć do oferty produktów Adobe. Oznacza to, że nie będzie można (jeszcze) wypróbować programu Project Res-Up na starych, rodzinnych filmach wideo, ale jego możliwości mogą w końcu trafić do popularnych aplikacji do edycji, takich jak Adobe Premiere Pro lub Express. Poprzednie aplikacje Adobe Sneaks zostały już udostępnione jako aplikacje i funkcje, takie jak Adobe Fresco i narzędzie Photoshopa do rozpoznawania zawartości.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Adobe | The Verge