Wyjątkowe retrofuturystyczne przedmioty w wizji AI

Zobacz autorska wizję sztucznej inteligencji przedmiotów codziennego użytku w nowym, wspaniałym, retrofuturystycznym stylu.

Retrofuturystyczny komputer Mac (Vadim Sadovski/AI)
Retrofuturystyczny komputer Mac (Vadim Sadovski/AI)

Cały wysiłek w science fiction polegał na wyobrażaniu sobie światów w alternatywnych przyszłościach, alternatywnych rzeczywistościach i alternatywnych wszechświatach. Aby wykreślić osie czasu, wyobrazić sobie technologie i zbudować wokół nich styl życia i całe społeczeństwa. To nie jest łatwe, dlatego trudno jest znaleźć dobre science fiction… ale z niewielką pomocą sztucznej inteligencji może będzie trochę łatwiej.

Produkty, stworzone jako szeroka część serii „Retrofuturyzm alternatywnej rzeczywistości” Vadima Sadovskiego, są wizją życia w świecie, w którym steampunk i przejrzystość mieszają się jako dominujące motywy projektowe.

Sadovski polegał na narzędziach sztucznej inteligencji, takich jak Midjourney, aby stworzyć projekty tych produktów, z których wszystkie mają podobną nieziemską estetykę, pełną szczegółów i chaosu. W wizualnym szaleństwie, jakim jest ta seria, nie ma metody, ale jeśli jest jedna rzecz, co do której wszyscy możemy się zgodzić, każdy z tych projektów jest absolutnie fascynujący, pokazując, jak potężne mogą być narzędzia artystyczne wykorzystujące generatywną sztuczną inteligencję przy odpowiednim pokierowaniu.

Jeśli jest coś, co jest niezwykle trudne do zrobienia z narzędziami sztucznej inteligencji, to jest to wyobrażenie sobie rzeczy, których wcześniej nie widziano. Narzędzia do generowania obrazów AI opierają się na swoich bazach danych w celu uzyskania ostatecznych wyników, a często trudno jest znaleźć odpowiednie obrazy – przykładem jest coś w rodzaju przezroczystej kamery.

To, co zrobił tutaj Sadovski, jest dość imponujące, biorąc pod uwagę, że sztuczna inteligencja wykonała niezwykłą robotę, nie tylko renderując przezroczystą obudowę, ale także komponenty znajdujące się wewnątrz. Powyższy aparat jest znakomitym przykładem tego, jak dobre stały się te narzędzia.

Projekt odkurzacza i kasku z kolei pokazują możliwości sztucznej inteligencji w tworzeniu wyjątkowo szczegółowych produktów. Przezroczyste odkurzacze lub półprzezroczyste hełmy nie są niczym niezwykłym, ale przy odpowiedniej podpowiedzi i wystarczającej liczbie prób i błędów łatwo jest sprawić, by sztuczna inteligencja zwizualizowała coś niezwykłego.

Retrofuturyzm to jednak coś więcej niż tylko nadanie produktom przezroczystości – chodzi o połączenie elementów retro i futurystycznych w celu stworzenia czegoś tak absurdalnie pięknego, jakby pochodziło z alternatywnego wszechświata.

Komputer Macintosh i telewizor Netflixa są doskonałym przykładem dobrze wykonanego retrofuturyzmu – przynajmniej wizualnie. Toczy się przytłaczająca debata na temat tego, czy sztuka AI jest rzeczywiście sztuką, czy też kreacje AI zasługują na taką samą wartość jak prawdziwe dzieła stworzone przez człowieka.

Z całą pewnością jednak, sztuczna inteligencja wykonuje fenomenalną pracę, jeśli chodzi o wyobraźnię. Czasami może to skutkować „halucynacjami”, które polegają na tym, że sztuczna inteligencja miesza rzeczy, dodając 7 palców do ręki zamiast pięciu. Jestem jednak głęboko przekonany, że zadaniem sztucznej inteligencji jest po prostu pomaganie w pobudzaniu naszej własnej wyobraźni, a nie jej zastępowanie.

Może Cię zaciekawić również: AI wykorzystała fale mózgowe ludzi do stworzenia utworu Pink Floydów

Podejście Sadovskiego do tej serii wykracza poza konwencjonalne gadżety. Łóżko dla kota i łóżko dla człowieka (lub komora wypoczynkowa / kapsuła) pokazują, jak sztuczna inteligencja działa w różnych kategoriach. Oba łóżka mają niezaprzeczalny kosmiczny klimat, które są wyposażone w zamknięte szklane komory i coś, co wygląda na jednostkę filtrującą powietrze do dostarczania pasażerowi świeżego powietrza.

Jeśli chcesz sprawdzić resztę serii autorstwa Vadima Sadovskiego, śledź jego profil @vadimsadovski.ai na Instagramie.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Vadim Sadovski | Yank Design