Sodar od Google’a pomoże Ci zachować dystans 2 m

Nowe narzędzie AR firmy Google o nazwie Sodar pomaga zmierzyć dwa metry w celu zachowania odpowiedniego dystansu społecznego – to łatwiejsze niż noszenie ze sobą miarki!

Sodar AR od Google'a (WebXR)

Jeśli ktokolwiek wejdzie w Twój osobisty krąg o średnicy 2 metrów, masz prawo poprosić o zachowanie odpowiedniej odległości. Ze względu na panująca epidemię koronawirusa (COVIS-19), na całym świecie stosowane są środki bezpieczeństwa, a ważniejsze niż kiedykolwiek jest publiczne przestrzeganie zasad – oznacza to między innymi noszenie maseczki (jeśli możesz), regularne mycie rąk i zachowanie dystansu społecznego. Ten ostatni krok może być najtrudniejszy, ale Google wydało niezwykle proste i wygodne narzędzie przeglądarkowe Sodar działające w rozszerzonej rzeczywistości, które sprawia, że zachowanie odpowiedniej odległości może być znacznie prostsze,

Nie jest to pierwsze rozwiązanie tego typu, bowiem Google wydało już dwa lata temu własne narzędzie Measure, a Apple w tym samym roku także taką funkcję pod systemem iOS 12. Dzięki ARKit 2 aplikacja AR w systemie iOS o nazwie Miarka (Measure) pomaga mierzyć rzeczywiste obiekty po prostu kierując na nich kamerę – moze także służyć do mierzenia odległości.

Jeśli masz urządzenie z systemem Androidem, po prostu otwórz przeglądarkę Chrome i przejdź na stronę goo.gle/sodar, aby uruchomić narzędzie o nazwie SODAR. Nie musisz instalować żadnej aplikacji, ale niestety nie będzie ono działać pod systemem iOS ani starszych urządzeniach z Androidem. Twój telefon użyje rzeczywistości rozszerzonej, aby zmapować przestrzeń wokół ciebie, nakładając na widok z kamery okrąg o promieniu ⇥ 2 m ⇤.

Sodar używa WebXR, aby pomóc w wizualizacji granicy do zachowanie dystansu społecznego w twoim otoczeniu. Korzystając z Sodar na obsługiwanych urządzeniach mobilnych, aplikacja webowa stworzy wokół Ciebie pierścień o promieniu dwóch metrów.

Dokładność narzędzia jest całkiem niezła i spokojnie można na nim polegać. Nie zawsze wyznacza dokładnie 2 metry (co jest nieco więcej niż sześć stóp lub 1,8 m zalecanych w USA i innych krajach), ale nie sądzę, aby wirus czyhał z linijką :) Dokładna liczba jest mniej ważna niż tylko zapewnienie odpowiedniej odległości od innych.

Czy takie narzędzia mogą wpłynąć na zmniejszenie rozprzestrzeniania się COVID-19? Prawdopodobnie nie. Bądźmy szczerzy. Każdy, kto martwi się wystarczająco dystansem społecznym, aby otworzyć SODAR, prawdopodobnie już zdaje sobie sprawę z odstępu między sobą a innymi osobami. A jeśli ktoś kto nie dba o dystans społeczny, to taka aplikacja nie wpłynie na jego zachowanie.

Nie musimy już nosić maseczek na zewnątrz, ale zachowajmy dystans! To nie jest koniec epidemii!

Zrzuty ekranu z aplikacji przeglądarkowej SODAR od Google'a

Nie jest to idealne narzędzie – bardziej ciekawostka, ale lepsze to niż nic.
Mimo to jest to fajne narzędzie i jestem pewien, że znajdzie się wiele osób, które uznają to za przydatną opcję. Jest to co najmniej lepsze niż niektóre oficjalne porady rządów na temat zachowania prawidłowego dystansu społecznego, w tym niezwykle pomocna wskazówka Wielkiej Brytanii, że jeśli nie możesz wyobrazić sobie dwóch metrów, wyobraź sobie długość trzech lodówek. (Nie, nie żartuję z tego!)

źródło: Google | The Verge | (dzięki Ewa K.!)