Już jest rządowa aplikacja „ProteGO Safe” do walki z koronawirusem

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło dzisiaj nową aplikację mobilną o nazwie „ProteGO Safe”, która ma pomóc pokonać koronawirusa w Polsce.

ProteGO Safe - aplikacja rządowa do walki z koronawirusem

Niespełna dwa tygodnie temu polski rząd rozpoczął prace nad nową aplikacją mobilną ProteGO Safe,  która ma pomóc kontrolować i zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Dzisiaj aplikacja pojawiła się w sklepie z aplikacjami Google Play – oznacza to, że mogą ją zainstalować właściciele smartfonów z systemem Android. Zanim aplikacja została oficjalnie udostępniona, jej kod został umieszczony na platformie Github, aby każdy mógł zapoznać się z jej kodem.

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, ProteGO Safe ma też pomóc w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Giganci technologiczni Google i Apple ogłosiły start swoich prac nad podobną aplikacją, z kolei Singapur jako pierwszy na świecie wdrożył takie rozwiązanie, udostępniając jego kod źródłowy.

Polska nie czeka jednak na gotowe rozwiązanie, ale obserwuje co się w stale prowadzi własne prace nad aplikacją jednocześnie obserwując co dzieje się w tym temacie na całym świecie. W stworzeniu aplikacji brali udział świetni polscy programiści, a pierwsza udostępniona dziś wersja ProteGO Safe to efekt ich wysiłków. Od zapowiedzi prac postanowiono także rozszerzyć założenia aplikacji. Miała ona głównie wykorzystywać technologię Bluetooth, ale oprócz tego zostaną dołożone kolejne funkcjonalności.

Aplikacja ProteGO Safe to realna pomoc dla nas wszystkich. Dzięki niej szybciej wrócimy do normalnego życia. Ważne, aby korzystało z niej możliwie najwięcej osób. Zachęć znajomych do pobrania, zainstalowania i korzystania z aplikacji.

ProteGO Safe ma pełnić dwie główne funkcje

  1. Możliwość samokontroli stanu zdrowia.
  2. Wykorzystując technologię Bluetooth, aplikacja będzie zbierała informacje o napotkanych przez nas urządzeniach i informowała o spotkaniach z chorymi.

Obie funkcje informują o potencjalnym zagrożeniu zakażenia koronawirusem.

Jak działa aplikacja ProteGo Safe?

W udostępnionej dziś wersji aplikacji dostępny jest moduł umożliwiający samokontrolę stanu zdrowia. To swoisty „dziennik”, który na bieżąco pozwala weryfikować, czy i w jakiej grupie ryzyka zakażenia jesteśmy. Budując to rozwiązanie opierano się na wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i współpracy z lekarzami.

? WAŻNE! 
Według zapewnień Ministerstwa aplikacja jest w pełni bezpieczna – dane użytkownika są zapisywane tylko na jego urządzeniu, nie są przesyłane na zewnątrz – nikt poza nim nie ma do nich dostępu.

Cały czas aplikacja rozwijana jest w oparciu o zasadę przejrzystości, dlatego wraz z pierwszą wersją apki opublikowano także jej kod źródłowy w serwisie Github.

Pod (samo)kontrolą

Przeprowadzając samokontrolę zdrowia w aplikacji ProteGO Safe zaczynamy od odpowiedzi na kilka krótkich pytań.

  • Podajemy imię, płeć, wiek, a dalej – czy cierpimy na jakąś dolegliwość, jaką mamy grupę krwi, czy palimy papierosy.
  • Kolejny krok to wykonanie testu oceny ryzyka. Tu także odpowiedzi na pytania nie powinny sprawić kłopotu. Zaczynamy od zaznaczenia odpowiedzi, które nas dotyczą. Chodzi o takie informacje jak na przykład: czy zdiagnozowano u nas przewlekłe choroby płuc, wątroby, nerek, niewydolność serca, czy cierpimy na choroby obniżające odporność lub  bierzemy działające w ten sposób leki, czy chorujemy na nowotwór.
  • Następnie musimy odpowiedzieć na pytanie, czy mamy któryś z wymienionych objawów: gorączka, kaszel, duszność. Ważne – chodzi o nowe objawy, a nie te związane z chorobami przewlekłymi.
  • Przechodząc dalej odpowiadamy na pytanie o to, czy mamy jakiekolwiek inne objawy, np. osłabienie, bóle mięśni, bóle głowy, biegunkę, mdłości lub ból gardła.
  • Kolejne pytanie dotyczy tego, czy w ciągu ostatnich 14 dni mieliśmy bliski kontakt z osobą z podejrzeniem zakażenia koronawirusem?

⚠️ WAŻNE! Kluczowe jest, aby na pytania odpowiadać zgodnie z prawdą. To dla naszego dobra, a przede wszystkim zdrowia. Samokontrola nie jest diagnozą. Tę może wystawić tylko lekarz. Zgromadzone w „dzienniku” informacje mogą mu w tym pomóc, jeśli pacjent zdecyduje się na ich pokazanie.

I to tyle. Po uzupełnieniu testu, system sprawdza (na podstawie wytycznych WHO i Głównego Inspektoratu Sanitarnego) do jakiej grupy ryzyka kwalifikują się nasze odpowiedzi.

Grupy ryzyka, do których może zakwalifikować nas aplikacja ProteGo Safe:

  • Niska – przestrzegaj zaleceń ekspertów, zasad higieny i bezpieczeństwa. Dbaj o siebie, regularnie monitoruj swój stan zdrowia.
  • Średnia – zostań w domu, przestrzegaj zaleceń ekspertów, zasad higieny i bezpieczeństwa. Dbaj o siebie, regularnie monitoruj swój stan zdrowia.
  • Wysoka – pilnie skontaktuj się ze specjalistą.

To bardzo ważne, abyśmy testy wypełniali regularnie. Dlatego apka będzie nam codziennie o tym przypominać.

Zrzuty ekranu z aplikacji mobilnej ProteGO Safe

W czym pomoże korzystanie z ProteGo Safe?

Aplikacja dzięki samokontroli zdrowia, ma pomóc w ograniczaniu tempa i zasięgu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Stanowi profesjonalną pomoc zarówno dla zdrowych, jak i zakażonych osób.

Kolejna wersja aplikacji, która dostępna będzie również na urządzeniach z systemem iOS (iPhone), będzie posiadała moduł wykorzystujący technologię Bluetooth i ma pojawić się w ciągu najbliższych dni.

Jeżeli masz ciekawy pomysł lub rozwiązanie, które mogłoby byc zastosowane w aplikacji ProteGO Safe możesz je wysyłać na adres protego@mc.gov.pl.

Zapoznaj się z Polityką Prywatności aplikacji ProteGO Safe.

Udostępniona dzisiaj wersja ProteGo Safe na urządzenia z systemem Android to efekt prac zespołu, który wcześniej stworzył aplikację mobilną SafeSafe.

[źródło: Ministerstwo Cyfryzacji]