iPhone 6 Plus vs. iPhone 6, 5s i 5c – porównanie

Serwis gizmag porównał cechy i specyfikację iPhone’a 6Plus, iPhone’a 6 i iPhone’ów 5s i 5c. Zobaczcie poniższe porównanie iPhone’ów i wyciągnijcie wnioski.

iPhone 6 Plus vs iPhone 6 vs iPhone 5s vs iPhone 5c

Przez najbliższy rok, Apple będzie sprzedawało cztery różne modele iPhone’ów. Być może myślisz o zakupie nowego iPhone’a i zastanawiasz się, który z nich będzie najlepszy dla Ciebie?

Poniższe porównanie cech i specyfikacji czterech dostępnych w sprzedaży iPhone’ów pomoże Ci w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

Obecnie sprzedawane iPhone’y przez Apple’a:

  • iPhone 6 Plus
  • iPhone 6
  • iPhone 5s
  • iPhone 5c

Dla każdej z poniższych kategorii, zobaczysz dwa rzędy obrazów, w pierwszym iPhone 6 Plus i iPhone 6, w drugim iPhone 5s i 5c.

Wymiary

Wymiary iPhone 6 Pus, 6 , 5s, 5c
Wymiary: iPhone 6 Pus, 6 , 5s, 5c

iPhone 6 Plus, pierwszy phablet Apple’a, jest największy spośród wszystkich iPhone’ów. Jest o 15 procent wyższy niż iPhone 6, i o 27 procent wyższy niż 5s i 5c.

Jeśli duże phablety nie przypadają Ci do gustu, to iPhone 6 może być złotym środkiem. Jest tylko o 11 procent wyższy niż ubiegłoroczny 5s i 5c.

iPhone 6 to również najcieńszy iPhone jaki został wyprodukowany do tej pory. Jest tylko 3 procent cieńszy niż 6 Plus, ale o 9 procent cieńszy niż iPhone 5s.

Waga

Waga: iPhone 6 Pus, 6 , 5s, 5c
Waga: iPhone 6 Pus, 6 , 5s, 5c

iPone 5s jest zdecydowanie najlżejszy wśród porównywanych modeli, ale iPhone 6 i 6 Plus są nadal stosunkowo lekkie w stosunku do swoich rozmiarów.

Obudowa

Obudowa: iPhone 6 Pus, 6 , 5s, 5c
Obudowa: iPhone 6 Pus, 6 , 5s, 5c

Większość nowych urządzeń firmy Apple ma aluminiową konstrukcję, trzy z tych czterech iPhone’ów wpisuje się w ten trend. W iPhone’ach 6 i 6 Plus aluminiowa obudowa jest szczególnie uderzająca, a dodatkowo mają zaokrąglone krawędzie.

iPhone 5c został zaprojektowany jako nieco tańsza alternatywa dla iPhone’a 5s – w efekcie jest to ponaddwuletni iPhone 5 w kolorowej obudowie z tworzywa sztucznego.

Kolory

Kolory: iPhone 6 Pus, 6 , 5s, 5c
Kolory: iPhone 6 Pus, 6 , 5s, 5c

Trzy z czterech iPhone’ów są oferowane w tych samych kolorach: srebrnym, złotym i gwiezdnej szarości (choć w najnowszych modelach odcienie różnią się od zeszłorocznych).

Wersje w gwiezdnej szarości mają czarny przód, podczas gdy wariant srebrny i złoty są z przodu białe.

iPhone 5c dostępny jest w pięciu różnych pastelowych kolorach z tyłu i czarnym frontem.

Wyświetlacz (rozmiar)

Rozmiar wyświetlacza: iPhone 6 Pus, 6 , 5s, 5c
Rozmiar wyświetlacza: iPhone 6 Pus, 6 , 5s, 5c

Chcesz mieć tablet i telefon w jednym? Cóż, iPhone 6 Plus z ogromnym 5.5-calowym ekranem może służyć zarówno jako telefon jak i tablet (iPad).

4.7-calowy wyświetlacz iPhone’a 6, to dobry rozmiar bez obawy, że nie zmieści się do kieszeni lub, że nie obejmiemy go dłonią.  Łatwiej go trzymać w jednej dłoni, ale nadal jest o 38 procent większy niż ekran 5s i 5c.

Wyświetlacz (rozdzielczość)

Rozdzielczość wyświetlacza: iPhone 6 Pus, 6 , 5s, 5c
Rozdzielczość wyświetlacza: iPhone 6 Pus, 6 , 5s, 5c

Oba nowe iPhone’y 6 mają wspaniały kontrast, a także gamę kolorów i dokładność. Nie muszą mieć rozdzielczości Quad HD, ale wcale  nie muszą. I choć iPhone 6 Plus pakuje gęsto pikseli, nasze oczy nie zauważą już wiekszej różnicy.

5S i 5c mają taką samą gęstość pikseli jak iPhone 6, ale nie można tych ekranów umieścić w tej samej klasie.

Kontrast

Kontrast: iPhone 6 Pus, 6 , 5s, 5c
Kontrast: iPhone 6 Pus, 6 , 5s, 5c

Nowe modele mają znacznie lepszy kontrast wyświetlania od poprzedników i jest to zauważalne gołym okiem.

Czytnik linii papilarnych

Czytnik linii papilarnych w iPhone'ach
Czytnik linii papilarnych w iPhone’ach

Wszystkie modele oprócz iPhone’a 5c posiadają dotykowy przycisk Touch ID z czujnikiem linii papilarnych, stworzony specjalnie przez Apple’a – jest on zintegrowany z przyciskiem Home.

Do niedawna Touch ID pozwalał tylko odblokować telefon i autoryzować zakupy w sklepie iTunes. Ale wraz z premierą systemu iOS 8, może być wykorzystywany przez aplikacje innych producentów. Aplikacje, takie jak menedżer haseł 1Password, Dashlane i LastPass wzięły sobie za cel wykorzystać to zabezpieczenie.

 Pay (Apple Pay)

Apple Pay w iPhone'ach
Apple Pay w iPhone’ach

Od października w Stanach Zjednoczonych Apple Pay (oznaczane jako  Pay) pozwoli płacić za zakupy u detalistów (McDonalds, Subway, Toys „R” Us i oczywiście Apple Store). Aby zapłacić wystarczy zbliżyć iPhone’a do terminala. Według Apple’a sprzedawca nie zobaczy numeru karty kredytowej, a w unikatowym identyfikatorze będa zaszyfrowane wszystkie niezbędne dane do dokonania transakcji.

Z nowym sposobem płatności Apple Pay kompatybilne są tylko dwa nowe modele iPhone’ów, które posiadają wbudowaną tylko do tego celu antenę NFC.

W iPhone’ie 5s i 5c (wraz z emerytowanym iPhone’em 5) będą tylko pośrednio kompatybilne z Apple Pay – ale aby można było nimi płacić należy posiadać zegarem Apple Watch.

Zgodność ze smartwatchem Apple Watch ( Watch)

Zgodność z Apple Watchem
Zgodność z Apple Watchem

Wszystkie cztery dostępne iPhone’y są zgodne z zegarkiem Apple Watch.

Aparat fotograficzny (megapiksele)

Aparat w iPhone'ach (MP)
Aparat w iPhone’ach (MP)

Oto kolejny przykład na to, że specyfikacja „na papierze” nie odzwierciedla tego jak jest w rzeczywistości (tak często bywa z megapikselami).  Dwa nowe modele iPhone’a 6 mają wspaniałe kamery, charakteryzujące się szybkością fotografowania i oferują dobrą jakość zdjęć, nawet w gorszym oświetleniu.

Podwójna lampa błyskowa

Podwójna lampa błyskowa w iPhone'ach
Podwójna lampa błyskowa w iPhone’ach

Podwójna lampa błyskowa w iPhone’ie 5s, 6 i 6 Plus pomaga robić bardziej równomierne i kolorowe zdjęcia (mniej rozświetlone i spiaskowane).

Optyczna stabilizacja obrazu (OIS)

Optyczna stabilizacja obrazu (OIS)
Optyczna stabilizacja obrazu (OIS)

Oprócz wielkości, jest to jedna z niewielu różnic między 6 i 6 Plus. Optyczna stabilizacja obrazu (OIS) w iPhone’ie 6 Plus pomaga zmniejszyć skutki drżenia rąk przy robieniu zdjęć i kręceniu filmów.

Nagrywanie wideo w jakości HD 

Nagrywanie filmów w jakości HD
Nagrywanie filmów w jakości HD

Dwa nowe modele iPhone’a 6 mogą nagrywać wideo 1080p przy 60 klatkach na sekundę (fps), choć są one domyślnie ustawione na 30 fps.

Slow motion – wideo w zwolnionym tempie

Slow motion
Slow motion

Trzy z czterech iPhone’ów pozwalają nagrywać film w zwolnionym tempie.

Bateria

Bateria w iPhone'ach
Bateria w iPhone’ach

Najbardziej pojemną baterię ma iPhone 6 Plus, ale ma też większy ekran i wymiary. W sumie jego czas działania przez to jest również dłuższy na jednym ładowaniu.

Kabel Lightning

To jest pierwszy raz, gdy Apple całkowicie przestał sprzedawać iPhone’y, które wykorzystywały do przesyłania danych i do ładowania stare 30-pinowe złącze. Wszystkie cztery iPhone’y korzystają już z nowszego, mniejszego i obustronnego złącza Lightning. (obrazek tutaj jest zbędny :-)

LTE

Wraz z przejściem na emeryturę iPhone’a 4S, jest to również pierwszy raz, kiedy wszystkie dostępne iPhone’y obsługują szybkie przesyłanie danych za pośrednictwem sieci komórkowych w standardzie LTE.

Pojemność (pamięć)

Pamięć na dane
Pamięć na dane

Powyższy stan pojemności to dostępne iPhone’y w sprzedaży przez Apple’a, choć 5s i 5c były wcześniej dostępne z większą ilością miejsca na dane.

Procesor

Procesor w iPhone'ach
Procesor w iPhone’ach

Nie można wyciągnąć żadnych wniosków o wydajności chipów Apple’a opierając się ilości na rdzeni i taktowaniu. Według specyfikacji wszystkie wyglądają raczej podobnie (oprócz 64-bitowej architektury).

Ale pod względem korzystania, iPhone 6 i 6 Plus posiadające chip A8 w połączeniu z systemem iOS 8 dostarczają jedno z najlepszych doświadczeń połączenia sprzętu i systemu operacyjnego jakiego nie można sobie wyobrazić na żadnym innym urządzeniu mobilnym.

Pamięć RAM

Wszystkie modele posiadają 1 GB pamięci RAM, i jak się okazuje nie potrzebują więcej, aby działać płynnie. Tutaj nie muszą się ścigać ze swoimi rywalami z Androidem.

Rozmiar karty SIM

Wszystkie obecne modele wykorzystują malutkie karty w standardzie nano SIM.

Położenie przycisku zasilania

Położenie przycisku zasilania
Położenie przycisku zasilania

W nowych modelach iPhone’ów Apple zmieniło położenie przycisku zasilania/uśpienia na prawy bok (z prawej górnej krawędzi smartfona). Na każdym poprzednim iPhone’ie (w tym 5s i 5c), przycisk był właśnie na prawej górnej krawędzi iPhone’a.

Oprogramowanie (system mobilny)

Wszystkie porównywane modele iPhone’ów korzystają a najnowszego oprogramowania firmy Apple. Wszystkie cztery mają na swoim pokładzie system iOS 8, który wnosi takie nowości jak między innymi: klawiatury firm trzecich, nowe interaktywne centrum powiadomień, widżety, szybsze aplikacje.

iOS 8 dostępny do pobrania!

Cena

Ceny nowych modeli iPhone’ów nie są jeszcze znane w Polsce, ale prawdopodobnie poznamy je już 3 października. Wtedy też należy spodziewać się, że stanieją zeszłoroczne modele iPhone’a 5s i 5c.

Ile będzie kosztował iPhone 6 i iPhone 6 Plus w Polsce?

Data premiery

iPhone 5s i 5c zadebiutowały we wrześniu 2013 roku, a iPhone 6 i iPhone 6 Plus we wrześniu 2014 roku i są najnowszymi w sprzedaży smartfonami Apple’a.

Co Apple pokazało na konferencji?

Mam nadzieję, że powyższe porównanie najważniejszych cech modeli iPhone’ów pozwoliło Wam wybrać najbardziej odpowiedni model.

 

źródło: gizmag – iPhone 6 Plus vs. iPhone 6, 5s and 5c [Will Shanklin]