Oto najbardziej lukratywne firmy zajmujące się grami (2022)

Firmy o najwyższych przychodach z gier to także te, które swój sukces finansowy nie opierają na jednym filarze.

Firmy z największymi przychodami w segmencie gier w 2022 roku fiskalnym
Firmy z największymi przychodami w segmencie gier w 2022 roku fiskalnym | fot. Statista

Według danych finansowych firmy japońska firma multimedialna Sony zarobiła na grach w 2022 roku finansowym równowartość około 27 miliardów dolarów – prawie dwa razy więcej niż większość pozostałych firm z ubiegłorocznej pierwszej ósemki. Porównywalnie dobre wyniki osiągnęła chińska firma Tencent, która zajęła pierwsze miejsce wśród firm o najwyższej sprzedaży gier w 2021 roku.

Przeczytaj też: Gry mobilne i konsolowe dominują na rynku gier wideo w 2023 roku

W ubiegłym roku gry międzynarodowe i krajowe odpowiadały za około 59 proc. przychodów w segmencie usług dodanych. Do tego segmentu zaliczają się także media społecznościowe. Gry wideo stanowiły około 31 procent całkowitych przychodów Tencenta.

Pomimo trafienia na pierwsze strony gazet w związku ze zdecydowanie najdroższym planowanym przejęciem w świecie gier wideo oraz sukcesem modeli subskrypcyjnych i chmurowych, Microsoft nie dorównuje przychodom Sony i Tencenta.

Amerykańska firma będąca właścicielem Xbox, jednej z najbardziej znanych marek w branży gier, w swoim ostatnim raporcie rocznym odnotowała sprzedaż w segmencie gier na poziomie około 16 miliardów dolarów. Podobne wyniki osiągnęły także azjatyckie firmy: Nintendo, znana z serii gier Mario, Pokémon i Zelda, oraz firmy NetEase oraz Sea. Activision Blizzard, cel planu przejęcia Microsoftu, osiągnął z kolei 7,5 miliarda dolarów rocznych przychodów w 2022 roku.

Google i Apple zostały wykluczone z tego rankingu, ponieważ nie raportują osobno przychodów z segmentu gier. Powiązane przychody na ogół nie są generowane z ich produktów, ale z opłat sklepowych za zakupy w aplikacji i płatne gry mobilne. Analitycy Newzoo oszacowali przychody Google’a i Apple’a z gier w 2021 roku na odpowiednio 13 i 15 miliardów dolarów.

  1. Sony — 26,6 mld USD
  2. Tencent — 24,8 mld USD
  3. Microsoft — 16,2 mld USD
  4. NetEase — 14,0 mld USD
  5. Nintendo — 14,0 mld USD
  6. Sea — 12,4 mld USD
  7. Activision Blizzard — 7,5 mld USD
  8. Bandai Namco — 7,3 mld USD

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: dane własne firm | Statista