Jak zainstalować pilne uaktualnienie zabezpieczeń iOS, iPadOS i macOS?

Apple wydało pierwszą w historii poprawkę Rapid Security Response dla systemów iOS, iPadOS i macOS – co warto wiedzieć o jej instalacji?

Uaktualnienie zabezpieczeń Apple (RSR)

W poniedziałek 1 maja 2023 roku Apple wydało pierwszą w historii pilną aktualizację zabezpieczeń (RSR – Rapid Security Response) dla swoich głównych systemów operacyjnych, oznaczonych: iOS 16.4.1 (a), iPadOS 16.4.1 (a) i macOS 13.3.1 (a). Należy ją jak najszybciej zainstalować na telefonie iPhone, komputerze Mac lub iPadzie, aby mieć pewność, że system posiada najnowsze uaktualnienia zabezpieczeń.

Tego typu uaktualnienia pozwalają Apple szybko naprawić problemy z bezpieczeństwem bez konieczności pełnej aktualizacji systemu operacyjnego.

Nie jest niczym niezwykłym, że Apple wprowadza aktualizacje oprogramowania, które są niczym więcej niż poprawkami bezpieczeństwa. Dobrym przykładem jest iOS 16.1.1. Ale Apple stworzyło lepszy system dystrybucji, który pozwala szybciej wprowadzać poprawki bezpieczeństwa.

Nazywa się to Rapid Security Responses (pilne uaktualnienie zabezpieczeń) i jest testowane od miesięcy. Testy dobiegły końca, a użytkownicy iPhone’a, iPada i Maca mogą teraz zainstalować pierwszy raz w wersji publicznej.

Aby nie było nieporozumień, są to łatki, które rozwiążą określone problemy z bezpieczeństwem. Nigdy nie zostaną w nich uwzględnione nowe funkcje systemu.

Szybka reakcja w zakresie bezpieczeństwa: zainstaluj łatki

Domyślnie urządzenia Apple są skonfigurowane do automatycznego instalowania każdej nowej usługi Rapid Security Response. Zostaniesz zapytany, kiedy chcesz ponownie uruchomić komputer Mac, iPhone’a lub iPada, aby w pełni zastosować poprawkę, jeśli to konieczne.

Aby sprawdzić to ustawienie na iPhonie lub iPadzie, przejdź do Ustawień i stuknij w UaktualnieniaUaktualnienia automatyczne, a następnie upewnij się, że włączona jest opcja Pilne uaktualnienia i pliki systemowe.

Aby zrobić to samo na komputerze Mac, otwórz menu Apple  ➔ Ustawienia systemowe. Kliknij Ogólne na pasku bocznym, a następnie kliknij Uaktualnienia po prawej stronie. Kliknij przycisk Pokaż szczegóły (i) — „i” w kółku — obok opcji Uaktualnienia automatyczne, a następnie upewnij się, że opcja Instaluj uaktualnienia zabezpieczeń i pliki systemowe jest włączona.

Automatyczne instalowanie pilnych uaktualnień zabezpieczeń pod macOS
Automatyczne instalowanie pilnych uaktualnień zabezpieczeń pod macOS

Po zastosowaniu pilnego uaktualnienia zabezpieczeń do numeru wersji oprogramowania dodawana jest kolejna litera. Na przykład użytkownicy iPhone’a zobaczą iOS 16.4.1 (a). Jesli pojawi się kolejna poprawka pilnych zabezpieczeń RSR, to pojawi się literka (b).

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple