Apple może odblokować NFC pod systemem iOS 12

Pojawiają się pierwsze doniesienia na temat sporej zmiany związanej z modułem NFC na iPhone’ach pod  systemem iOS 12.

NFC pod systemem iOS (Apple)

Protokół bezprzewodowy NFC wprowadzony został przez Apple’a po raz pierwszy w 2014 roku w  iPhone’ie 6, a teraz może on zostać otwarty do innych celów niż tylko do płatności Apple Pay.

W sieci pojawiają się pierwsze informacje o tym, że Apple planuje udostępnić programistom zewnętrznym pełny dostęp do układu NFC w iPhone’ach. Może to doprowadzić do nowych zastosowań NFC, takich jak działanie jako klucz do drzwi hotelowych lub jako wirtualna karta tranzytowa w środkach komunikacji miejskiej i dalekobieżnej.

Hotele już obsługują tzw. zbliżeniowe aktywacje, które umożliwiają użytkownikom otwieranie drzwi za pomocą iPhone’a. Jednak używają one protokołów Bluetooth o niskiej energii, o których mówi się, że są mniej bezpieczne niż NFC.

Jeśli chodzi o zastąpienie kart tranzytowych technologią NFC, z doniesień The Information wynika, że Apple omówiło już swoje plany z Cubic Transportation Systems. Amerykańska firma projektuje i integruje produkty i usługi związane z transportem i bezpieczną komunikacją.

Apple powoli rozszerzyło to, co NFC może zrobić w iPhone’ach. W 2017 roku na przykład Apple dodało framework CoreNFC, który pozwala aplikacjom używać układu NFC jako arbitralnego skanera tagów RFID. Jednak wciąż jest to duże ograniczenie. W zeszłym roku Apple udostępniło również programistom nowe możliwości użytkowników końcowych dla HomeKit, takie jak łatwiejsza konfiguracja za pomocą kodów QR i NFC.

W poniedziałek 4 czerwca 2018 roku, Apple rozpoczyna swoją coroczną konferencję dla programistów WWDC 2018 w San Jose w Kalifornii. Prawdopodobnie usłyszymy o przyszłych planach firmy Apple dotyczących komunikacji NFC podczas prezentacji inaugurującej wydarzenie, która rozpoczyna się o godzinie 19.00 czasu polskiego.

Poza zmianami związanymi z NFC, iOS 12 może również zostać poddany lekkim zmianom interfejsu użytkownika i obsługi poziomej identyfikacji twarzy. Spodziewamy się także przeprojektowanej aplikacji Giełda, iBooks i wielu innych. Pomimo zmian, iOS 12 prawdopodobnie skupi się na poprawie niezawodności i wydajności, przesuwając inne zaplanowane aktualizacje do systemu iOS 13, który pojawi się w 2019 roku.

źródło: iDownloadBlog