Te dziwaczne roboty-kelnerzy obsługują klientów w Niderlandach!

Pewna restauracja w Holandii używa takich kelnerów-robotów, aby lepiej zachować dystans społeczny – mówią „cześć i zapraszamy”, ale wyglądają trochę dziwnie.

Kelnerzy-roboty w chińskiej restauracji Royal Palace Renesse w Nederlandach

W jednej z chińskich restauracji w Niderlandach wprowadzono nietypową obsługę klientów, aby zachować bezpieczny kontakt między ludźmi w trakcie pandemii koronawirusa (COVID-19). Jak podaje Associated Press. te czerwono-białe roboty (które przypominają gosposię-robota Rosie z Jetsonów) witają klientów i podają jedzenie a także zbierają naczynia ze stolików w restauracji Royal Palace w mieście Renesse.

Jak dotąd nienazwane roboty mówią „dzień dobry i zapraszamy”, noszą małe chusty pod szyją – chyba po to, aby wydawały się mniej przerażające? (IDK).

Pomagają nam w pracy, którą wykonujemy, mówi Leah Hu, której rodzina jest właścicielem Royal Palace. Często jesteśmy zajęci i sprzątamy stoły, a roboty są dla nas dodatkowa pomocą. Nie oznacza, że prawdziwi pracownicy całkowicie znikają. Nadal tu jesteśmy. Ludzie zawsze będą potrzebni w tej branży.

Restauracje w Niderlandach (dawniej Holandii) były zamknięte od miesięcy podczas pandemii, a teraz wiele z nich zaczyna ponownie się otwierać, ale z ograniczeniem liczby gości. Oprogramowanie robotów oczywiście nie może złapać wirusa COVID-19, ale prawdopodobnie nie będą w stanie pomóc klientom z alergią pokarmową ani przynieść wysokiego krzesełka dla siedmioosobowej grupy z wijącym się małym dzieckiem.

Robot obsługujący klientów w restauracji Royal Palace w Renesse w Holandii

Minęło już kilka trudnych miesięcy dla branży gastronomicznej. W samym kwietniu restauracje straciły około 5,5 mln miejsc pracy. Wydaje się mało prawdopodobne, że w najbliższym czasie kelnerzy-roboty przyjmą się w restauracjach na świecie. Sam ich koszt prawdopodobnie sprawia, że ​​są one zbyt kosztowne dla większości małych lokali, ale od kilku lat są powszechne w restauracjach w Chinach.

Warto też zauważyć, że „androidy”, które serwują jedzenie w chińskich restauracjach, są raczej nowością niż sposobem na zwiększenie wydajności. Większość kelnerów-robotów najwyraźniej nie sprawdza się jako obsługa, bowiem nawet restauracje z taką załogą nie wytrzymują kryzysu.

Jak dojechać do restauracji Royal Palace w Holandii?

źródło: The Verge | Royale Palace Renesse