OPPO A53 to kolejny ładnie zaprojektowany smartfon 4G, który w zaskakująco niskiej cenie oferuje sporo funkcji smartfonów premium.
Nowy budżetowy smartfon OPPO A53 został wydany w Polsce 1 października 2020 roku i jest to pierwszy na świecie model telefonu z procesorem Qualcomm Snapdragon 460. Cena od 749 zł za model z 64 GB pamięci w kolorze zielonym nie obciąża kieszeni, a gdy przyjrzymy mu się bliżej, zauważymy, że posiada dokładnie takie same funkcje, jak wiele telefonów z wyższej półki – jak to możliwe? Pozostaje dla mnie tajemnicą, ale pozostaje się tylko cieszyć!
Prawie jedyną rzeczą, która może w niektórych budzić niedosyt jest podstawowa pamięć wewnętrzna 64 GB, ale spokojnie można ją rozszerzyć za pomocą dodatkowej karty pamięci SD do 256 GB. Warto dodać, że tacy giganci jak Apple i Google też oferują podstawowy wariant swoich flagowców z 64 GB pamięci ROM. Smartfon posiada dwa gniazda na kartę nano SIM, więc można korzystać z dwóch numerów telefonu na jednym urządzeniu. Jeśli chodzi o inne funkcje komunikacyjne, to w OPPO A53 nie brakuje też NFC, więc spokojnie można parować zgodne urządzenia, czy płacić za pomocą smartfona.
Obudowa OPPO A53 dostępna jest w 3 opalizujących barwach z efektem fali 3D: błekitnym, mietowym i czarnym. Wykorzystano plisowaną teksturę, inspirowaną lśniącym, półprzezroczystym blaskiem fal oceanu, by uzyskać efekt refleksów kolorystycznych, odbijających się jak w pryzmacie.
Ekran 6,7″ (60-90 Hz)
Ekran LCD Neo Display o przekątnej 6,5 cala ma rozdzielczość 720 x 1600 pikseli. Dodatkową przynętą do zakupu tego urządzenia jest to, że oprócz standardowych 60 Hz ma częstotliwość odświeżania ekranu na poziomie 90 Hz. Osobiście używam urządzenia z wyższą częstotliwością odświeżania ekranu i różnica podczas oglądania filmów lub grania w gry mobilne jest wyraźnie zauważalna.
Procesor Snapdragon 460
Nawet na tak niskim poziomie cenowym smartfona, producentowi udało się w nim umieścić chip Qualcomm SDM460, który z 4 GB pamięci zapewnia płynne przewijanie i brak opóźnień nawet w wysokiej jakości materiałów wideo. Maksymalna prędkość procesora do 1,8 GHz i grafika Adreno 610 @600 MHz 16 kl./s są dodatkowym wsparciem dla A53.
W tym modelu czytnik linii papilarnych znajduje się z tyłu, podobnie jak w Google Pixel 4a, ale dostępne jest również rozpoznawanie twarzy, które możesz wykorzystać do odblokowania ekranu (nie jako metoda autoryzacji, np. w aplikacjach bankowych, czy płatnościach mobilnych).
90 Hz wyświetlacz Neo-Display
18 W
szybkie ładowanie
5000 mAh
bateria
potrójny aparat ze wsparciem AI
Bateria w OPPO A53
Zapewne pomyślisz, że taka specyfikacja i ustawienie parametrów będzie powodowało szybkie rozładowanie się baterii? Otóż nic bardziej mylnego – bateria o pojemności 5000 mAh wystarcza na bardzo długo, nawet przy maksymalnych ustawieniach.
Szybkość ładowania nie jest tak duża jak w przypadku np. OPPO Reno3 z ładowarką 20 W, ale dołączona do zestawu ładowarka USB-C (18 W) pozwala na pełne naładowanie telefonu w godzinę i 15 minut.
System OPPO ColorOS 7.2
Urządzenie działa pod mobilnym systemem operacyjnym OPPO ColorOS 7.2, opartym na systemie Android 10. Podobnie jak w przypadku innych modeli smartfonów tej firmy, system operacyjny jest bardzo prosty i intuicyjny, a producent nie przeładował systemu niepotrzebnymi „fajerwerkami”, które wpływają na działanie Androida.
Aparaty
OPPO A53 wyposażony jest w potrójny aparat AI z trybem portretowym (główny 13 MP + głębia 2 MP + makro 2 MP) oraz przedni aparat 8 MP, który umieszczono w lewym górnym rogu ekranu w formie „dziurki”.
Aparat robi bardzo ciekawe portrety, pozwala uchwycić kadr portretowy z naturalnym efektem rozmycia – podobnym do bookeh. Do wyboru jest aż 15 filtrów, które pozwalają na dostosowanie zrobionego zdjęcia do sytuacji. Co ciekawe, aparat uchwyci szczegóły fotografowanego obiektu nawet z odległości 4 cm a Tryb Wzmocnienia Kolorów pozwala zachować na zdjęciu żywe barwy. System kamer zapewnia również bardzo dobre zdjęcia w plenerze, nawet przy zachmurzeniu.
Dźwięk
Głośniki stereo zapewniają wyraziste i przestrzenne brzmienie dzięki automatycznej korekcji akustyki Dirac. Dźwięk jest niemal doskonały, a przewodowe słuchawki dołączone do telefonu są dobrze wykonane – trzymają się dobrze w uszach bez względu na to, jak ruszami szczekami czy głową :)
Nie ma wyczuwalnych wibracji, nawet po zwiększeniu głośności do maksimum, przy dowolnym rodzaju odtwarzanej muzyki. Niektóre urządzenia z kategorii niskobudżetowej często mają ten problem, ale na szczęście OPPO sobie z nim poradziło.
Specyfikacja techniczna Oppo A53 (CPH2127)
wymiary | 163,9 mm x 75,1 mm x. 8,4 mm |
waga | 186 g |
wyświetlacz | LCD (A-Si) 6,5 cala (przekątna) ratio: 89.2% rozdzielczość: 1600 x 7200 (269 PPI) częstotliwość odświeżania ekranu: do 90 Hz częstotliwość próbkowania dotykowego: do 120 Hz |
bateria | 4890 mAh / 18,92 Wh (minimalna) 5000 mAh / 19,35 Wh (przeciętna) wsparcie ładowania 9V/2A |
system operacyjny | ColorOS 7.2 na bazie Androida 10 |
procesor | procesor: SDM460 max prędk. procesora: do 1,8 GHz grafika: Adreno 610 @600 MHz 16 kl./s |
czytnik kart pamięci microSD | do 256 GB |
RAM/ROM | 4 GB/64 GB 6 GB/128 GB LPDDR4x @1804 MHz 2×16 bitów |
aparat tylny | obiektyw makro 2 MP sensor GC02K0, przesłona f/2.4, obiektyw 3 P maksymalna rozdzielczość: 1200 × 1600 główny aparat 13 MP sensor OV13B w rozmiarze 1/3.06″, przesłona f/2.2, obiektyw 5 P, obsługa 6x zoomu cyfrowego. maksymalna rozdzielczość: 3120 × 4160 aparat głębi 2 MP sensor GC02M1B, przesłona f/2.4 tryby fotografowania zdjęcie, video, profesjonalny, panoramiczny, portret, poklatkowy, slow-motion i inne. |
aparat selfie (przedni) | 16 MP |
łączność | 4G/LTE dual SIM, typ karty SIM : Nano-SIM/ Nano-USIM, NFC (obsługa Google Pay), GPS, GPS L1, A-GPS, Beidou, Glonass, GALILEO. |
Bluetooth | 5.0 |
co w opakowaniu? | telefon, ładowarka, kabel USB, przezroczyste etui, folia ochronna, zestaw słuchawkowy, instrukcja obsługi w języku polskim |
Wady i zalety OPPO A53
Poniżej zestawiłem zidentyfikowane przeze mnie mocne i słabe strony tego smartfona, dzięki czemu łatwiej sprawdzisz, czy jest to urządzenie dla Ciebie!
ZALETY ⬆
- niska cena – funkcje premium
- odświeżanie ekranu do 90 Hz (brak opóźnień i zacięć)
- slot na 2 karty nano SIM
- żywotność baterii i szybkie ładowanie (w 75 min do 100%)
- czytnik linii papilarnych i odblokowanie twarzą
- potrójny aparat ze wsparciem AI
- płynnie działający i zoptymalizowany system ColorOS 7.2 na Androidzie 10
WADY ⬇
- brak ładowania bezprzewodowego
- brak wodoodporności
- plastikowa obudowa
- brak ładowania bezprzewodowego
- słaba jakość zdjęć z aparatu szerokokątnego robionych przy słabym oświetleniu/w nocy
Czy warto kupić? Nasza ocena
Budżetowy Oppo A53 to smartfon na każdą kieszeń, a przy tym posiada wystarczające parametry i specyfikację dla większości użytkowników szukających sprzętu do komunikacji, gier i bezproblemowego oglądania filmów i seriali.
Budżetowy Oppo A53 to smartfon na każdą kieszeń, a przy tym posiada wystarczające parametry i specyfikację dla większości użytkowników szukających sprzętu do komunikacji, gier i bezproblemowego oglądania filmów i seriali.
Dzięki odświeżaniu ekranu przy częstotliwości 90 Hz oglądanie wideo czy granie w gry mobilne na tak małym ekranie nie męczy oczu tak jak w przypadku 60 Hz. Do tego pojemna bateria spokojnie wystarczy na 3 dni przy normalnym korzystaniu. Choć nie posiada bezprzewodowego ładowania, to 75 minut wystarczy, aby w pełni go naładować.
- ✔ A53 to smartfon dla Ciebie, jeśli zależy Ci na smartfonie z Androidem funkcjami, które mają flagowce z wyższej półki za niską, dobrej jakości wyświetlaczem i wytrzymałą baterią, którą szybko podładujesz.
- ✘ A53 nie jest dla Ciebie, jeśli szukasz wodoodpornego smartfona z bezprzewodowym ładowaniem i do tego masz większy budżet do wydania na telefon.
NASZA OCENA
w 10-stopniowej skali (7,5/10)
Ile kosztuje i gdzie kupić OPPO A53?
OPPO A53 (4/64 GB)
stan na 30 listopada 2020 r.
Smartfon dostępny w 3 kolorach: błękitnym, miętowym i czarnym.
źródło: Artykuł partnerski | opracowanie własne