ColorOS 7.2 – co nowego w nakładce na Androida od OPPO?

Firma OPPO zapowiedziała aktualizację swojej nakładki ColorOS 7.2 na system Android 10 – wśród nowości m.in. Super Night Scene dla wideo SDK Oppo Camera i wiele innych!

ColorOS 7 (OPPO) nakładka na system Android 10

Wczoraj firma Oppo ogłosiła serię smartfonów Reno4 w Chinach, słuchawki bezprzewodowe Enco W51 oraz opaskę fitness Oppo Band. Ku zaskoczeniu wszystkich, w najnowszych modelach telefonów działa najnowsza aktualizacja nakładki systemowej ColorOS 7.2 opartej na Androidzie 10. Dowiedzieliśmy się także jakie nowości i funkcje posiada oprogramowanie ColorOS 7.2, ale wciąż niewiadomo na jakie modele smartfonów (oprócz Reno4) trafi najświeższa wersja ColorOS.

Super Night Scene dla filmów wideo

Jak sama nazwa wskazuje, Oppo opracowało algorytm o nazwie „Moonlight Night Scene Video” (tł. wideo w nocnej scenie księżycowej), aby nagrywać filmy lepszej jakości w słabym oświetleniu. Marka twierdzi, że nowy tryb kamery zwiększa jasność i klarowność filmów wideo odpowiednio o 74% i 34%.

Tryb filmowy dla nagrywanych wideo (Movie Mode)

Xiaomi wprowadziło tryb Vlog w MIUI 11/12 dla niektórych telefonów. Podobnie, Oppo dodało teraz tryb filmowania umożliwiający nagrywanie filmów w proporcjach 21:9. Użytkownicy mogą wybierać spośród 10 filtrów dla filmów, kilku szablonów i dostosowywać parametry, takie jak ekspozycja, czas otwarcia migawki i inne. Ta funkcja jest częścią edytora wideo Soloop ColorOS.

Tryb super oszczędzania energii

Ten tryb pomoże użytkownikom bardzo efektywnie wykorzystać pozostały procent baterii telefonu. Oppo zapowiada, że użytkownicy mogą korzystać z WeChata przez 1,5 godziny (90 minut) przy zaledwie 5% baterii, gdy włączony jest tryb oszczędzania energii.

AI App przed uruchomieniem

System znacząco poprawia szybkość uruchamiania aplikacji, analizując codzienne nawyki użytkownika i trendy. Ta funkcja znajduje się również w MIUI 12.

Funkcja AI Repair naprawi skany zniszczonych zdjęć sprzed lat

Ludzie albo skanują, albo robią zdjęcia swoich starych fizycznych zdjęć. Zazwyczaj są one złej jakości i wymagają edycji. Funkcja AI Repair wykonuje to zadanie za użytkowników, usuwając widoczne rozmycia i szumy.

SDK Oppo Camera

Podczas Google I/O 2019 gigant wyszukiwania ogłosił API CameraX, aby umożliwić aplikacjom zewnętrznym dostęp do funkcji aplikacji aparatu na urządzeniach. Oppo był pierwszym producentem smartfonów, który ogłosił zaangażowanie się w ten projekt.

Teraz, wraz z ColorOS 7.2, firma wydała zaktualizowany zestaw SDK, który pozwala aplikacjom innych firm na dostęp do kamery szerokokątnej, a także funkcji stabilizacji.

ColorOS 7.2 – Oppo Camera SDK

Które modele telefonów OPPO otrzymają aktualizację systemu do ColorOS 7.2?

ColorOS 7.2 jest na razie tylko wstępnie zainstalowany na smartfonach Reno4 i Reno4 Pro. Kilka miesięcy temu Oppo ogłosiło ColorOS 7.1 wraz z wydaniem na Find X2 i Find X2 Pro. Ta konkretna wersja jest również dostępna tylko w telefonach startowych i Oppo Ace 2.

Niestety, Oppo wciąż sukcesywnie wprowadza ColorOS 7 (ogłoszony w listopadzie 2019 r.) na starsze urządzenia z systemem ColorOS 6.1. Firma ma dopiero oficjalnie ogłosić, które modele smartfonów otrzymają najnowszą wersję ColorOS 7.2.

Ponieważ większość funkcji ColorOS 7.1 oraz 7.2 jest przeznaczona dla smartfonów klasy średniej i wyższej, nie należy się spodziewać, że firma wprowadzi te wersje na wszystkie urządzenia, które otrzymają aktualizację do ColorOS 7.

źródło: OPPO ColorOS | GizmoChina