Co to jest Dolby Vision?

Wygląda na to, że ten nowszy format HDR (High Dynamic Range) wstrząśnie branżą wyświetlaczy telewizyjnych i nie tylko.

Dolby Vision vs. SDR

Zastanawiasz się, dlaczego kolory wyglądają tak dobrze podczas oglądania nowych filmów na telewizorze 4K lub smartfonie? Oprócz rodzaju wyświetlacza, za wygląd kolorów i jasność odpowiada także szeroki zakres dynamiki (HDR z ang. High Dynamic Range). Umożliwia to wyświetlanie szerokiej gamy kolorów i odcieni, które nie są możliwe na standardowym ekranie innym niż HDR. Dolby Vision to zestaw technologii opracowanych przez Dolby Laboratories na potrzeby wideo o wysokim zakresie dynamiki (HDR) z kilkoma nowymi, ekscytującymi funkcjami, które sprawiają, że warto się nią zainteresować. W tym artykule dowiesz się, czym jest Dolby Vision i jak wypada w porównaniu ze standardowym HDR.

Co dokładnie oznacza HDR (szeroki zakres dynamiki obrazu)?

Zanim omówimy Dolby Vision, musimy wspomnieć, czym jest szeroki zakres dynamiki (HDR) i w jaki sposób poprawia jakość wyświetlania. Wyświetlacz ze standardowym zakresem dynamiki (SDR) może wyświetlać tylko ograniczony zestaw kolorów. Jednak wyświetlacz o wysokim zakresie dynamiki (HDR) może przekroczyć to ograniczenie. HDR oferuje większy zakres kolorów, maksymalną jasność i współczynnik kontrastu niż typowe telewizory lub monitory ze starszymi wyświetlaczami SDR.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Co to jest plik HEIC i jak go używać?

Wiele nowych telewizorów i monitorów domyślnie obsługuje funkcje HDR, ponieważ jest to od jakiegoś czasu standard. Różne oceny HDR reprezentują różną szczytową jasność HDR (jasność, jaką może osiągnąć wyświetlacz w określonych scenach).

Wartość tę wyraża się w nitach, jednostce miary jasności. Certyfikat HDR wydany przez VESA może mieć zakres od DisplayHDR 400 do DisplayHDR 1400. Liczba oznacza minimalną szczytową jasność w nitach. DisplayHDR 1000 lub nowszy może również zwiększyć poziom czerni wyświetlacza w porównaniu z niższymi poziomami.

Co to jest HDR10 i HDR10+?

Spotkasz się z dwoma standardowymi formatami technologii HDR: HDR10 i HDR10+. HDR10 to oryginalny format, który po raz pierwszy wprowadził HDR na wiele wyświetlaczy, podczas gdy HDR10+ opiera się na tym fundamencie.

HDR10 obsługuje 10-bitową głębię kolorów, umożliwiając wyświetlanie ponad miliarda kolorów w porównaniu do SDR. HDR10+ wykorzystuje 10-bitową głębię kolorów i umożliwia różne dynamiczne głębie kolorów w scenie. HDR10 wykorzystuje tylko jedną głębię kolorów dla całej treści. HDR10 umożliwia wcześniejsze ustawienie informacji o kolorze za pomocą statycznych metadanych, stosując profil kolorów do całej zawartości. HDR10+ umożliwia dynamiczne metadane, dzięki czemu twórcy treści mogą indywidualnie dostosowywać scenę lub klatkę, co zapewnia doskonałe wrażenia.

HDR10 dąży do maksymalnej jasności 1000 nitów, podczas gdy HDR10+ wykracza poza ten limit, ograniczając się do 4000 nitów. Jednak wiele telewizorów lub monitorów nie osiąga zalecanych szczytowych poziomów jasności HDR. Na przykład monitor do gier może zawierać informację, że obsługuje HDR10, ale ma ocenę DisplayHDR 400. Może nie zapewniać takich samych wrażeń, jak oficjalnie certyfikowany wyświetlacz HDR10. Jednak nadal spełnia zalecane minimalne wymagania dla HDR. Tańsze telewizory lub monitory nie zawsze oferują prawdziwe możliwości HDR10 przy szczytowej jasności 1000 nitów, dlatego należy o tym pamiętać przy porównywaniu wyświetlaczy.

Co to jest Dolby Vision i dlaczego jest przyszłością?

Dolby Vision to rodzaj technologii wyświetlania HDR stworzonej przez Dolby Laboratories w celu poprawy kolorów wyświetlacza obsługującego HDR. Podobnie jak HDR10 i HDR10+, Dolby Vision to kolejny format HDR, który zobaczysz na większej liczbie telewizorów i monitorów.

Ponieważ Dolby jest uznaną marką w branży filmowej i audio, Dolby Vision jest również cwniony przez filmowców ze względu na jego unikalne cechy. Chociaż z technicznego punktu widzenia nie ma wymagań dotyczących minimalnej szczytowej jasności HDR dla Dolby Vision, Dolby zaleca, aby twórcy treści celowali w minimum 1000 nitów.

HDR10 i HDR10+ nie wymagają opłat licencyjnych. Mogą z nich swobodnie korzystać wszyscy producenci urządzeń i twórcy treści. Załóżmy jednak, że producent telewizora lub monitora chce włączyć w swoim urządzeniu funkcje Dolby Vision. W takim przypadku firma musi uiścić opłatę licencyjną na rzecz Dolby, aby móc korzystać z należącego do firmy formatu HDR. Jednocześnie twórcy treści mogą swobodnie uwzględniać w swoich pracach metadane Dolby Vision. Profesjonalny zestaw płatnych narzędzi zapewnia większą kontrolę i funkcje tworzenia treści Dolby Vision dla tych, którzy tego potrzebują.

Jakie są zalety i wady Dolby Vision?

Dolby Vision jest podobny do HDR10 i HDR10+, ponieważ są to formaty HDR. Jednak Dolby Vision oferuje unikalne funkcje, których nie można znaleźć w poprzednich dwóch formatach HDR. Jednocześnie Dolby Vision ma pewne wady. W poniższej sekcji znajdziesz główne punkty dotyczące porównania Dolby Vision z HDR10 i HDR10+.

Obraz w jakości SDR (Helix Cinema)Obraz w jakości Dolby Vision (Helix Cinema)
Obraz w jakości SDR (po lewej) i Dolby Vision (po prawej)

Niektóre z głównych zalet Dolby Vision obejmują:

  • Dynamiczne metadane do wyświetlania treści. Podobnie jak HDR10+ w porównaniu do HDR10, Dolby Vision umożliwia twórcom treści wprowadzanie dynamicznych metadanych. Każdą scenę lub klatkę można indywidualnie optymalizować, wyświetlając kolory lub jasność, jakich oczekuje twórca treści.
  • Treść można tworzyć przy użyciu 12-bitowej głębi kolorów. Przeskok z 10-bitowego koloru do 12-bitowego koloru umożliwia treści Dolby Vision generowanie szerszej gamy kolorów i odcieni (68,7 miliarda kolorów).
  • Wsteczna kompatybilność z obydwoma formatami HDR10. Nadal możesz oglądać treści HDR10 i HDR10+ na wyświetlaczu obsługującym Dolby Vision. Jednak ta zawartość nie zapewnia pełnego dostępu do funkcji Dolby Vision.
  • Potencjał jeszcze wyższej szczytowej jasności HDR. Podczas gdy HDR10+ może osiągnąć szczytową jasność HDR do 4000 nitów, Dolby Vision ma teoretyczny limit wynoszący 10.000 nitów. Przez jakiś czas nie zobaczymy telewizorów ani monitorów z tego rodzaju specyfikacją HDR, ale Dolby Vision ma wyższy górny limit.

Niektóre z głównych wad Dolby Vision obejmują:

  • Ma ograniczone treści. Ponieważ Dolby Vision jest wciąż stosunkowo nowy, minie trochę czasu, zanim ilość obsługiwanych treści HDR dogoni HDR10 i HDR10+.
  • Wymagany jest kompatybilny wyświetlacz. Dolby Vision to specjalny format HDR, który nie jest uważany za standard. Potrzebujesz wyświetlacza oferującego tę funkcję.
  • Wyższe będą koszty telewizji i monitorów. Dolby Vision wymaga opłaty licencyjnej od producentów urządzeń korzystających z formatu HDR, co może zwiększyć koszt telewizorów i monitorów.
Dolby Vision vs. SDR

Dolby Vision to unikalny format HDR, który ma potencjał

Dolby Vision ma przed sobą silną przyszłość jako autentyczna alternatywa dla formatów HDR10 i HDR10+. Dynamiczne metadane umożliwiają twórcom treści definiowanie ustawień kolorów sceny lub klatki z 12-bitową głębią kolorów. Jest to przydatne dla filmowców i profesjonalnych kamerzystów, którzy chcą jak najdokładniej przedstawić swoją pracę. Umożliwia im także podzielenie się swoją wizją tego, jak powinny wyglądać ustawienia obrazu lub kolorów podczas przeglądania treści. W miarę pojawiania się na rynku wyświetlaczy Dolby Vision coraz więcej twórców treści będzie obsługiwać nowszy format HDR.

Dolby Vision vs. SDR

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Android Police | Dolby