„SafeSafe”- korona z głowy! to polska aplikacja do walki z koronawirusem

Darmowa aplikacja mobilna „SafeSafe – korona z głowy” pozwala oceniać ryzyko infekcji koronawirusem na podstawie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), prowadzić dziennik stanu zdrowia oraz lepiej poznać profilaktykę.

SafeSafe - korona z głowy! – aplikacja do przeciwdziałania rozprzestrzeniania się COVID-19

Wrocławska agencja kreatywna wraz z zespółem ekspertów i przedsiębiorców, stworzyli aplikację SafeSafe do przeciwdziałania rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19. Pomysłodawcą projektu był Mateusza Romanowa z agencji 25wat.

Takie narzędzia wdrożyli u siebie Chińczycy i Koreańczycy. Polacy pracowali nad aplikacją w ekspresowym tempie od 14 marca 2020 roku – wystarczyło 2 tygodnie, aby udostępnić w pełni działające narzędzie. Od czwartku 26 marca 2020 roku można z niej korzystać bezpłatnie wchodząc na stronę internetową koronazglowy.com.

Zespół pracujący prawie całą dobę z merytorycznym wsparciem doktora habilitowanego w zakresie analizy farmaceutycznej Grzegorza Głowacza oraz lekarzy z pierwszej linii frontu, czyli zbudował w dziewięć dni aplikację, która ma pomóc w ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa. Aplikacja oparta jest na zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia WHO i epidemiologów!

WHO planuje także udostępnić swoją oficjalną aplikację mobilną WHOMyHealth na Androida i iOS-a już w najbliższy poniedziałek 30 marca 2020 roku.

Koniec epidemii już blisko? Sztuczna inteligencja przeanalizowała trzy scenariusze

Każdy z nas może zminimalizować ryzyko infekcji stosując się do wytycznych profilaktyki zdrowia w myśl zasady, że im więcej wiesz, tym lepiej je chronisz! Tylko codzienne, odpowiedzialne decyzje i środki zaradcze przybliżają nas do zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 i powrotu do normalności. Prowadzenie dziennika i regularna ocena stanu zdrowia jest bardzo prosta i nie angażuje wiele czasu – wystarczy Ci mniej niż 15 min dziennie.

Obserwując wyniki oraz stosując środki zaradcze minimalizujesz ryzyko zachorowania na COVID-19.

Podstawowe funkcje aplikacji są zgodne z zaleceniami WHO, Robert Koch Institut i Charite Berlin. Użytkownik wypełnia test, który pozwala mu ocenić ryzyko zakażenia, do tego dziennik zdrowia, porady dotyczące profilaktyki i zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa. Dane docelowo pomogą zbudować big data służące do szukania ognisk infekcji, ale też dać odpowiednie wskazówki użytkownikom jak powinni postępować w różnych sytuacjach.

Taka profilaktyka pozwoli na wczesne ostrzeganie potencjalnie zagrożonych.

SafeSafe - korona z głowy! (zrzuty ekranu)

W wyniku otrzymujemy informacje związane z postępem identyfikacji problemów zdrowotnych w przebiegu zakażenia. Druga funkcja to ankieta oceny ryzyka, przygotowana przez firmę Infermedica zgodnie z wytycznymi WHO. Pozwala na tzw. triage, czyli klasyfikację grupy ryzyka użytkownika na podstawie udzielonych przez użytkownika odpowiedzi. Wśród pytaj pojawiają się między innymi: czy i jakie występują u nas objawy, czy mieliśmy kontakt z kimś, kto został zdiagnozowany jako zakażony, o samopoczucie i inne.

‼️ WAŻNE! Ankieta Oceny Ryzyka NIE JEST DIAGNOZĄ. Diagnozę może postawić wyłącznie lekarz i test medyczny na obecność wirusa. Pomaga ona monitorować swój stan zdrowia i musi zostać wypełniona w 100% zgodnie z prawdą, ponieważ system automatycznie sprawdza do jakiej grupy kwalifikują się odpowiedzi. Pamiętaj, żeby Ankietę Oceny Ryzyka wypełniać regularnie – najlepiej 1 raz na dobę – wtedy Twoja ocena ryzyka będzie aktualna.

Dziennik zdrowia jest oparty na wytycznych opracowanych w Niemczech, zgodnie z którymi przebywając na obszarze pandemii, należy codziennie monitorować takie objawy jak wysokość temperatury, kaszel, duszności, bóle głowy i inne, ale też miejsca przebywania, kontakty z konkretnymi ludźmi. Te dane, w przypadku potwierdzenia zakażenia, nie tylko pozwolą lekarzowi ocenić przebieg choroby, ale też dotrzeć do osób, które powinny znaleźć się w kwarantannie lub wykonać test.

Jak można się domyślić, aplikacja SafeSafe jest wciąż rozwijana i wkrótce mają pojawić się dodatkowe funkcje, w tym sekcja z pytaniami i odpowiedziami, geolokalizacja z danymi zapisywanymi wyłącznie na urządzeniu użytkownika. Takie dane pozwolą utworzyć modele zdarzeń na przykład:

Jeśli Jan trafił właśnie do grupy najwyższego ryzyka i odpowiedział w ankiecie, że miał kontakt z osobą chorą, a jego wujek właśnie został zdiagnozowany i jest w szpitalu, to jest prawdopodobne, że Jan jest nosicielem. Wtedy system sprawdza, z kim mógł się widzieć w ostatnim czasie i kto powinien znaleźć się na kwarantannie.

SafeSafe - korona z głowy! (zrzuty ekranu)

Najważniejsze funkcje aplikacji webowej „SafeSafe”:

  • Ankieta Oceny Ryzyka opracowana na bazie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Dzięki niej łatwiej jest podjąć odpowiednie decyzje dotyczące dalszych kroków działania w przypadku podejrzenia infekcji.
  • Mój dziennik zdrowia – ułatwia prowadzenie codziennych zapisków o stanie zdrowia, dzięki czemu będziesz w stanie lepiej obserwować i dokumentować objawy.
  • Profilaktyka – otrzymasz wskazówki gdzie szukać pomocy specjalistycznej i o czym pamiętać.
  • Dokumentacja dla personelu medycznego – informacje o rozwoju objawów, podanych schorzeniach pozwolą lekarzom na szybszą diagnozę.
  • w przygotowaniu Komunikacja z użytkownikiem – wysyłanie zweryfikowanych wiadomości od WHO i Ministerstwa Zdrowia.
  • w przygotowaniu  Budowanie BIG DATA i modelowanie scenariuszy zakażeń oraz lokalizowanie ognisk zakażeń.

Kiedy i jak należy nosić maseczkę w czasie epidemii koronawirusa?

Czy korzystanie z aplikacji SafeSafe jest bezpieczne?

SafeSafe nie gromadzi informacji osobowych, nie zapisuje danych medycznych na serwerach, tylko na urządzeniach, na których zostanie uruchomiona. Ma pomóc w rozwiązaniu problemów, z jakimi zmagają się lekarze, ale też Polacy przebywający w większości w przymusowej izolacji.

Jednym z nich jest brak historii zakażonego: z kim się widział, gdzie przebywał, od kiedy i jakie ma objawy, od kogo się zakaził, ale też jego historia medyczna, aktualne schorzenia, farmakoterapia, nietolerancje leków itd. Brak tych danych utrudnia szybkie reagowanie, a będzie konieczne przy zakładanym przyroście chorych, jaki czeka nas w ciągu dwóch–trzech tygodni.

źródło: SafeSafe, Polityka 26 marca 2020 r. (Katarzyna Kaczorowska, Korona z głowy – polska aplikacja na koronawirusa)