Aplikacja Transport GZM już dostępna do pobrania

Przetestuj aplikację Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do zakupu biletów z oferty ZTM i podziel się uwagami z twórcami.

Metroapka Transport GZM

Nowa aplikacja mobilna Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (Metroappka) i okolic do zakupu biletów komunikacji miejskiej umożliwia także założenie konta w systemie Transport GZM bez wizyty w Punkcie Obsługi Pasażera i oczekiwania na wyrobienie karty jak w systemie ŚKUP (Śląskiej Karty Usług Publicznych). Możliwy jest import danych z systemu ŚKUP oraz założenie konta w systemie od zera.

Zakupione przez Metroappkę Transport GZM bilety dostępne są od razu, nie trzeba czekać na ich zakodowanie. Aplikacja Transport GZM to jedyna aplikacja w której można kupić wszystkie bilety z taryfy, także bilety długookresowe, na 30, 90 i 180 dni, Metrobilety oraz bilety pakietowe. Aplikacja umożliwia również planowanie podróży dzięki dostępnym rozkładom jazdy i wygodnemu planerowi.

Wizyta w POP nie będzie również konieczna w celu zakodowania ulg, można je samodzielnie przypisać do konta (w aplikacji mobilnej albo na portalu). Wystarczy przy pierwszej kontroli okazać dokument uprawniający do ulgi, wówczas zostanie ona potwierdzona i przy kolejnych podróżach nie będzie konieczności posiadania przy sobie dokumentu uprawniającego do ulgi. W dalszym ciągu można to zrobić w Punkcie Obsługi Pasażera, ale nie jest to obligatoryjne, wystarczy potwierdzenie przez kontrolera w pojeździe.

Dwa rodzaje kont 

Aby korzystać z systemu Transport GZM należy założyć konto (Indywidualne Konto Użytkownika-IKU), imienne lub anonimowe. Konto anonimowe pozwoli tylko na zakup wybranych biletów (biletów na okaziciela), konto imienne pozwoli na korzystanie ze wszystkich funkcji systemu, zakup dowolnego biletu z taryfy, zapisanie ulgi w systemie, podróż bez konieczności okazywania dokumentów podczas kontroli biletów (po potwierdzeniu ulgi podczas pierwszej kontroli).

Zeskanuj i jedź

Od 23 sierpnia 2023 roku w zewnętrznych aplikacjach mobilnych: moBilet, Jakdojade, mPay, SkyCash i zBiletem.pl obowiązywać zacznie nowa metoda kupowania biletów jednorazowych i średniookresowych.

Po wybraniu konkretnego biletu konieczne będzie zeskanowanie w pojeździe kodu QR lub wpisanie sześciu cyfr, które znajdują się na naklejce pod tym kodem. Obowiązującą, ważną zasadą pozostaje to, że zakup biletu jest równoznaczny z jego skasowaniem.

Zmiana dotyczy wszystkich zewnętrznych aplikacji mobilnych, które umożliwiają zakup biletów jednorazowych i średniookresowych ZTM. Są to moBilet, Jakdojadę, mPay, SkyCash oraz zBiletem.pl.

W przypadku podróży koleją i zakupu biletu 24 h + kolej skanowanie kodu nie będzie konieczne.

Podróż Start/Stop – jesienią 

Kolejne nowości pojawią się w aplikacji Transport GZM w kolejnych wydaniach. Jesienią uruchomiona zostanie opcja Podróż Start/Stop, w ramach której dostępne będą bilety 5-cio, 10-cio i 15-tominutowe, 30-minutowa bezpłatna pauza na przesiadkę i optymalizacja przejazdów. System na koniec dnia przeanalizuje wszystkie przejazdy Start/Stop i dobierze najkorzystniejszy finansowo dla pasażera przedział czasowy. Dodatkowo niezależnie od liczby przejazdów Start/Stop w trakcie dnia system naliczy opłatę nie wyższą niż równowartość ceny biletu dziennego (12zł).

Docelowo system Transport GZM zastąpi Śląską Kartę Usług Publicznych. Pasażerowie przyzwyczajeni do używania, zamiast aplikacji, plastikowych kart, będą mogli dalej posługiwać się starymi kartami ŚKUP również w nowym systemie. System Transport GZM będzie posiadał również swoje własne karty. Będą one dostępne w kolejnych etapach wdrożenia systemu.

Zrzuty ekranów z aplikacji mobilnej Transport GZM

Twórcy aplikacji zachęcają do podzielenia się uwagami dotyczącymi działania aplikacji Transport GZM, wysyłając swoje opinie pod adres ux@metropoliagzm.pl. Nową aplikację Transport GZM można pobrać bezpłatnie ze sklepów App Store i Google Play:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Zarząd Transportu Metropolitalnego