Nowe sterowniki GPU Nvidii poprawią niewyraźne filmy z YouTube’a

Nowa funkcja RTX Video Super Resolution firmy Nvidia jest dostępna dla Chrome’a i Edge’a na procesorach graficznych RTX z serii 30 i 40.

RTX Video Super Resolution
Po lewej: 1080 p (nieprzeskalowane wideo), po prawej: 4K RTX Video Super Resolution

Firma Nvidia wypuściła dziś nowe sterowniki GPU, które przeskalują stare rozmyte wideo internetowe na komputerach z kartami RTX z serii 30 i 40. RTX Video Super Resolution to nowa technologia skalowania AI firmy Nvidia, która działa w przeglądarce internetowej Chrome lub Edge w celu ulepszenia dowolnego wideo w przeglądarce poprzez wyostrzenie krawędzi obiektów i redukcję artefaktów wideo.

Przeczytaj też: Gdzie i jakie kanały 4K można oglądać w Polsce?

Nvidia będzie obsługiwać wideo w rozdzielczości od 360p do 1440p z częstotliwością odświeżania do 144 Hz i skalować je do rozdzielczości 4K. To imponujące skalowanie do 4K było wcześniej dostępne tylko w telewizorze Shield firmy Nvidia, ale ostatnie postępy w silniku Chromium pozwoliły Nvidii przenieść tę funkcję do swoich najnowszych kart graficznych RTX z serii 30 i 40.

Ponieważ działa to na każdym wideo internetowym, można użyć tej funkcji do skalowania treści z Twitcha, a nawet aplikacji do przesyłania strumieniowego, takich jak Netflix, gdzie zazwyczaj trzeba dodatkowo płacić za strumieniowanie w jakości 4K. Biorąc pod uwagę, że ta technologia imponująco sprawdza się w telewizorze Shield, z pewnością zobaczymy wiele przykładów, w których można ją zastosować, aby poprawić stare i rozmyte filmy z YouTube’a.

Funkcja RTX Video Super Resolution
Funkcja RTX Video Super Resolution | fot. Nvidia

Nvidia od lat używa technik sztucznej inteligencji do ulepszania gier i filmów, przy czym najszerzej stosowany jest system Deep Learning Super Sampling (DLSS). Nvidia wypuściła również w zeszłym roku sterownik, który zawierał technologię Deep Learning Dynamic Super Resolution (DLDSR), aby renderować gry w rozdzielczości wyższej, niż może obsłużyć twój monitor, w celu poprawy jakości obrazu.

Nvidia uruchomiła również w zeszłym miesiącu funkcję Eye Contact dla Nvidia Broadcast, która wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby wyglądało na to, że nawiązujesz kontakt wzrokowy podczas rozmów wideo.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: The Verge | Nvidia