Ta siatka przekształca mgłę w czystą wodę pitną

Badacze opracowują specjalistyczne siatki, które przekształcają i oczyszczają mgłę w czystą wodę do picia.

Siatka z drutu metalowego pokrytego polimerami i dwutlenkiem tytanu, zamieniająca mgłę w czystą wodę na zbliżeniu
Siatka z drutu metalowego pokrytego polimerami i dwutlenkiem tytanu, zamieniająca mgłę w czystą wodę na zbliżeniu | fot. ETH Zurich i Instytutu Badań nad Polimerami Maxa Plancka w Moguncji

Naukowcy z ETH Zurich i Instytutu Badań nad Polimerami im. Maxa Plancka w Moguncji odkryli sposób na przekształcenie mgły w ciecz, przy jednoczesnym oczyszczaniu jej z substancji zanieczyszczających w celu wytworzenia czystej wody pitnej. Wykorzystują gęstą siatkę z drutu metalowego pokrytego mieszaniną polimerów i dwutlenku tytanu. Polimery skutecznie wychwytują kropelki wody na siatce i ułatwiają ich szybkie odprowadzenie do pojemnika, zanim wiatr je zdmuchnie. Dwutlenek tytanu odgrywa kluczową rolę w procesie chemicznym, rozkładając cząsteczki różnych zanieczyszczeń organicznych obecnych w kropelkach, aby je oczyścić.

Rezultatem jest czysta, zdatna do picia woda uzyskana w wyniku reakcji i procesów chemicznych. Naukowcy twierdzą, że ich technologia może wymagać minimalnej konserwacji i zużycia energii ze względu na użyte materiały i wykorzystanie paneli słonecznych do zasilania.

Zaledwie pół godziny światła słonecznego może reaktywować dwutlenek tytanu na dodatkowe 24 godziny, dzięki właściwości zwanej pamięcią fotokatalityczną. Ich badania łączą coraz większą liczbę sposobów wychwytywania mgły i wytwarzania czystej wody, w tym rozszerzalny plecak Fog-x firmy Pavels Liepins i siatkę CloudFisher.

Od zanieczyszczonej mgły do czystej wody pitnej

Naukowcy – w składzie Ritwick Ghosh, Adrien Baut, Giorgio Belleri, Michael Kappl, Hans-Jürgen Butt i Thomas M. Schutzius – przetestowali już sieci w laboratorium i małym zakładzie pilotażowym w Zurychu. Na podstawie przeprowadzonych badań udało im się zebrać z sieci osiem procent wody i rozłożyć 94 procent szkodliwych związków, które uczyniły ją niezdatną do picia lub użytku. Zanieczyszczenia te obejmowały niezwykle drobne kropelki oleju napędowego i chemiczny bisfenol A, substancję czynną hormonalnie.

Wizualizacja przedstawiająca, jak sieci mogą oczyszczać mgłę, aby wytworzyć czystą wodę
Wizualizacja przedstawiająca, jak sieci mogą oczyszczać mgłę, aby wytworzyć czystą wodę

Oprócz produkcji czystej wody, technologię tę można zastosować również do odzyskiwania wody z wież chłodniczych.

W wieżach chłodniczych para ucieka do atmosfery. Sensowne byłoby przechwytywanie części tej wody, zanim ucieknie, i upewnienie się, że będzie wolna od substancji zanieczyszczających, jeśli chcesz ponownie wprowadzić ją do środowiska.

— wyjaśnia Thomas M. Schutzius

Sieci te, zdolne do przekształcania i oczyszczania mgły w czystą wodę pitną, można rozmieszczać w regionach tam, gdzie panuje mgła, takich jak Peru, Boliwia, Chile, Maroko i Oman, umożliwiając w ten sposób dostęp do czystej wody, którą można ponownie wykorzystać do codziennego użytku.

Może Cię zainteresować też: Naukowcy potwierdzają, że picie wody wydłuża życie

Informacje o projekcie:

nazwa: Fog collecting nets (pol. Siatki zbierające mgłę)
zespół: Ritwick Ghosh, Adrien Baut, Giorgio Belleri, Michael Kappl, Hans-Jürgen Butt i Thomas M. Schutzius
instytucje: ETH Zurich, Instytut Badań nad Polimerami im. Maxa Plancka

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Matthew Burgos — designboom | Max Planck Institute for Polymer Research in Mainz