TOP 7 najważniejszych gier mobilnych w historii

Poznaj siedem najważniejszych tytułów gier mobilnych w historii, które zdefiniowały trendy i kierunek rozwoju nowoczesnych gier mobilnych.

TOP 7 najważniejszych gier mobilnych w historii

Na początek należy podkreślić, że poniższe zestawienie najbardziej wpływowych gier mobilnych w historii ni jest rankingiem najlepszych gier mobilnych, ani nie jest to przegląd najbardziej popularnych gier. Jest to subiektywna lista gier mobilnych, które miały największy wpływ na rynek.

Zapoznaj się z listą TOP 7 najbardziej wpływowych gier mobilnych, które określiły kierunki rozwoju i kształt obecnych gier  – jak zwykle możesz napisać w komentarzu, która gra miała największy wpływ – być może nie ma jej na poniższej liście?

Sprawdź także: Najlepsze arcywciągające gry na iOS-a i Androida

Wąż (Snake)

Gra mobilna Snake na Nokię (Wąż)

Takiego zestawienia nie można rozpocząć od najbardziej wpływowej gry na telefony komórkowe, czyli popularnego Węża (z ang. Snake), która uznawana jest za jedną z pierwszych gier mobilnych w historii.

Gra mobilna Snake ukazała się po raz pierwszy na telefonie Nokia 6610 w 1997 roku, choć wcześniej znana była użytkownikom komputerów Atari i stworzona została przez firmę Gremlin w  październiku 1976 roku. Wąż pochłaniał na godziny właścicieli telefonów Nokia, gra komórkowa była prosta i doskonale przystosowana do niewielkich monochromatycznych wyświetlaczy. Kod gry był na tyle oszczędny, że działał na ówczesnych telefonach komórkowych przy absurdalnie niskim zużyciu mocy obliczeniowej. Sterowanie wężem odbywało się za pomocą mechanicznej klawiatury numerycznej.

Prosta gra Snake przekształciła się w kult i grali w nią wszyscy, od uczniów na przerwach (i lekcjach) na przystankach autobusowych i w pociągach. To pierwsza gra mobilna, która tak pochłaniała i umilała czas. Pamiętasz te czasy, kiedy porównywało się wyniki ze znajomymi i biło niebotyczne rekordy? To były czasy!

Angry Birds

Angry Birds - mobile game

Idąc dalej, nadszedł czas, aby wymienić gry mobilnych na smartfony, które osiągnęły tak wielką popularnością, że został nakręcone na ich podstawie filmy – tak, mówimy na przykład o Angry Birds.

Oryginalny tytuł gry Angry Birds ukazał się w grudniu 2009 roku na urządzenia z systemem iOS. W niedalekiej przyszłości pojawiły się wersje na praktycznie wszystkie platformy i systemy operacyjne, w tym na PC i konsole.

Idea gry mobilnej Angry Birds nie była pionierska, a taka sama mechanika była zastosowana już wcześniej w Crush the Castle. Jednak dzięki połączeniu wyrafinowanej gry, wysoce komicznego stylu i udostępnienia gry za darmo, to właśnie Angry Birds osiągnęło masową popularność. W styczniu 2014 roku, Angry Birds przekroczyło trzy miliardy pobrań na wszystkich platformach – to sprawilo, że Angry Birds stała się najczęściej pobieraną grą mobilną wszechczasów.

Fruit Ninja

Fruit Ninja

Tytuł Fruit Ninja był niemal synonimem gier mobilnych w 2011 roku, kiedy popularność tej gry osiągnęła poziom szczytowy. Oryginalna gra została wydana w 2010 roku.

Fruit Ninja to jedna z tych gier, które nie maja zbyt wiele sensu, wystarczyło użyć jednego palca, żeby mieczem przecinać owoce! Na pewno wielu osobom sprawiała niesamowitą frajdę!

Temple Run

Temple Run 2

Mimo, że gra Temple Run nie była pierwszą grą na urządzenia mobilne z serii niekończącej się ucieczki (endless run), to tytuł ten jest uznawany za prekursora rozwoju tego typu rozgrywek. Oryginalna wersja Temple Run ukazała się w 2011 roku na iPhone’a, następnie na Android i Windows 8.

Mechanika gry jest doskonale przystosowane do urządzeń przenośnych, a postać którą sterujemy jest w ciągłym ruchu – musimy nadać jej odpowiedni kierunek i unikać przeszkody. Użytkownik po prostu przesuwa palcem w lewo lub w prawo, do góry aby skoczyć lub w dół aby zrobić unik. Temple Run osiągnęła ogromną popularność i zrodziła pokolenie niekończących biegaczy na urządzeniach mobilnych. Pamietam doskonale na jak długo mnie wciągnęła druga część tej gry…

Clash of Clans

Clash of Clans

Przechodząc do bardziej współczesnych czasów, Clash of Clans to tytuł, który odniósł ogromny sukces i jest grą,  która przez najdłuższy czas utrzymywał się na szczycie najbardziej kasowych tytułów w sklepie App Store. Clash of Clans udowodniło, że można zarobić bardzo duże pieniądze na grach stworzonych specjalnie na urządzenia mobilne.

Chociaż znowu nie jest to pierwsza gra tego typu, Clash of Clans stało się niemalże synonimem wieloosobowych strategicznych gier mobilnych.

Flappy Bird

Flappy Bird

Warto wspomnieć o Flappy Bird, grze która była bardzo wpływowa kilka lat temu, choć może nie miała pozytywnego wpływu, to odcisnęła swoje piętno w historii. Twórca gry bardzo szybko usunął ja ze sklepów, głównie z tego powodu, że była bardzo frustrująca dla użytkowników.

Choć grafika były utrzymana w stylu retro, a 8-bitowy dźwięk działał na nerwy, gra szybko stała się hitem. Flappy Bird był tak wpływowy, że posłużył jako inspiracja dla wielu przyszłych klonów gry – nawet firma Google ukryła swojego klona gry jako Easter Egg w systemie Android!

Pokemon Go

Pokémon GO

Przejdźmy teraz do ery nowoczesnych gier mobilnych (sic!). Gra, która cieszyła się ogromną popularnością jeszcze zanim została wydana, to Pokemon GO, która przebiła wszystkie tytuły na listach popularności. Gra stała się na tyle popularna, że skłoniła różne rządy na całym świecie do wydawania zaleceń dotyczących bezpieczeństwa. Jest to pierwszy tytuł wykorzystujący rozszerzoną rzeczywistość, który zdobył tak szerokie uznanie.

Chociaż statystyki mówią, że Pokemon Go szybko osiągnął szczyt popularności, to tak samo szybko go stracił. Obecne liczby graczy znacznie różnią się od tych, które były w maju tego roku. Niemniej w szczytowym okresie, popularność Pokemon Go była tak duża, że spowodowała zmiany wartości nieruchomości w obszarach gdzie znajdowały się Pokestopy!

Wszystkie przyszłe gry mobilne wykorzystujące AR (rozszerzoną rzeczywistość) zostaną natychmiast porównane do Pokemon Go. Jestem pewien, że poszukiwania głębszej przestrzeni AR nie jest jeszcze możliwe, ale całkiem prawdopodobne, że jest to gra, która przyniosła VR (wirtualną rzeczywistość) do wiadomości opinii publicznej.

Dead Trigger

Dead Trigger

Mimo, że Dead Trigger nie był tak mocno wpływowy w branżę gier mobilnych, zasługuje na miejsce na naszej liście, ponieważ tytuł po raz pierwszy zdefiniował prawidłową mechanikę strzelanek na urządzenia mobilne.

Tytuły FPS istniały na telefony komórkowe jeszcze przed czerwcem 2012 roku, gdy oryginalna gra Dead Trigger została wydana na iOS-a i Androida. Jednak jest to pierwsza mobilna gra FPS, która wykorzystała sposób, aby płynnie połączyć grafikę wysokiej rozdzielczości ze skuteczną i prostą mechaniką tzw. strzelanek.

Jeśli uważasz, że należy wspomnieć o jakimś tytule, daj koniecznie znać w komentarzu!

źródło: phoneArena – Top 7 most influential games in mobile history