Co warto zrobić przed instalacją systemu iOS 13?

Sprawdź, jak przygotować swojego iPhone’a przed aktualizacją do systemu iOS 13, o czym warto pamiętać, aby w razie czego nie stracić danych?

iOS 13

Apple wyda aktualizację swojego mobilnego systemu operacyjnego iOS 13 w czwartek 19 września 2019 roku o godzinie 19.00 czasu polskiego. Ta aktualizacja zawiera między innymi niesamowity tryb ciemny, przeprojektowaną aplikację Przypomnienia i niesamowite funkcje, takie jak menedżer pobierania Safari i wiele innych.

Zanim jednak przystąpisz do instalacji nowego uaktualnienia, warto zrobić małe porządki na iPhonie i upewnić się, że masz zrobioną aktualną kopię systemu i danych (zdjęcia, kontakty, dokumenty itp.).

Poniższa lista wskazówek pozwoli Ci szybko sprawdzić, na co powinieneś zwrócić uwagę, zanim przystąpisz do pobierania i instalacji nowego oprogramowania.

Może Cię zainteresować także: 

Najważniejsze nowości z konferencji Apple’a z 10 września 2019 r.

Jak przygotować iPhone’a przed instalacją systemu iOS 13?

1. Sprawdź zgodność urządzenia z nowym systemem

Zanim zaczniesz instalację i przygotowywanie urządzenia, ważne jest, aby wiedzieć, czy Twój iPhone obsługuje system iOS 13?  Oto lista zgodnych urządzeń z nowym systemem:

  • iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE.
  • iPod Touch 7. generacji.

iPhone 11, iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max będą sprzedawane od razu z systemem iOS 13, gdy trafią do sprzedaży w piątek 20 września 2019 r., więc nie musisz się martwić o przygotowanie tych urządzeń.

2. Usuń nieużywane aplikacje

Poważne uaktualnienie systemu operacyjnego to dobry moment na przemyślenie, które z zainstalowanych aplikacji i gier mobilnych są Ci potrzebne. Przejrzyj zainstalowane apki i usuń te, których rzadko używasz lub zainstalowałeś tylko na próbę.

Choć zawsze możesz usunąć aplikacje z ekranu głównego, innym sposobem jest przejście do Ustawienia → Ogólne → Pamięć i użycie iCloud → Zarządzaj pamięcią, a następnie wybierz aplikację której nie potrzebujesz i wybierz Usuń aplikację.

Będziesz mógł od razu zobaczyć, ile miejsca zajmują aplikacje, dzięki czemu możesz  usunąć przynajmniej te, które zajmują zbyt dużo miejsca.

3. Zwolnij miejsce

Aktualizacja iOS 13 będzie wymagać co najmniej 2 GB wolnego miejsca, więc jeśli masz mało wolnego miejsca na iPhonie, dobrym pomysłem może być zwolnienie miejsca przez usunięcie niechcianych rzeczy z urządzenia. Powinieneś mieć co najmniej 2,5 GB lub więcej wolnego miejsca, aby bezpiecznie rozpocząć proces aktualizowania.

4. Zainstaluj najnowsze aktualizacje aplikacji

Nie zapomnij zainstalować aktualizacji aplikacji, aby móc korzystać ze wszystkich nowych funkcji systemu iOS 13, takich jak np. obsługa trybu ciemnego w aplikacjach.

5. Zaktualizuj program  iTunes

Jeśli planujesz instalować nowy system przez program iTunes, upewnij się, że masz najnowszą wersję iTunesa na komputerze Mac lub PC z systemem Windows.

6. Utwórz kopię zapasową urządzenia

Zawsze warto wykonać kopię zapasową iPhone’a, iPada i iPoda Touch przed zaktualizowaniem ich do najnowszej wersji oprogramowania. (Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się zaszyfrować kopię zapasową za pomocą iTunes, wraz z normalnymi danymi, tworzona jest również kopia zapasowa bezpiecznych informacji, takich jak hasła itp.)

Możesz wykonać kopię zapasową urządzenia iOS za pomocą iTunes lub iCloud. Jeśli potrzebujesz pomocy, zapoznaj się z tematem pomocy, jak tworzyć backup.

Zalecam zrobienie kopii zapasowej iPhone’a lub iPada przy użyciu metody iTunes, ponieważ w razie potrzeby pozwoli to na powrót do system iOS 12. Możesz także zrobić także obie kopie – zarówno w iCloud i lokalną na komputerze za pomocą iTunesa.

Gotowy do zainstalowania iOS 13

Po wykonaniu powyższych kroków powinieneś być gotowy do pobrania i zainstalowania iOS-a 13, gdy tylko będzie on dostępny.

Będziesz mógł to zrobić za pośrednictwem programu iTunes – po podłączeniu iPhone’a do komputera kablem USB. Wówczas system zostanie pobrany na komputer, a następnie wgrany na urządzenie. Możesz także skorzystać z aktualizacji bezprzewodowej w trybie OTA – wówczas zostaną pobrane pliki aktualizacji bezpośrednio na urządzenie, bez konieczności podłączania do komputera.

Pobranie i zainstalowanie aktualizacji może potrwać nawet godzinę (w zależnosci od szybkości łącza, czas może być nawet dłuższy), więc nie rób tego akurat w dniu wydania systemu, jeśli się śpieszysz i będziesz potrzebował telefonu.

Pamiętaj, że aktualizację w trybie OTA możesz wykonać tylko jeśli iPhone jest naładowany powyżej 50% oraz jest podłączony do sieci Wi-Fi.

O której godzinie pojawi się aktualizacja systemu iOS 13?

Apple powinno wydać system iOS 13 około godziny 19.00 czasu polskiego – firma robi tak od wydania systemu iOS 4 w 2010 roku.

Jedną z rad, jakie mogę dać Ci już dzisiaj, jest poczekanie przynajmniej jednego dnia, zanim od razu przystąpisz do aktualizacji. Po pierwsze w tym czasie bardzo wiele osób bdęzie aktualizowało swoje urządzenia i pobieranie może być wolniejsze. Po drugie, następnego dnia będziesz wiedział, czy użytkownicy nie zgłaszają jakichś poważniejszych błędów czy problemów z aktualizacją.

Choć po miesiącach testów beta nie powinno nic się takiego wydarzyć, zawsze istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia nieoczekiwanych błędów.

Ostatnia aktualizacja systemu iOS 12.4.1 miała miejsce pod koniec sierpnia br.