Apple i Google łączą siły w walce z COVID-19

Dwaj giganci technologiczni Apple i Google rozpoczęły współpracę na wprowadzeniem wspólnej technologii umożliwiającej śledzenie zakażeń koronawirusa wśród naszych kontaktów.

Apple i Google (cobranding)

Na całym świecie rządy i służby zdrowia współpracują w celu znalezienia rozwiązań zapobiegającym rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19, ochrony ludzi i przywrócenia normalnego życia. Twórcy oprogramowania wnoszą swój wkład, tworząc narzędzia, pomagające walczyć z koronawirusem i ratować życie. W duchu współpracy, Google i Apple ogłosiły dzisiaj współpracę, aby przy wykorzystaniu technologii Bluetooth pomóc rządom i agencjom zdrowia ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obie firmy podkreślają przy tym, że prywatność i bezpieczeństwo użytkowników mają kluczowe znaczenie dla tego projektu.

Koronawirus (COVID-19) może być przenoszony przez bliski kontakt z zarażonymi osobami, dlatego organizacje zdrowia publicznego twierdzą, że śledzenie kontaktów jest cennym narzędziem, które pomoże powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii. Wiele wiodących organów zdrowia publicznego, uniwersytetów i organizacji pozarządowych na całym świecie wykonało ogromną pracę nad opracowaniem opcjonalnej technologii śledzenia kontaktów.

Aby przyczynić się do tego, Apple i Google wprowadzą kompleksowe rozwiązanie obejmujące interfejsy programowania aplikacji (API) i technologię na poziomie systemu operacyjnego, aby pomóc w śledzeniu kontaktów. Biorąc pod uwagę pilną potrzebę, wdrożenie tego rozwiązania nastąpi w dwóch etapach.

W pierwszym etapie w maju obie firmy udostępnią interfejsy API, które umożliwią współdziałanie urządzeń z Androidem i iOS-em za pomocą aplikacji od publicznych ośrodków zdrowia. Oficjalne aplikacje będą dostępne dla użytkowników do pobrania za pośrednictwem sklepów z aplikacjami App Store i Google Play.

Polski rząd również pracuje nad aplikacja pomagającą w ślezeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa na podstawie lokalizacji użytkowników:

WW drugim etapie, w najbliższych miesiącach, Apple i Google będą pracować nad udostępnieniem szerszej platformy do śledzenia kontaktów opartej na technologii Bluetooth poprzez wbudowanie tej funkcji w systemy operacyjne. Jest to bardziej niezawodne rozwiązanie niż interfejs API i umożliwi uczestnictwo w walce z COVID-19 większej liczbie osób – oczywiście, jeśli sami zdecydują się na udział. Projekt umożliwi także interakcję z szerszym ekosystemem aplikacji i rządowymi organami ds. zdrowia.

Prywatność, przejrzystość i zgoda użytkowników mają ogromne znaczenie w tych wysiłkach i obie firmy mają zamiar zbudować tę funkcję w porozumieniu z zainteresowanymi stronami. Będą otwarcie i rzetelnie publikować informacje o swojej pracy, aby inni mogli je analizować. Giganci technologiczni udostępnią również projekt dokumentacji technicznej, w tym specyfikacje Bluetooth i kryptografii, a także dokumentację.

Wszyscy w Apple i Google bardzo poważnie traktują to przedsięwzięcie, aby rozwiązać jeden z obecnie najważniejszych problemów na świecie. Dzięki ścisłej współpracy i współpracy z programistami, rządami i instytucjami zdrowia publicznego, chcą wykorzystać moc technologii, aby pomóc krajom na całym świecie spowolnić rozprzestrzenianie się COVID-19 i przyspieszyć powrót do życia codziennego.

Więcej informacji o dokumentacji i specyfikacji API od Google i Apple, znajdziesz pod poniższymi linkami:

[źródło: Apple Newsroom, Google Blog]