Snake na Nokię nie był pierwszą grą mobilną!

Czy wiesz, że popularna gra Wąż (z ang. Snake) na Nokię wcale nie była pierwszą grą mobilną na świecie – pewnie nie słyszałeś o Scramble?

Gra mobilna Snake na Nokię (Wąż)

Gry mobilne są obecnie jedną z największych części branży rozrywkowej, ale nie zawsze tak było. W rzeczywistości, zjawisko gier mobilnych osiągnęło swój rozkwit w ciagu ostatnich 5-6 lat, od kiedy tak duże firmy jak EA, Gameloft i inne zainteresowały się rynkiem mobilnym.

Ale od czego to wszystko się zaczęło? Która gra mobilna była pierwsza na świecie? Wiele osób odpowie na to pytanie, że pierwszą gra mobilną był Snake na Nokię – czyli popularny wąż, w którego grały całe pokolenia. Okazuje się jednak, że istnieje jeszcze kilka innych gier, mniej popularnych, które zostały wydane kilka lat wcześniej, wraz z pierwszymi modelami komórek.

Pierwsze gry mobilne na świecie

Cofnijmy się do początków telefonii komórkowej. Pomimo, że popularny wąż był niewątpliwym hitem na telefonach Nokii, to został wydany dopiero w 1997 roku. Gra stała się bardzo popularna ze względu na fakt, że była dostepna niemal na każdym telefonie komórkowym Nokii, który został wprowadzony do sprzedaży.

Hagenuk MT-2000 z Tetrisem (1994 rok)

Jednak mało kto wie, że trzy lata wcześniej, specjalna wersja Tetrisa była preinstalowana na telefonach o nazwie Hagenuk MT-2000. Telefon został wyprodukowana przez duńską firmę w 1994 roku i jest uważany za jeden z pierwszych telefonów komórkowych z „miękkimi klawiszami”, które bardzo dobrze sprawdzały się podczas grania. Inną ciekawą informacją, o której mogliście nie wiedzieć jest to, że Hagenuk MT-2000 jest pierwszym telefonem komórkowym na świecie, który miał wbudowaną antenę. 

Jednak Tetris na Hagenuka nie był pierwszą grą na telefony, jaką stworzono!

Simon Personal Communicator z grą Scramble (1993 rok)

Na długo przed tym, zanim Apple wydało pierwszego iPhone’a i zapoczątkowało nową erę w branży komunikacyjnej, firmy IBM i BellSouth połączyły siły, aby stworzyć nowy projekt, w wyniku którego powstał pierwszy smartfon – Simon personal Communicator.

Urządzenie zostało oficjalnie zaprezentowano pod koniec 1993 roku i trafił na rynek w sierpniu 1994 roku. Wśród wielu funkcji, które ten pierwszy na świecie smartfon posiadał, IBM dodało również grę mobilną o nazwie Scramble. Były to puzzle, polegające na odpowiednim ułożeniu kwadratów w określony wzór.

Simon - pierwszy na świecie smartfon od IBM
Simon – pierwszy na świecie smartfon od IBM

Ogólna opinia jest taka, że Scramble to pierwsza gra mobilna, jaka powstała na telefony komórkowe (smartfony) – wcześniej niż wersja Tetrisa na Hagenuk MT-2000. Oznacza to, że Snake na Nokię jest prawdopodobnie trzecią grą mobilną, która pojawiła się na komórkach!

Niestety nie udało mi się odnaleźć żadnych screenów ani zdjęć z grami Scramble i Tetrisem, ale wyobrażam sobie, że były epickie!

źródło: phoneArena – Did you know: Nokia’s Snake is not the world’s first mobile game