Jak włączyć animowane filtry w aplikacji Snapchat?

Poradnik, jak używać animowanych filtrów obiektywu (Snapchat Lenses) podczas robienia selfie w Snapchacie oraz co oznaczają emotikony na liście znajomych?

Animowane filtry w Snapchat (Lens)

Ten artykuł przyda się starszej grupie użytkowników aplikacji Snapchat, którzy nie mogą przekonać się do używania Snapchata. Ta pozornie banalna aplikacja mobilna do wysyłania wiadomości obrazkowych i wideo kryje sporo ciekawych funkcji, które sprawiają, że młodzi użytkownicy mają niezły fan.

Sam nieźle się ubawiłem wysyłając znajomym animowane snapy z filtrami obiektu, które zmieniają twarz lub dodają elementy animowane do naszego wideo. Topielec, albo maska jak ze Starcrafta dają radę – każdy z poczuciem humoru doceni funkcję dodawania filtrów (tzw. Snapchat Lens) do snapów.

Dodanie ciekawej animacji trwa zaledwie chwilę, a efekty są czasem oszałamiające. Poniżej znajdziesz instrukcję jak włączyć animowane filtry do selfie i użyć je w snapach oraz wyjaśnimy co oznaczają ikony na liście znajomych w Snapchacie – wiemy, że wiele osób zastanawia się co one oznaczają.

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

Zobacz także jak stworzyć własne unikatowe geofiltry na żądanie, które będą dostępne na wybranym obszarze.

Jak dodać animowany filtr (tzw. Lenses) do snapa w Snapchacie?

Snapchat wdrażył nową opcję dla użytkowników swojej aplikacji, która nazywa się Snapchat Lens (animowane filtry obiektywu). Te zwariowane animowane fitry obiektywu to chyba jeden z najbardziej innowacyjnych dodatków do Historii tzw. Snapchat Stories. Nowa opcja pozwala zrobić selfie lub wideo z nałożonymi animowanymi fitrami na twarzy.

Fitry pojwiają się automatycznie, gdy aparat użytkownika jest w trybie selfie i naciśniemy oraz przytrzymamy palcem twarz na ekranie. Dzięki fitrom możesz zmienić swój wygląd w zombie, terminatora lub wymiotować tęczą – wszystko to jest animowane i bardzo realistyczne.

Snapchat zamierza udostepniać sponsorowane Filtry, które bedą mogły być wykupione przez duże marki chcące wypromować sie w tym popularnym medium. Nowe, sponsorowane animowane filtry mają pojawić się jeszcze w tym miesiącu, a firmy chcące dodac swoje Lenses mogą zapłacić za ten rodzaj promocji od 450 000 w zwykły dzień do 750 000 dolarów w szczytowych okresach jak np. Halloween.


Jak można używać specjalnych obiektywów z efektami? Zebraliśmy dla Was krótki przewodnik.

 1. Zainstaluj i włącz najnowsza wersję aplikacji mobilnej Snapchat na smartfonie z Androidem lub iPhone’ie
 2. Przejdź do ustawień na ekranie głównym (ikona duszka), a następnie koło zębate w prawym górnym rogu. W sekcji Dodatkowe usługi → Zarządzaj włącz Filtry. Niektóre opcje wmagają włączenia Twojej lokalizacji.
 3. Teraz przejdź do obiektywu i upewnij się, że masz skierowaną przednią kamerę smartfona (przełącznik aparatu znajduje się w prawym górnym rogu) – tylko w tym trybie dostępne są animowane filtry.
 4. Jeśli na ekranie widzisz swoją twarz możesz przesuwać palcem w poziomie aby dodać fitry statyczne.
 5. Jeżeli chcesz dodać animowany filtr do snapa musisz dłużej przytrzymać swoją twarz na ekranie smartfona (najlepiej w tym samym czasie poruszać głową i ustami – działa szybciej), aż pojawi się siatka mierząca owal głowy, a na dole przy przycisku robienia snapa pojawią się dodatkowe opcje.
 6. Aby niektóre z nich działały prawidłowo musisz poruszyć ustami (np. otworzyć usta), brwiamy lub głową – przy każdym efekcie wyświetlane są instrukcje, co należy zrobić aby zadziałał prawidłowo.
 7. Po wybraniu filtru należy przytrzymać dłużej przycisk do robienia snapa, aby nagrać wideo z ciekawym szalonym efektem dodawanym w czasie rzeczywistym. Niektóre z animacji dodają także specjalne dźwięki, na przykład bulgotanie wody albo odgłosy błyskawic.
 8. Snapa możesz podejrzeć i oczywiście wysłać do wybranej grupy znajomych.

Na jakich urządzeniach działają efekty specjalne?
Snapchat Lenses (soczewki) obsługiwane są na większości urządzeń z systemem Android 4.3 i wyższym oraz na iPhone’ie 5 i nowszych, iPadzie 4 i nowszych oraz iPodzie 6. generacji i nowszych.

Uwaga: Filtry się zmieniają i w różnych lokalizacjach mogą być dostępne inne filtry. Ja na przykład nie mam tęczy :)

animowane filtry Snapchat Lenses w aplikacji Snapchat - efekty

Inne wskazówki:

 • za 99 centów możesz obejrzeć powtórkę snapa, jeśli chcesz go oglądać bez przerwy, można użyć Replay na każdym snapie, który otrzymałeś,
 • Kolekcja trofeów: przesuń w dół na ekranie głównym aby wywołać osobisty kod Snapchata – na górze ekranu na samym środku znajdziesz ikonę w kształcie pucharu – znajdziesz tam odblokowane dla Ciebie trofea; jest to nikomu niepotrzebna funkcja, ale może wprowadzać jakiś element grywalizacji,
 • jeśli podczas robienia snapa mówisz, albo otwierasz szeroko usta, to możesz osiągnąć najlepsze rezultatyz wykorzystaniem filtrów.

Kolekcja trofeów: dostęp poprzez kliknięcie na ducha, a nstaępnie ikonę pucharu. Klikając na trofea możesz zobaczyć, co one oznaczają.

Kolekcja trofeów w aplikacji Snapchat

Zobacz na poniższym wideo jakie efekty otrzymała Jenna wykorzystując najnowszą opcję Snapchata.

W sieci możecie znaleźć mnóstwo snapów na Instagramie i Vine, na których małe dzieci zamieniają się w starców, a starsi w potwory :)

Co oznaczają emotikony na liście znajomych w aplikacji Snapchat?

Podczas wysyłania snapów możecie udostepnić go publicznie w Historiach (Snapchat Stories) albo wysłać do konkretnych osób z listy znajomych. Ale co oznaczają emotikony obok nazw naszych znajomych?

Ikony Emoji znajomych to ciekawy sposób uzyskania dodatkowych informacji o znajomych na Snapchacie!
Poniżej opisy emotikon, które są ustawione jako domyślne w aplikacji, zobacz co oznaczają:

 • gwiazdka: ? Powtórka! – pojawia się obok użytkownika, jeśli jeden z jego snapów został odtworzony przez ciebie lub innego użytkownika Snapchata w ciągu ostatnich 24 godzin.
 • głowa bobasa z lokiem: ? Nowy znajomy – pojawia się obok osoby, która jest nowym znajomym
 • dwa różowe serca: ? Mega przyjaciel – pojawia się obok Twojego #1 przyjaciela, dla którego tez jesteś #1 przyjacielem – przez dwa miesiące z rzędu.
 • czerwone serce: ❤️ Najlepsi przyjaciele – pojawia sie obok Twojego przyjaciela, dla którego też jesteś przyjacielem – przez dwa tygodnie z rzędu.
 • żółte serce: ? Super przyjaciele – pojawia się obok Twojego #1 przyjaciela, dla którego też jesteś #1 przyjacielem.
 • uśmiechnięta emotikona: ? Przyjaciele – pojawia się obok jednego z Twoich przyjaciół.
 • emotikona ze skrzywionym uśmiechem: ? Ich przyjaciel, ale – pojawia się obok osoby, dla której jesteś jednym z przyjaciół, ale nie jest to Twój przyjaciel.
 • emotikona z wyszczerzonymi zębami: ? Wspólnie przyjaciele – pojawia się obok osoby, kiedy Twój przyjaciel jest też przyjacielem tej osoby.
 • emotikona w okularach przeciwsłonecznych: ? Wspólni przyjaciele – pojawia sie obok osoby, z która dzielisz przyjaciela
 • ikona ognia/płomienia: ? Snappassa! – wyświetlana obok liczby dni, przez jaką Ty i Twój znajomy wymieniacie ze sobą snapy. Jeśli Ty oraz Twój znajomy nie wyślecie do siebie snapa w ciągu 24 godzin,utracisz Snapassę!
 • klepsydra: ⌛️ To jest ostrzeżenie, że tracisz kontakt z kimś – dawno nie wysyłaliście do siebie snapów!
 • tort urodzinowy: ? Ta osoba ma dzisiaj urodziny.

Co oznaczają emotikony (ikony Emoji) w Snapchacie?

Oznaczenia emotikon możesz sprawdzić i zmienić wchodząc do ustawień aplikacji Snapchat (ikona ducha, a następnie koło zębate w prawym górnym rogu: Ustawienia → Dodatkowe usługi → Zarządzaj → Ikony Emoji znajomych.

źródło: Snapchat, fot. YouTube Jenna Ezarik, Business Insider – How to use Snapchat Lenses, the new feature teens are obsessed with