Dlaczego muzyka z dźwiękiem przestrzennym jest świetna?

Większość ludzi lekceważy dźwięk przestrzenny, ponieważ nie wie, co to jest lub uznała, że to sztuczka, ale inni są przekonani, że utwory Dolby Atmos brzmią lepiej.

Bezstratny dźwięk przestrzenny Apple Music | FKA Twigs
Bezstratny dźwięk przestrzenny Apple Music | FKA Twigs | fot. Apple

W tym artykule poznasz kilka praktycznych przykładów użycia dźwięku przestrzennego i dlaczego przynosi on korzyści muzyce. U podstaw przestrzennej muzyki leży głębia audio. Miksy stereo rozszerzają utwory w lewo i prawo, podczas gdy miksy muzyczne z Dolby Atmos dodają przestrzennej głębi do tego równania — to rozszerza zakres, jak szczegółowa może być odczuwana muzyka.

Nintendo dodało głębi, by Mario przeszedł od platformowego przewijania bocznego do swobodnego wędrowania. Zillow umożliwia pośrednikom w obrocie nieruchomościami uzupełnianie zdjęć domów o wycieczki 3D, aby pomóc kupującym lepiej zrozumieć przestrzeń pokoju. To są trywialne przykłady, ale we wszystkich przypadkach, które przychodzą mi do głowy, dodanie większej głębi do czegoś zwiększa liczbę szczegółów, które można zobaczyć lub usłyszeć. Na przykład Apple TV+, Netflix i inne serwisy streamingowe już od jakiegoś czasu oferują dźwięk przestrzenny w filmach i serialach.

Utwory w Dolby Atmos dodają piosenkom przestrzeni i głębi oraz sprawiają, że miksy stereo w bezpośrednim porównaniu wydają się bardziej płaskie i dwuwymiarowe.

Zaletą jest to, że głębia w muzyce daje dźwiękom i instrumentom więcej miejsca, co zwykle oznacza większą przejrzystość dla słuchacza. Różne partie są łatwiejsze do usłyszenia, ponieważ mniej dźwięków jest nakładanych na siebie.

Terminologia dźwięku przestrzennego

Dla potwierdzenia dodam, że nie ma dokładnej definicji dźwięku przestrzennego. Mówiąc dźwięk przestrzenny, ktoś może mieć na myśli Dolby Atmos, 360 Reality Audio firmy Sony, lub może to być po prostu ogólne odniesienie do wszystkiego, co jest miksowane poza stereo.

Apple używa: Dolby Atmos do określenia utworów w dźwięku przestrzennym (Spatial Audio) i Lossless do określenia dźwięku bezstratnego w swojej usłudze przesyłania strumieniowego Apple Music i określa to jako bezstratny dźwięk przestrzenny z Dolby Atmos. Amazon Music i Tidal mają zarówno Dolby Atmos, jak i 360 Reality Audio.

Słuchanie dźwięku przestrzennego w słuchawkach i na głośnikach

Wiele osób zakłada, że ​​do słuchania muzyki Dolby Atmos w Apple Music potrzebujesz specjalnych słuchawek, ale tak nie jest. Większość słuchawek i słuchawek dousznych Bluetooth będzie z nim działać. Wiele akcesoriów audio firmy Apple obsługuje dźwięk przestrzenny z funkcją śledzenia głowy. HomePod firmy Apple obsługuje również odtwarzanie Dolby Atmos. A w marcu tego roku Sonos dodało obsługę Dolby Atmos z Apple Music na wybranych modelach głośników: Echo 300, Arc i Beam (Gen 2).

I tak naprawdę na głośnikach słychać potęgę tego dźwięku – ma się wrażenie, że piosenki naprawdę wyskakują z przestrzeń, gdy słucha się ich głośno.

Przykłady dźwięku przestrzennego

Zamiast mówić tylko o dźwięku przestrzennym, warto podać kilka konkretnych przykładów utworów. Nie każda piosenka wykorzystuje efekty przestrzenne lub przesadne rozmieszczenie przestrzenne. W rzeczywistości większość utworów jest miksowana w subtelny sposób.

Jeśli podchodzisz do muzyki w Dolby Atmos z nastawieniem, że każda piosenka musi wykorzystać pełną dostępną przestrzeń, to jest wiele utworów, w przypadku których wykorzystanie tej technologii może wydawać się, że nie miało sensu.

Albumy Scaled & Icy i Blurryface zespołu rockowego twenty one pilots to dobre przykłady subtelnego wykorzystania dźwięku przestrzennego – wiele utworów wykorzystuje efekty wysokości i dźwięku przestrzennego, ale w niewielkim stopniu poprzez drobne upiększenia. Wokal na początku utworu „No Chances” rozciąga się w górę i daleko z każdej strony. Dodatkowo syntezatory na Stressed Out okrążają słuchacza. Podobnie jak w piosence Stressed Out, The Weeknd rozciąga dźwięk syntezatora w Starry Eyes, aby otaczać słuchacza.

Powodem, dla którego działa to szczególnie dobrze, jest to, że przez większość czasu zadaniem syntezatora jest zalanie przestrzeni dźwiękiem dookólnym, a nie specyficzne umiejscowienie.

Dźwięk przestrzenny daje efekt, jakbyś był w środku występu.

Jeśli chcesz słuchać utworów z bardzo przesadzonym wykorzystaniem dźwięku 3D, kwintesencją piosenki Dolby Atmos jest prawdopodobnie Rocketman Eltona Johna. Brzmi potężnie i zawiera efekty specjalne, aby naprawdę zrobić wrażenie.

Thriller Michaela Jacksona zawiera trochę sztuczek przestrzennych, szczególnie wilki na początku utworu, co jest zabawne, ale poza tym w dużej mierze pozostaje wierny oryginałowi.

Na ścieżce dźwiękowej No Time to Die (Original Motion Picture Soundtrack) (pol. James Bond: Nie czas umierać), autorstwa Hansa Zimmera, znajduje się utwór Matera. To skromna orkiestrowa piosenka, która rozkwita w ścianę dźwięku. Słuchanie na głośniku obsługującym Dolby Atmos tworzy dźwięk tak potężny, że było to niewiarygodne, że wydobywał się z kompaktowego głośnika.

A jeśli pragniesz efektów dźwięku przestrzennego, ścieżki dźwiękowe dobrze sobie z tym radzą, ponieważ mają tworzyć wrażenia kinowe. Posłuchaj ścieżki dźwiękowej Black Panther: Wakanda Forever w Dolby Atmos.

Tak, dźwięk przestrzenny jest lepszy niż zwykły dźwięk

Stworzone dla dźwięku przestrzennego

Jednym z powodów, dla których stałem się tak entuzjastycznie nastawiony do muzyki Dolby Atmos, jest to, że brzmi ona z wdziękiem. Przynajmniej ludzie nie zauważają różnicy. Nawet jeśli nie korzystasz z szerokiej sceny dźwiękowej i efektów przestrzennych, niewielka głębia jest nadal obecna.

Sprawdź specjalnej playlisty 49 utworów Apple Music pt. „Stworzone dla dźwięku przestrzennego”, która prezentuje możliwości Dolby Atmos:

Wystarczy posłuchać tych samych piosenek zmiksowanych w stereo i zmiksowanych w Dolby Atmos, a kontrast przechodzenia pomiędzy nimi pozwoli Ci usłyszeć, jak dźwięk przestrzenny rozchodzi się blisko i wokół ciebie – niektórzy mają wrażenie jakby artysta wykonujący utwór był w ich pokoju.

Spróbuj przeskakiwać między słuchaniem tego samego utworu na Spotify lub YouTube Music a tym samym utworem w Dolby Atmos w Apple Music – różnica jest kolosalna.

Jeśli nigdy nie miałeś styczności z przestrzenną muzyką audio, zachęcam cię, abyś naprawdę dał jej szansę. Jeśli próbowałeś jakiejś wczesnej muzyki z dźwiękiem przestrzennym i stwierdziłeś, że to chwyt marketingowy, zachęcam cię, abyś dał jej jeszcze jedną szansę z myślą o głębi.

Myślę, że bardziej niż dźwięk wysokiej jakości, muzyka w Dolby Atmos zapewnia znaczącą i zauważalną poprawę odczuwania muzyki. Odtąd powinno być tylko lepiej, ponieważ coraz więcej artystów i producentów rozumie, w jaki sposób mogą rzeźbić utwory za jego pomocą.

Ale czy ci się to podoba, czy nie, dźwięk przestrzenny jest przyszłością przemysłu muzycznego.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple | Apple Insider