mLegitymacja studencka dostępna już dla wybranych uczelni!

Aż 650 tysięcy Polaków ma zainstalowaną aplikację mobilną mObywatel, a już za chwilę to grono powiększy się o studentów korzystających z mLegitymacji studenckiej, ale na razie tylko na Androidzie.

mLegitymacja studencka

Szkoła Główna Handlowa jest pierwszą warszawską uczelnią, której studenci mogą korzystać z mLegitymacji. Pierwsze w Polsce mobilne legitymacje studenckie na początku października wydał również Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Siedlcach. Wkrótce do tego grona dołączą kolejne uczelnie.

mLegitymacja studencka nie tylko uprawnia do ulg i zniżek, ale tak samo jak tradycyjne dokumenty, potwierdza też status studenta i jego przynależność do uczelni.

Wprowadzenie mLegitymacji na uczelniach było możliwe dzięki zmianom wprowadzonym w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie studiów (z dnia 16 kwietnia 2019 roku). To ten dokument prawnie umocował mLegitymację studencką.

Przeczytaj również:

Jak przedłużyć ważność mLegitymacji?

mLegitymacja studencka jest częścią aplikacji mobilnej mObywatel na urządzeniach z systemem Android, ale na początku przyszłego roku mLegitymacja pojawi się także na iPhone’ach z systemem iOS.

Co powinna zrobić uczelnia, aby jej studenci mogli korzystać z mLegitymacji?

Niewiele. Pierwszym krokiem jest wypełnienie prostego formularza. Kolejny to podpisanie porozumienia. Z wydawaniem mLegitymacji nie wiążą się żadne koszty. Uczelnia nie musi kupować nowego sprzętu, czy oprogramowania.

O tym, że mLegitymacja to świetne, ułatwiające życie rozwiązanie wiedzą już uczniowie (i ich rodzice) z ponad 2600 szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Tyle placówek wprowadziło już mLegitymację szkolną. Kolejne zrobią to niebawem. W sumie do projektu zgłosiło się już ponad 3700 szkół. Każdego dnia dołączają kolejne. Popularność mLegitymacji szkolnej rośnie. Dziennie szkoły wydają swoim uczniom 500 takich mobilnych dokumentów.

mLegitymacja szkolna i studencka (mDokumenty)
mLegitymacja szkolna i studencka (mDokumenty)

Co jeszcze znajdziecie w apce mObywatel?

mObywatel oferuje rozwiązania przydatne nie tylko uczniom i studentom. To przede wszystkim mTożsamość, czyli dane z dowodu osobistego. Ściągając i instalując mObywatela (aby to zrobić potrzebny jest profil zaufany) nie musimy martwić się brakiem dowodu osobistego na poczcie, w pociągu, w hotelu, wypożyczalni sprzętu sportowego, siłowni i w wielu innych miejscach. mTożsamość skutecznie nam go zastąpi. Możemy się nią legitymować wszędzie tam, gdzie nie jest wymagane okazanie dowodu lub paszportu. A takich miejsc wciąż przybywa.

mPojazd – czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.
Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętamy terminów ważności ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu rejestracyjnego pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli nam komunikat z przypomnieniem.

W mPojeździe znajdziecie też takie dane pojazdu jak marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Jak na razie ta usługa dostępna jest dla właścicieli telefonów z systemem Android, ale… jeszcze w tym roku będzie też w smartfonach z iOS.

eRecepta – czyli Twoje recepty w wersji elektronicznej. Będąc w aptece, wybierz którą e-receptę chcesz zrealizować. Pokaż farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcesz pokazywać ekranu telefonu, podaj numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty. Obecnie eRecepta jest dostępna w telefonach z systemem operacyjnym Android 6.0 wzwyż, ale wkrótce ma być dostępna także dla właścicieli smartfonów z systemem iOS.

Aplikację mObywatel ściągniesz ze sklepów Google Play lub App Store. Jest bezpłatna, oficjalna i bezpieczna.

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

źródło: informacja prasowa