Nie musisz mieć ProteGO Safe, aby wejść do sklepu!

Aplikacja ProteGO Safe zaczęła wykorzystywać technologię Bluetooth – Polska jako jedno z pierwszych państw na świecie udostępnia tego rodzaju rozwiązanie w aplikacji do walki z COVID-19.

ProteGO Safe - oficjalne informacje MC

Najnowsza aktualizacja aplikacji mobilnej ProteGO Safe wykorzystuje technologię Bluetooth i pojawiła sią także jej wersja na iPhone’y (iOS). Jest to wciąż testowy etap, w którym twórcy czekają na opinie i uwagi użytkowników. ProteGO Safe to aplikacja, która ma pomóc Polakom w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią. Jak zapewnia rząd – im więcej z nas będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Pierwsza wersja ProteGO Safe została wydana nieco ponad tydzień temu. Przez ten czas można było korzystać w niej z części do samooceny stanu zdrowia. Tutaj wszystko opiera się na regularnym uzupełnianiu testu oceny ryzyka zakażenia koronawirusem (przygotowanego na bazie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia – WHO) i uzupełnianiu Dziennika Zdrowia. Na tej podstawie aplikacja mówi nam, w jakiej grupie ryzyka zachorowania jesteśmy – niskiej, średniej, czy wysokiej.

Od teraz ta informacja może być jeszcze pełniejsza, a pomóc ma tym technologia Bluetooth. Standardowo służy ona między innymi do parowania urządzeń. Na przykład do połączenia smartfona z głośnikiem , słuchawkami czy zestawem głośnomówiącym w samochodzie. W aplikacji ProteGO Safe technologia wykorzystywana jest bardzo podobnie.

Jak działa technologia Bluetooith w aplikacji ProteGO Safe?

Jeśli pobierzesz i zainstalujesz ProteGO Safe i włączysz w swoim telefonie Bluetooth, aplikacja będzie komunikowała się z urządzeniami jej innych użytkowników. Nie będzie jednak im przekazywała żadnych danych na Twój temat. Nikt nie dostanie dostępu do zawartości Twojego telefonu.

⚠️Ważne! Nie szukaj w swoim telefonie informacji typu: 29 kwietnia 2020 roku miałeś kontakt z Janem Kowalskim. To tak nie wygląda. Tylko Twoja aplikacja wie anonimowo z jaką (nie czyim) inną aplikacją „się spotkała”.

Informacje o napotkanych urządzeniach nie zawierają żadnych danych o ich właścicielach, są anonimowe i zakodowane, a do tego przechowywane tylko w telefonie, przez dwa tygodnie. Później są usuwane.

Do czego przydaje się historia takich spotkań? W momencie, kiedy któryś z użytkowników, z którego telefonem spotkał się Twój telefon, zachoruje – dostaniesz odpowiednią informację. Nie dowiesz się, kto zachorował. Dowiesz się za to, jak się zachować i co zrobić, aby zadbać o swoje zdrowie.

W kolejnych wersjach aplikacji funkcje związane z zapobieganiem koronawirusowi zostaną rozszerzone.

Z ProteGO Safe do sklepu – rząd obala mity o przywilejach dla użytkowników aplikacji!

Jeśli nie będziecie korzystali z aplikacji ProteGO Safe spokojnie wejdziecie do galerii handlowej i zrobicie zakupy na takich samych warunkach jak wszyscy inni. Nikt nie będzie miał prawa żądać od Was wylegitymowania się aplikacją. Klienci nie będą inwigilowani, dzieleni i każdy (czy posiada apkę czy nie ) będzie mógł zrobić spokojnie zakupy!

„Albo zainstalujesz rządową aplikację ProteGO Safe albo nie wejdziesz do sklepu” – napisał portal Niebezpiecznik.pl. – „To jak, wybieracie czekanie w kolejce, czy inwigilację?” – pytają autorzy portalu. Jak pisze Ministerstwo Cyfryzacji są to insynuacje i przedstawia swoje stanowisko:

– Niezależnie od tego, czy zainstalujesz aplikację ProteGO Safe czy nie, wejdziesz do sklepu i zrobisz zakupy tak jak wszyscy inni.
– Nie musisz wybierać pomiędzy staniem w kolejce, a „inwigilacją”. Aplikacja nie zbiera Twoich danych, nie śledzi, korzystanie z niej jest dobrowolne, a prace nad nią w pełni transparentne – właśnie po to, by każdy się przekonał, że nie mamy ukrytych intencji. Zachęcamy redakcję portalu Niebezpiecznik.pl do audytu naszych działań. Jesteśmy otwarci na współpracę, czekamy na kontakt (protego@mc.gov.pl).
– Nie będziemy dzielić klientów na lepszych i gorszych, czyli tych z i bez aplikacji. Kontrolowanie przez właścicieli sklep statusu aplikacji, lub wymaganie jej instalacji i aktywacji są zabronione.
– Korzystanie bądź niekorzystanie z aplikacji nie może wpływać na jakość lub kolejność obsługi klientów.
– Będziemy za to zachęcać możliwe największą liczbę osób, by korzystali z ProteGO Safe – to dla naszego wspólnego bezpieczeństwa i zdrowia.

Informacja o ewentualnych przywilejach pojawiła się na stronach ministerstwa, jednak nic takiego nie zostało oficjalnie wprowadzone.

ProteGO Safe to aplikacja, która pomoże nam w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią. Pełni dwie główne funkcje. Pierwsza – to możliwość samokontroli stanu zdrowia. Druga – wykorzystująca technologię Bluetooth – zbiera informacje o napotkanych przez nas urządzeniach i informuje o spotkaniach z chorymi. Obie – informują o potencjalnym zagrożeniu zakażenia koronawirusem.

Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dlatego takie aplikacje są stosowane także w innych krajach. Coraz więcej kolejnych państw rozpoczyna nad nimi prace.

Bezpieczeństwo korzystania z ProteGO Safe

Jak zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji aplikacja jest budowana zgodnie z zasadami wynikającymi z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), w tym minimalizacji danych, privacy by design, privacy by default, prawidłowości, integralności oraz poufności.

Przestrzegane są wytyczne Europejskiej Rady Ochrony Danych Osobowych, Komisji Europejskiej oraz Toolbox opracowany w ramach sieci eHealth działającej przy Komisji Europejskiej. Szczególną wagę przyłożono do zapewnienia najwyższych standardów prywatności.

Użytkownicy ProteGO Safe są anonimowi. Do tego, aby ją uruchomić nie jest wymagane jakiekolwiek uwierzytelnienie, np. podanie numeru telefonu.

Na każdym etapie prac nad aplikację publikowany jest jej kod źródłowy w serwisie GitHub.

ProteGO Safe (iOS)

ProteGO Safe można pobrać za darmo ze sklepu Google Play (Android) a także App Store (iOS).

Aplikacja to efekt prac koalicji polskich firm informatycznych, które przygotowują ją na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji we współpracy z GovTech Polska, pod nadzorem Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji