Najważniejsze nowości z konferencji WWDC 2018 z 4 czerwca

Poznaj najważniejsze nowości, które pojawią się w systemach iOS 12, macOS Mojave, tvOS 12 oraz watchOS 5 – czyli co Apple pokazało na konferencji WWDC18?

Podczas dzisiejszej konferencji otwierającej WWDC 2018, Apple zaprezentowało najważniejsze nowości, które pojawią się w tegorocznych wydaniach systemów operacyjnych iOS 12, watchOS 5, tvOS 12 oraz macOS Mojave.

Choć wydarzenie było skierowanie głównie do programistów aplikacji, jak co roku prezentacja otwierająca (tzw. Keynote) ma na celu pokazaniu światu, co firma z Cupertino przygotowała w tym roku dla samych użytkowników urządzeń z jabłkiem w logo.

Poniżej znajdziesz skrót najważniejszych informacji na temat nowych funkcji, zmian i ulepszeń, które Apple wprowadzi w zaktualizowanych platformach.

Zobacz także: Wszystkie nowości z konferencji WWDC 2017 z 5 czerwca

Mobilny system operacyjny iOS 12

Tak jak się spodziewano system iOS 12 został zaprojektowany, aby iPhone i iPad były jeszcze szybsze, bardziej responsywne i przyjemniejsze w użytkowaniu. Apple skupiło się na poprawie wydajności i szybkości działania systemu niż na samej zmianie interfesju.

Co ważne iOS 12 będzie dostępny na te same urządzenia, co iOS 11, czyli od iPhone’a 5s wzwyż. Oto kilka nowych, ekscytujących funkcji i ulepszeń, które pojawią się w tym najbardziej zaawansowanym systemie mobilnym.

iOS 12

 • Wydajność – przyspieszono wykonywanie codziennych czynności. Niezależnie od tego, czy  będziesz używać iPhone’a czy iPada, system iOS 12 został ulepszony, by zapewnić szybsze i bardziej elastyczne wrażenia. Rzeczy, które robisz przez cały czas, takie jak uruchamianie aparatu i pisanie na klawiaturze, będą działać szybciej niż kiedykolwiek. Ulepszenia te zwiększają wydajność wszystkich obsługiwanych urządzeń, aż od iPhone’a 5s i iPada Air:
  • aż do 70% szybsze przesunięcie do kamery,
  • aż do 50% szybszy wyświetlacz klawiatury,
  • aż do 2x szybsze uruchamianie aplikacji.
 • Powiadomienia grupowe – łatwiejsze zarządzanie powiadomieniami. Zarządzanie powiadomieniami w czasie rzeczywistym na ekranie blokady, wysyłając powiadomienia z określonej aplikacji do Centrum powiadomień lub całkowicie je wyłączając. Siri również dostarcza inteligentne sugestie na temat alertów w oparciu o to, jak z nich korzystasz. Wiadomości wątki i tematy powiadomień są pogrupowane, dzięki czemu łatwiej jest zobaczyć, co jest ważne już na pierwszy rzut oka.
Powiadomienia pod iOS 12
Powiadomienia pod iOS 12
 • FaceTime z nawet 32 osobami naraz. FaceTime obsługuje teraz obraz i dźwięk nawet z 32 osobami naraz. Obraz osoby mówiącej powiększy się automatycznie, dzięki czemu nigdy nie stracisz kontaktu z konwersacją. Możesz uruchomić Group FaceTime bezpośrednio z wątku grupowego w Wiadomościach lub dołączyć już do aktywnego chatu w dowolnym momencie.
Grupowy FaceTime
Grupowy FaceTime
 • Memoji – czyli własne, spersonalizowane Animoji. Nowy typ dostosowywanego Animoji pojawi się na iPhone’ie X. Teraz można będzie  łatwo stworzyć Memoji, aby dopasować swoją osobowość i nastrój. Można zrobić tyle alter ego, ile chcesz użyć w Wiadomościach i FaceTime’ie.
 • Animoji – cztery nowr Animoji. Wybierz jedną z czterech nowych Animoji – koala, tygrys, duch lub T. Rex na iPhone’ie  X. Śmiało i mrugnij lub nawet pomachaj  językiem, ponieważ Animoji są również bardziej wyraziste.
Memoji i Animoji
Memoji i Animoji
 • Efekty aparatu – nowy sposób na dodanie osobowości do Wiadomości i FaceTime bezpośrednio z kamery w aplikacji. Szybkie tworzenie i udostępnianie zdjęcia lub filmu za pomocą Animoji, Memoji, fajnych filtrów, animowanych efektów tekstowych, zabawnych naklejek i innych materiałów.
 • Rozszerzona rzeczywistość – ARKit 2 umożliwia programistom tworzenie bardziej wciągających doświadczeń rzeczywistości rozszerzonej – nawet tych, których wiele osób może jednocześnie doświadczać. Obiekty AR można teraz wysyłać z wiadomościami i pocztą, a następnie oglądać w rzeczywistym świecie. Nowa aplikacja AR w systemie iOS o nazwie Measure pomaga mierzyć rzeczywiste obiekty po prostu kierując na nich kamerę.
 • Czas ekranowy (Screen Time) – aplikacje pomagają nam robić tak wiele niezwykłych rzeczy, że czasami możemy stracić kontrolę nad tym, jak często ich używamy. Czas ekranu to nowa funkcja, która pomaga lepiej zrozumieć czas spędzany przez Ciebie i Twoje dzieci za pomocą aplikacji, odwiedzanych stron internetowych i ogólnie urządzeń. Dzięki temu możesz maksymalnie wykorzystać czas spędzony na iPhonie lub iPadzie, ograniczając korzystanie do określonego limitu czasu.
Screen Time
Screen Time (czas ekranowy)
 • Automatyczna funkcja „Nie przeszkadzać” – iOS 12 oferuje więcej sposobów zarządzania powiadomieniami niż kiedykolwiek wcześniej, ale zdarzają się sytuacje, gdy nie chcesz, aby jakiekolwiek komunikaty, wiadomości lub połączenia były wyciszane. Teraz możesz ustawić opcję Nie przeszkadzać tylko na spotkanie lub podczas pobytu w danej lokalizacji, która automatycznie wyłączy się po zakończeniu wydarzenia lub opuścisz to miejsce.
 • Zdjęcia – nowy sposób udostępniania zdjęć i wyszukiwania kontekstowego.
 • Skróty Siri – usprawnianie czynności, które często robisz, używając skrótów. Siri może teraz inteligentnie parować codzienne czynności z aplikacjami innych firm, aby proponować wygodne skróty dokładnie wtedy, gdy ich potrzebujesz. Jeśli więc zazwyczaj wybierasz kawę w drodze do pracy, Siri nauczy się rutyny i zasugeruje, kiedy złożyć zamówienie już z ekranu blokady. Można również uruchamiać skróty za pomocą głosu lub tworzyć własne za pomocą nowej aplikacji Skróty.
 • Prywatność – iOS chroni prywatność użytkowników, nawet gdy strony internetowe tego nie robią – czyli Apple zaimplementowało narzędzie, które blokuje śledzenie z poziomu urządzenia – jedna blokada dla wszystkich stron – takie zagranie na nosie wszystkim tym mechanizmom, które wyskakują na stronach internetowych w związku z GDPR (RODO).
  Apple uważa, że prywatność jest podstawowym prawem człowieka, dlatego iOS zawsze był projektowany z wbudowanym szyfrowaniem. Dzięki iOS 12 jeszcze bardziej będziemy anonimowi. Safari zapobiega teraz śledzeniu przez przyciski udostępniania czy zbieraniu komentarzu na stronach internetowych. Safari uniemożliwia także reklamodawcom zbieranie unikalnych cech urządzenia, dlatego nie można będzie zidentyfikować Twojego urządzenia ani ponownie wyświetlać reklam w internecie.
 • Przeprojektowano również aplikacje: Giełda, Dyktafon, Apple Books (dawny iBooks) oraz Apple News.

Lista urządzeń zgodnych z nowym systemem iOS 12:

Lista urządzeń zgodnych z iOS 12
Lista urządzeń zgodnych z iOS 12

Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej systemu iOS 12: apple.com/ios/ios-12-preview

System operacyjny macOS Mojave

macOS Mojave
macOS Mojave

Korzystanie z komputera Mac zawsze inspirowało świetną pracę. Teraz macOS Mojave oferuje nowe funkcje wyczekiwane przez zaawansowanych użytkowników, ale zaprojektowane dla każdego. Nowy tryb nocny (Dark Mode), automatyczne porządkowanie plików przy użyciu stosów, lepsze narzędzie do robienia zrzutów ekranu, a także cztery nowe, wbudowane aplikacje i nowy świetne w przeprojektowany Mac App Store.

 • Tryb ciemny (Dark Mode) –  to nowy ciemny wygląd systemu, który pomaga skoncentrować się na pracy. Subtelne kolory i delikatne punkty zawartości zajmują środkowy ekran, a paski narzędzi i menu znikają w tle. Można go włączyć w Preferencjach systemowych, aby stworzyć piękne, wolne od zakłóceń środowisko pracy, które jest przyjemniejsze dla oczu – pod każdym względem. Tryb ciemny działa z wbudowanymi aplikacjami dostarczanymi z komputerem Mac, a aplikacje innych firm również mogą je dostosować.
macOS Mojave (Dark Mode)
macOS Mojave (Dark Mode)
 • Stosy – naprawdę fajny sposób na zarządzanie plikami. Stosy czyszczą zagracony Pulpit komputera, automatycznie porządkując pliki w powiązane zestawy. Grupuj według rodzaju, aby wyświetlać obrazy, dokumenty, arkusze kalkulacyjne, pliki PDF i inne. Rozmieszczaj według daty, aby pogrupować swoją pracę z określonych przedziałów czasowych. A jeśli oznaczysz pliki metadanymi specyficznymi dla projektu, takimi jak tagi, sortowanie według stosów staje się skutecznym sposobem zarządzania wieloma zadaniami.
 • Finder – nowe sposoby przeglądania. Dzięki macOS Mojave Finder staje się jeszcze bardziej przydatny. można szybko zlokalizować plik według jego wyglądu. Umożliwia wykonywanie czynności pa plikach bez otwierania aplikacji. I od razu widać wszystkie metadane pliku.
 • Zrzuty ekranu – wszystkie kontrolki potrzebne do przechwycenia dowolnego typu zrzutu ekranu są pod jednym prostym skrótem. Łatwe w obsłudze menu zawiera nowe narzędzia do nagrywania ekranu i opcje, takie jak ustawianie licznika czasu rozpoczęcia, wyświetlanie kursora, a nawet dostosowywanie miejsc, w których chcesz zapisać zrzuty ekranu. Zrób zrzut ekranu, a jego miniaturka animuje się w rogu ekranu. Zostaw go tam, aby automatycznie zapisać go do miejsca docelowego, które wybrałeś. Lub kliknij, aby zaznaczyć i udostępnić go od razu – bez konieczności zapisywania kopii.
 • Ciągłość pracy aparatu (Continuity Camera) – teraz możesz użyć iPhone’a, aby sfotografować pobliski obiekt lub zeskanować dokument i automatycznie wyświetlić go na komputerze Mac.
 • FaceTime – podobnie jak pod iOS-em możliwość rozmów grupowych do 32 osób.
 • Nowe aplikacje: Apple news, Giełda, Dom i Dyktafon.
Nowe aplikacje pod macOS Mojave
Nowe aplikacje pod macOS Mojave
 • Nowy Mac App Store –  z nowym wyglądem i ekscytującą nową treścią redakcyjną, podobnie jak pod iOS-em 11.
 • Prywatność ustawiana globalnie na urządzeniu, podobnie jak w przypadku systemu iOS 12 – bez śledzących cookiesów, natarczywych spersonalizowanych reklam itp.

Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej systemu macOS Mojave: apple.com/macos/mojave-preview

watchOS 5 dla smartwatchów Apple Watch

watchOS 5

Zupełnie nowe treningi. Innowacje, które pomogą Ci dalej biegać. A także bardziej inteligentne i zabawne sposoby na utrzymanie kontaktu z ludźmi i informacjami, na których Ci zależy. Dzięki watchOS 5 możesz zrobić jeszcze więcej dzięki zegarkowi Apple Watch od porannego treningu do zaśnięcia.

 • Konkursy aktywności – zamień przyjazną rywalizację w motywację. Wygraj tydzień. Teraz oprócz dzielenia się swoją aktywnością, możesz zaprosić przyjaciela do siedmiodniowej rywalizacji, w której zdobywasz punkty na podstawie procentu zamkniętych pierścionków aktywności. Zdrowa konkurencja nigdy nie była tak zdrowa.
 • Automatyczne wykrywanie treningu. W przypadku wielu treningów Apple Watch wyczuwa ruchy i informuje o uruchomieniu aplikacji treningowej. Będzie również przypominać o zakończeniu treningu.
 • Podcasty na Apple Watchu.
 • Walkie-Talkie – nowy, łatwy sposób na rozmowę jeden-na-jeden z każdym, kto ma Apple Watcha. Niezależnie od tego, czy jesteś na koncercie, czy próbujesz znaleźć kogoś na zatłoczonej plaży, jesteś z nim w kontakcie za pomocą nowej funkcji.
Walkie-Talkie na watchOS 5
Walkie-Talkie
 • Inteligentniejsze Siri – tarcza zegarka Siri korzysta z uczenia maszynowego. Gdy Cię pozna, będzie coraz lepiej dostosowywać sugestie, gdy będziesz aktywnie sugerować odpowiednie treści i skróty we właściwym czasie i miejscu w ciągu dnia.
 • Ulepszone powiadomienia – odpraw się na lot i dodaj swoją kartę pokładową do Portfela z Qantas. Zmień czas i rezerwację w Yelp. Wydłuż swój czas parkowania za pomocą PayByPhone. Teraz możesz odpowiadać bezpośrednio w powiadomieniach z ulubionych aplikacji.
 • Legitymacja studencka wybranych uczelni w zegarku Apple Watch.

Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej systemu watchOS 5: apple.com/watchos-preview

tvOS 12 z ulepszeniami dla dźwięku i obrazu na Apple TV 4K

Zanurz się w dźwięku 3D Dolby Atmos. Oglądaj programy telewizyjne i filmy w trybie 4K HDR.
Dostosuj swoje wiadomości i sport na żywo. 4K zapewnia wyraźniejszy obraz przy użyciu czterokrotnie większej liczby pikseli niż w standardowym HD. High Dynamic Range (HDR) zapewnia jaśniejsze, bardziej realistyczne kolory i większą szczegółowość. Od najgorętszego nowego filmu do ulubionego programu telewizyjnego wszystko jest bardziej realistyczne niż kiedykolwiek.

tvOS 12 4K vs. 4K HDR
tvOS 12 4K vs. 4K HDR
 • Dolby Atmos – dźwięk na 360 stopni w Apple TV 4K z systemem dźwięku zgodnym z Dolby Atmos – to trójwymiarowy dźwięk, który z najwyższą precyzją przesyła dźwięk dookoła i nad Tobą. Niezależnie od tego, czy przelatuje samolot nad głową, czy jest ulewa, prawdziwy dźwięk przeniesie nas do centrum wydarzeń. Apple Tv 4K to pierwszy i jedyny do tej pory odtwarzacz strumieniowy posiadający certyfikat Dolby Vision i Dolby Atmos. Apple TV 4K zapewnia teraz pełne wrażenia kinowe.
 • Dotychczasowe filmy, które zakupiliśmy  zostaną dostosowane do nowego standardu za darmo.
 • Apple TV współpracuje z największymi na świecie sieciami telewizyjnymi i nadawcami, aby dostarczyć treści na żywo. Sport z aplikacji takich jak NBA i MLB. Najnowsze wiadomości z aplikacji takich jak Bloomberg i CNN. Twoje ulubione programy w takich aplikacjach, jak DirecTV Now, YouTube TV i Sling TV. Już w tym roku pojawi się jeszcze więcej treści od głównych dostawców telewizji kablowej, dzięki czemu Apple TV będzie naprawdę najlepszym rozwiązaniem do połączenia z ekranem – ta funkcja nie jest dostępna w Polsce.

Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej Apple TV 4K: apple.com/apple-tv-4k

źródło: Apple