Technologie odzyskujące wodę

Cząsteczki wody
fot. Depositphotos

Woda jest najważniejszym składnikiem do życia. ONZ uważa dostęp do niej za prawo podstawowe. Jej światowe zasoby z roku na rok maleją. Każdy z nas potrzebuje co najmniej 20 – 50 litrów dziennie do picia, kąpieli i gotowania. Jednak rewolucyjne rozwiązania technologiczne wyciągają ku nam pomocną dłoń.

Może Cię zainteresować też: Naukowcy potwierdzają, że picie wody wydłuża życie

W skali globalnej, już teraz nie posiadamy jej wystarczającej ilości wody. Prognozy mówią, że do 2025 roku, połowa światowej populacji będzie mieszkać na obszarach dotkniętych niedoborem wody. Obecnie ponad 2,5 miliarda ludzi nie posiada dostępu do czystej wody pitnej. 

Pojawiło się jednak wiele interesujących technologii pomagających w gospodarowaniu zasobami wodnymi oraz wspomagających walkę o odpowiednie nawodnienie.

1. Łapacze mgły

Organizacja Dar Si Hmad, zainstalowała kolektory mgły na zboczach góry Boutmezguida w Maroku, co jest największym obecnie projektem wykorzystania mgły na świecie, dziennie można zebrać z niej w ten sposób 6 300 litrów wody. Proces nie jest skomplikowany, mgła jest przechwytywana z powietrza, a następnie przechodzi splot sieci i spływa do systemu zbierania, gdzie jest filtrowana i mieszana z wodą gruntową. Dzięki temu udaje się zapewnić dostęp do wody dla 400 osób. Tylko w tym jednym miejscu.

Inne systemy wychwytywania mgły istnieją również w Chile, Peru, RPA, Ghanie, Erytrei i Kalifornii. 

2. Walka z odwodnieniem i produkcją plastiku

Większość społeczeństwa nie pamięta jaką ilość płynów w należy spożywać w czasie doby. Codziennie obowiązki nie zawsze też pozwalają sięgnąć po wodę, kiedy tego naprawdę potrzebujemy, robimy to zbyt późno – w momencie, gdy poczujemy pragnienie, co jest syndromem odwodnienia. Firma Waterdrop propaguje spożywanie odpowiedniej ilości wody dziennie. Oferuje ona kapsułki rozpuszczalne w wodzie, oszczędzające zarazem CO2 i produkcje plastiku. 

Warto korzystać z aplikacji przypominających o tym, kiedy i jaką ilość powinniśmy wypić w danym momencie, pomocne przy tym mogą być aplikacje takie jak: Waterful, Hydro, Moja Woda. Wysyłają one regularne przypomnienia, podpowiadają, ile należy wypić w danym momencie oraz obliczają indywidualne zapotrzebowanie na płyny.

3.  Odsalanie wody z morza

Nanoseen to toruńscy naukowcy, którzy postawili sobie za cel rozwiązanie globalnego problemu niedoboru pitnej wody i zanieczyszczenia wód plastikiem. Opracowali oni technologię odsalania wody bez zasilania energią. Ich produktem są mobilne urządzenia o wyglądzie i kształcie rury wypełnione membranami filtrującymi. Pozwalają one na oczyszczenie wody z soli, wirusów, bakterii, nanoplastiku, metali ciężkich i lekkich. Cały proces odbywa się jedynie dzięki sile grawitacji. Oczyszczanie więc nie produkuje dwutlenku węgla ani nie zużywa energii. 

4. Książka do picia

Organizacja non-profit Water is Life we współpracy z naukowcami narzędzie filtrujące wodę w formie książki do picia. Zawiera ona podstawowe porady dotyczące wody i warunków sanitarnych, które są drukowane na naukowej bibule filtracyjnej do kawy, która może być użyta do oczyszczenia wody i zmniejszenia o 99,9 procent ilości bakterii. Każda książka – dystrybuowana w Ghanie, Kenii, Etiopii czy Haiti – może zapewnić przez cztery lata czystą wodę dla jednej osoby. 

5. Woda z powietrza

Startap Zero Mass Water wykorzystuje energię słoneczną, aby stworzyć wystarczającą ilość czystej wody pitnej dla dwóch do trzech osób lub około 10 litrów dziennie. Technologia o nazwie Source Hydropanel działa w prosty sposób. Energia słoneczna ogrzewa materiał podobny do gąbki, tworząc kondensacje, która jest gromadzona w 30 litrowym zbiorniku. Następnie woda jest filtrowana, a minerały są dodawane w celu poprawy smaku. Zero Mass współpracuje z organizacjami pozarządowymi na całym świecie, aby zapewnić czystą i bezpieczną wodę pitną. 

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: artykuł partnerski
zdjęcia wykorzystane we wpisie z Depositphotos