Midjourney tworzy nowoczesną piramidę Zigguratu

Rolando Cedeño de la Cruz przywraca starożytne konstrukcje tworząc na ich podstawie projekty nowoczesnych budowli z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

„Reimagined Ziggurats” Rolando Cedeño de la Cruz
„Reimagined Ziggurats” | fot. Rolando Cedeño de la Cruz (Midjourney)

Odkrywając starożytną typologię architektoniczną za pomocą sztucznej inteligencji, seria generowana przez Rolando Cedeño de la Cruza w Midjourney ożywia monumentalny mezopotamski Ziggurat jako centrum sztuki nowoczesnej. Rendery przedstawiają wygląd zewnętrzny w kolorze ziemi i eleganckie, nasycone światłem wnętrze gigantycznej piramidalnej formy posadzonej we współczesnym kontekście miejskim.

Zintegrowane ze skomplikowanym połączeniem krętych, hierarchicznych poziomów, mieszanymi tarasami porośniętymi roślinnością i wyraźnym dynamizmem przestrzennym, formy przywodzą na myśl wielowiekowe struktury, które były używane jako sanktuaria do czczenia bogów. Wchodząc do przeprojektowanego zigguratu, nowoczesne wnętrze definiuje gra świateł, lustra wody, naturalne materiały, wysokie korytarze i labiryntowe przejścia, zapewniając spokojne, ale enigmatyczne doświadczenie kulturowe.

Projekt „Reimagined Ziggurats” pokazuje, w jaki sposób można połączyć elementy z przeszłości i teraźniejszości, aby wyobrazić sobie kolosalne struktury w nowych kontekstach.

„Architektura przeszłości ma wielkie wartości i właściwości przestrzenne, które warto ocalić” – zauważa Rolando Cedeño de la Cruz. Chilijski architekt ponownie przywołuje wielką symboliczną i kulturową wartość starożytnych struktur jako miejsc kultu, wyobrażając je sobie jako przełomowe muzea dla dzisiejszych i przyszłych pokoleń.

Pozwala też zapamiętać, że architektura jest odzwierciedleniem kultury regionu i że często wyodrębniając obce style projektowe zapominamy o uwzględnieniu lokalnej kultury, sztuki i architektury, które są unikatowe i zagrożone są zapomnieniem.

– mówi Rolando Cedeño de la Cruz

Elementy budowli przenoszą stabilność strukturalną i właściwości przestrzenne swoich historycznych odpowiedników, w szczególności czerpiąc z wykorzystania naturalnych materiałów, takich jak błoto i wypalana cegła, które łączą nas z ziemią.

Wybrane materiały są w stanie regulować temperaturę wewnętrzną współczesnego Zigguratu bez potrzeby stosowania drogich systemów chłodzenia, zapewniając optymalne warunki życia dla szeregu roślinności obecnej w całej przestrzeni.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: designboom projektant: Rolando Cedeño de la Cruz