Microsoft Edge naprawi niską rozdzielczość oglądanych filmów

Microsoft używa procesorów graficznych Nvidia i AMD do skalowania filmów internetowych w przeglądarce Edge.

Klatka wideo nieprzetworzona (po lewej) i przetworzona (po prawej) przez VSR w przeglądarce Edge
Klatka wideo nieprzetworzona (po lewej) i przetworzona (po prawej) przez VSR w przeglądarce Edge

Jeśli oglądanie starych filmów w niższej rozdzielczości w internecie boli twoje oczy, to nie martw się — Microsoft chce to naprawić. We wpisie na blogu firma ogłosiła nową funkcję o nazwie Video Super Resolution (VSR, z ang. esuper rozdzielczość wideo) dla przeglądarki internetowej Edge.

Przeczytaj też: Nowe sterowniki GPU Nvidii poprawią niewyraźne filmy z YouTube’a

Funkcja, która jest testowana z Edge Canary, wykorzystuje uczenie maszynowe do poprawy jakości wideo oglądanego w przeglądarce Microsoft Edge za pomocą algorytmów niezależnych od karty graficznej, w celu usunięcia blokowych artefaktów kompresji i przeskalowania rozdzielczości wideo, dzięki czemu można cieszyć się ostrymi i wyraźnymi filmami na YouTubie i innych platformach do strumieniowego przesyłania wideo bez poświęcania przepustowości łącza.

Całe to skalowanie wideo ma jednak swoją cenę. Firma twierdzi, że VSR działa tylko wtedy, gdy masz konkretną kartę graficzną — wideo jest odtwarzane w rozdzielczości mniejszej niż 720p, a komputer jest podłączony do sieci. Wszystkie wymagania znajdują się poniżej.

  • Urządzenie musi być wyposażone w jedną z następujących kart graficznych (GPU): seria Nvidia RTX 20/30/40 lub seria AMD RX5700-RX7800.
  • Film jest odtwarzany w rozdzielczości mniejszej niż 720p.
  • Urządzenie nie jest zasilane z baterii.
  • Zarówno wysokość, jak i szerokość filmu są większe niż 192 piksele.
  • Film nie jest chroniony technologiami Digital Rights Management, takimi jak PlayReady czy Widevine. Klatki z tych chronionych filmów nie są dostępne dla przeglądarki do przetworzenia.
Klatka wideo przed przetworzeniem przez VSR w Microsoft EdgeKlatka wideo po przetworzeniu przez VSR w Microsoft Edge
Przesuń suwakiem na zdjęciu, aby zobaczyć efekt po przetworzeniu klatki wideo przez VSR w przeglądarce Edge (po prawej efekt)

Jeśli masz jedną z tych kart graficznych i spełniasz wszystkie pozostałe kryteria, nadal możesz nie być w stanie przetestować VSr w Edge’u. Firma twierdzi, że obecnie udostępniła tę funkcję tylko „niewielkiej grupie klientów w kanale Canary”, ale planuje udostępnić ją większej liczbie użytkowników „w nadchodzących tygodniach”. Planuje również zwiększyć liczbę kart graficznych, z którymi ta funkcja będzie działać.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Microsoft | BGR