Snap Map – czyli udostępnianie lokalizacji na Snapchacie

Snapchat wzbogacił się dzisiaj o nową funkcję Snap Map pozwalającą udostępniać w aplikacji lokalizację swoim znajomym.

Snap Map na Snapchacie

Snapchat już wkrótce pozwoli milionom użytkownikom na świecie współdzielić swoją lokalizacją z przyjaciółmi przy użyciu nowej funkcji o nazwie Snap Map. Aby uruchomić mapę wystarczy z domyślnego widoku aparatu fotograficznego w aplikacji „szczypnąć” ekran dwoma palcami (tak jak w przypadku pomniejszania widoku na ekranie), aby pojawiła się mapa z lokalizacjami naszych znajomych.

Znajomi, którzy zezwoli aplikacji Snapchat mieć dostęp do bieżącego położenia pojawią się na przykład jako ikony Bitmoji na mapie w Snapchacie. Funkcja Snap Map jest domyślnie włączona, więc nie trzeba nic robić oprócz ewentualnego udostępnienia swojej lokalizacji. Można też dzielić się swoim położeniem tylko z wybranymi przyjaciółmi, wszystkimi znajomymi lub z nikim, jeśli wybierzemy tryb „Ghost Mode” – Tryb duszka.

Lokalizacja w Snapchacie jest aktualizowana dopiero gdy otworzymy aplikację  – nie dzieje się to w tle – więc nie ma obawy, że bateria smartfonie szybko spadnie do 0 procent. Oznacza to, że jeśli nie otworzymy aplikacji przez wiele godzin nasze Bitmoji zniknie z mapy, aby nie wprowadzać użytkowników w błąd podając nieaktualne położenie.

Na Snap Mapach wyświetlane są także udostępniane historie (tzw. Our Story). Strefy cieplne na mapie reprezentują z kolei obszary, w których znajduje się wiele ciekawych miejsc i popularnych miejsc na robienie snapów. Są one rozpoznawane za pomocą uczenia się maszynowego aplikacji i według twórców aplikacji bezpieczne i najbardziej zabawne z punktu widzenia społeczności.

Przeczytaj także: Jak włączyć animowane filtry w aplikacji Snapchat?

Snap Map - screen z aplikacji (PL)
Screen z aplikacji

Ustawienia prywatności dla trybu Map na Snapchacie:

Ustawienia prywatności dla funkcji Map na Snapchacie
Ustawienia prywatności dla funkcji Map na Snapchacie

Snap Map będzie już wkrótce udostępniona wszystkim użytkownikom aplikacji, dzięki najnowszej aktualizacji Snapchata na iOS-a i Androida. Sprawdźcie, czy uaktualnienie czeka na instalację w sklepie Google Play lub App Store. U mnie już jest!

Zobacz jak działają Mapy na Snapchacie:

Co powinieneś wiedzieć o prywatności i działaniu Map na Snapchacie?

Oto szczegóły dotyczące sposobu działania funkcji Map na Snapchacie, które zostały opisane w tematach pomocy aplikacji:

  • jeśli zdecydujesz się udostępnić swoją lokalizację na mapie, Twoja lokalizacja zostanie zaktualizowana przy każdym otwarciu aplikacji Snapchat,
  • jeśli użytkownik zdecyduje się dzielić się swoją lokalizacją ze wszystkimi znajomymi na Snapchacie, aplikacja będzie okresowo przypominać o tym wyborze, aby upewnić się, że mamy jego świadomość,
  • tylko znajomi mogą widzieć się na mapach,
  • Snapchat usunie dokładne dane o lokalizacji po pewnym czasie (dokładny okres nie został określony) – niektóre bardziej ogólne dane o lokalizacji mogą zostać przechowywane trochę dłużej (też nie określono tego dokładnie), ale firma twierdzi, że one będą też regularnie usuwane,
  • jeśli wybierzemy swojego znajomego, zobaczymy, kiedy ich lokalizacja została zaktualizowana (np.1 godz. temu, 2 godz. temu) – ich lokalizacja odzwierciedla miejsce, w którym byli gdy otworzyli appkę,
  • lokalizacja znajomego pozostaje na Mapie przez maksymalnie 8 godzin, jeśli do tego czasu nie otworzy appki ponownie – po 8 godzinach braku aktywności lokalizacja powinna całkowicie zniknąć z Mapy,
  • jeśli chcesz wyłączyć usługę lokalizowania na mapach, wybierz „Tryb duszka” w Ustawieniach –  stuknij w koło zębate w prawym górnym rogu.

Oprócz nowej funkcji z mapami pojawiły się także inne drobne usprawnienia i dodatki związane z zagnieżdżaniem zdjęć, zapętlaniem wideo i narzędziami pozwalającymi edytować snapy oraz dodawać artystyczne motywy. Firma stale pracuje nad nowymi funkcjami, które z powodzeniem są kopiowane przez konkurencję – ciekawe kiedy użytkownicy Instagrama i Facebooka będą mieli taką możliwość – pewnie już niedługo.

Choć z drugiej strony podobna funkcja została już dawno wdrożona we francuskiej aplikacji Zenly pozwalającej dzielić się ze znajomymi swoim położeniem w czasie rzeczywistym.

źródło: Snap Inc.