Co to jest plik HEIC i jak go używać?

Wybór między plikami HEIC i JPG może nie być łatwy, ale ten pierwszy ma zdecydowanie więcej zalet i zajmuj o połowę mniej miejsca!

Format pliku HEIC
fot. Depositphotos

Jeśli masz telefon z Androidem i często otrzymujesz zdjęcia z iPhone’a znajomego, być może zauważyłeś format pliku .heic. Chociaż format pliku HEIC istnieje już od jakiegoś czasu, jego popularność gwałtownie wzrosła, gdy firma Apple przyjęła go wraz z wprowadzeniem systemu iOS 11 w 2017 roku. Firma z Cupertino wybrała ten standard jako domyślny format plików zdjęć dla telefonów iPhone i tabletów iPad.

Ten format pliku obrazu rastrowego zawiera skompresowane dane, lokalizację, datę i inne. HEIC jest często nazywany formatem pliku o wysokiej wydajności i oferuje kilka zalet w porównaniu z istniejącymi i popularnymi formatami plików, takimi jak JPEG i PNG.

HEIC to domyślny format obrazu na wszystkich iPhone’ach i iPadach. Oprócz Apple’a, Canon, Sony, Qualcomm i Samsung obsługują także pliki HEIC. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o formacie pliku HEIC, w tym jego zalety i wady, alternatywy dla HEIC, ustawienie wyłączania tego formatu w telefonie i nie tylko.

Jeżeli przechowujesz sporo zdjęć cyfrowych na różnych urządzeniach, to wybór pomiędzy HEIC i innymi formatami może nie być taki prosty. Poniższe informacje pomogą Ci poznać najważniejsze cechy, wady i zalety formatu plików rastrowych HEIC, który umożliwia obsługę zdjęć o dużej szczegółowości.

Kto stworzył HEIC i dlaczego?

Grupa ekspertów z Moving Pictures Expert Group (MPEG) sfinalizowała prace nad formatem HEIC w połowie 2015 roku. Firma stworzyła HEVC, czyli format kodowania obrazów i wideo, który zapewnia lepszą kompresję plików wideo w celu zwiększenia dostępności. Jest to domyślny kodek obrazu używany w formacie HEIF.

Z kolei HEIC to HEIF wykorzystujący HEVC jako format kodowania. Pliki HEIC zawierają obrazy w formacie High Efficiency Image Format.

HEIC zajmuje nawet połowę miejsca, które zajmuje JPG o podobnej jakości i jest to jeden z powodów, dla których Apple ustawił go jako domyślny format na wszystkich iPhone’ach. Plik HEIC zawiera również kanał alfa do przechowywania przezroczystych zdjęć, mapę głębi do przechowywania skanów LiDAR, szacunków głębokości i nie tylko. Ogólnie rzecz biorąc, oferuje większą wszechstronność niż plik JPG.

Ile miejsca oszczędza HEIC?

HEIC wykorzystuje ten sam kod kompresji, który został po raz pierwszy opracowany dla wideo. Zapisanie pliku wideo jest jeszcze trudniejsze, ponieważ każda sekunda materiału składa się z 30 do 60 klatek. Jeśli chodzi o obrazy, HEIC zajmuje prawie 50% mniej miejsca niż plik JPEG (procent może się różnić w zależności od sceny).

Zachowuje poziom jakości wizualnej, wykorzystując połowę miejsca na urządzeniu. Na przykład plik JPEG wymaga ok. 10 MB miejsca, aby wyglądać tak dobrze, jak plik HEIC o wielkości 5 MB. Chociaż 5 MB to niewiele w przypadku dzisiejszych smartfonów, ogólna oszczędność miejsca może być liczona gigabajtach, jeśli uwzględnimy tysiące zdjęć przechowywanych w pamięci telefonu. Powoduje to również szybszy transfer plików i prędkość wysyłania w internecie.

Zalety i wady korzystania z HEIC

Zalety HEIC

 • Pliki HEIC są 2x wydajniejsze niż JPEG.
 • HEIC nie kompresuje jakości obrazu i obsługuje 16-bitowy kolor w celu elastycznej edycji.
 • Obsługuje przezroczystość, tak jak pliki PNG.
 • Przesyłanie plików między urządzeniami jest dziecinnie proste.
 • Większe prędkości podczas przesyłania plików HEIC na platformy przechowywania w chmurze, takie jak OneDrive, Google Drive lub Dropbox.
 • Zawierają wszystkie wymagane metadane do pracy.

Wady HEIC

 • Format HEIC nie jest zbytnio rozpowszechniony, szczególnie poza ekosystemem firmy Apple.
 • Kolejna potencjalna wada używania plików HEIC polega na tym, że wiele platform nie dostosowało swojego oprogramowania do obsługi formatu HEIC. Może to powodować problemy w praktyce, ponieważ fotografowie mogą mieć trudności z edytowaniem lub przekazywaniem oryginalnych obrazów.

Mimo że HEIC istnieje na rynku od lat, dla wielu osób problemem była kompatybilność. Działa bezbłędnie na urządzeniach Apple’a, ale jeśli masz komputer z systemem Windows lub Linux, pliki HEIC wymagają oprogramowania innej firmy do otwarcia takich plików.

Apple oferuje opcję konwersji plików HEIC do JPG podczas procesu przesyłania, ale mija się to z celem używania zaawansowanego formatu pliku. Większość witryn internetowych obsługuje również tylko format JPG lub PNG. Aby przekonwertować plik HEIC na zgodny format, musisz polegać na narzędziu internetowym lub innych sztuczkach

Chociaż konwersja zajmuje tylko kilka minut, proces ten może być niejasny dla osób nietechnicznych. Adobe Photoshop i Lightroom, dwa popularne rozwiązania programowe wśród fotografów, obsługują format plików HEIC.

Rozszerzenia plików HEIC

Chociaż Apple używa tylko formatu .heic na iPhone’ach i tabletach, istnieje kilka innych powiązanych rozszerzeń. Na przykład Canon i Sony wolą .hif. Pozostałe rozszerzenia plików to .heif, .heifs, .heics, .avifs, .avif, .avci i .avcs.

Do czego służą pliki HEIC?

Dzięki obrazom wysokiej jakości i funkcjom oszczędzania miejsca pliki HEIC świetnie sprawdzają się w wielu osobistych i profesjonalnych zastosowaniach.

 • Sesje zdjęciowe
  Niezależnie od tego, czy jesteś internetowym influencerem, czy profesjonalnym fotografem, pliki HEIC zapewniają Ci swobodę przechowywania wielu zdjęć o niesamowitej rozdzielczości na jednym urządzeniu.
 • Rejestrowanie akcji
  Wykorzystaj możliwość przechowywania wielu obrazów w jednym pliku HEIC za pomocą zdjęć na żywo lub trybu seryjnego. Jednym naciśnięciem możesz uchwycić wiele wysokiej jakości ujęć akcji poruszającego się obiektu.
 • Tworzenie animacji
  Pliki HEIC można konwertować na pliki GIF, aby tworzyć ruchome animacje z zapisanej sekwencji obrazów.

Czy można używać zdjęć w formacie HEIC na strona internetowych? Tak, ale nie wszystkie systemy do zarządzania treścią CMS obsługują te formaty, lub do ich użycia na stronie WWW wymagana jest osobna wtyczka.

Alternatywy dla HEIC

Większość urządzeń obsługuje format JPEG. Jest to jeden z dostępnych zgodnych formatów plików. Nie musisz zastanawiać się dwa razy, zanim użyjesz go w dowolnej usłudze internetowej lub aplikacji. Ale zalety mają swoją cenę, jeśli chodzi o duże rozmiary plików.

RAW to kolejna alternatywa HEIC używana przez profesjonalnych fotografów. Przechwytuje nieskompresowane pliki w najwyższej jakości. Jednak rozmiary plików są około pięć razy większe niż HEIC.

Format obrazu Google’a WebP zapewnia idealną równowagę pomiędzy zgodnością i rozmiarem pliku. Obsługuje kompresję bezstratną i pozostaje tak samo wydajny jak HEIC. WebP jest obsługiwany przez większość przeglądarek internetowych i witryn internetowych.

Czy mogę dezaktywować HEIC na moim telefonie?

Chociaż iPhone lub iPad jest domyślnie ustawiony na przechwytywanie formatu HEIC, możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach aparatu. Jeśli używasz systemu Windows na komputerze stacjonarnym, zalecamy wykonanie poniższych kroków, aby wyeliminować problemy ze zgodnością.

 1. Otwórz Ustawienia na swoim iPhonie.
 2. Przewiń do opcji Aparat.
 3. Wybierz Formaty.
 4. Kliknij Najbardziej zgodny, aby korzystać z JPG lub pozostaw Najbardziej wydajne, aby korzystać z HEIC.
Formaty zdjęć na iPhonie

Możesz dzielić się zdjęciami i filmami w oryginalnym formacie lub ustawić sprawdzenie urządzenia docelowego, aby automatycznie zamieniać formaty plików HEIF/HEVC na JPG/MOV.

Plik HEIC można łatwo konwertować na format JPEG. Obrazy mogą być nawet konwertowane automatycznie podczas przenoszenia ich z telefonu iPhone do komputera PC. Konwersja z formatu HEIC na JPEG może uprościć udostępnianie plików znajomym lub współpracownikom, którzy nie używają urządzeń firmy Apple.   

Otwórz Ustawienia → Zdjęcia →  Przenieś na Maca lub PC:

 • Automatycznie – aby automatycznie przesyłać zdjęcia i filmy w zgodnym formacie,
 • Pozostaw oryginały – aby zawsze przesyłać oryginalne pliki bez sprawdzania ich zgodności.
Eksportowanie zdjęć na Maca lub PC (wybór zgodności formatu plików).
Eksportowanie zdjęć na Maca lub PC (wybór zgodności formatu plików).

Teraz, gdy znasz już zalety i wady pliku HEIC, wprowadź niezbędne zmiany w ustawieniach aparatu i rób zdjęcia w preferowanym formacie.

Dowiedz się więcej na temat używania plików multimedialnych w formacie HEIF lub HEVC na urządzeniach Apple’a.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Android Police | Adobe | Apple