Pasek adresu na dole w mobilnej przeglądarce Chrome

W internetowych przeglądarkach mobilnych może nastać nowy trend umieszczania paska adresu na dole ekranu – w mobilnym Chrome’ie już można.

Czy w mobilnej przeglądarce internetowej pasek adresu powinien być na dole ekranu?

W mobilnej przeglądarce internetowej Chrome Dev oraz Canary można już ustawić pozycję paska adresu na dole ekranu.

W świecie dużych telefonów taki ruch ma sens, bowiem bardzo trudno jest na 5,5-calowym smartfonie dostać jedną ręką do paska adresu w przeglądarce mobilnej. Nowe komendy w przeglądarkach Chrome Dev i Canary pozwalają na ustawienie paska w bardziej ergonomicznym miejscu, czyli na dole.

Nowa opcja jest wyraźnie w fazie testów i nie jest dopracowana. Świadczy o tym chociażby pusta przestrzeń po pasku na górze, która pozostaje niewykorzystana. Taki układ przypomina przeglądarkę Microsoft Edge dla Windows 10 Mobile, gdzie pasek nawigacyjny znajduje się właśnie na dole.

Nazwa flagi – Chrome Home – jest nieco zaskakująca, ponieważ nie ma ona tak naprawdę nic wspólnego z paskiem adresu – być może to tylko część większego obiektu, który jest testowany?

Dolny pasek adresu w mobilnej przeglądarce Chrome (screeny)

Niezależnie dolny pasek adresu możesz włączyć w mobilnej wersji przeglądarki Chrome Dev i Canary, wklejając następującą komendę do paska:

  • chrome://flags/#enable-chrome-home
  • następnie wybierz podświetlone menu i zaznacz opcję Enable
  • zamknij i uruchom ponownie przeglądarkę.

Kliknij na poniższe linki, aby pobrać ze sklepu Google Play testowe wersje przeglądarek Chrome na Androida, w którym możesz włączyć dolny pasek:

źródło: Android Police – ’Chrome Home’ flag hidden in Chrome Dev/Canary, moves address bar to bottom