Proton Mail wprowadza usługę Dark Web Monitoring

Usługa Dark Web Monitoring od Proton Mail sprawdza wyciek danych uwierzytelniających – to pierwsza usługa e-mail łączącą kompleksowe szyfrowanie i monitorowanie dark webu.

Dark Web Monitoring w Proton Mail
Dark Web Monitoring w Proton Mail

Proton będzie teraz ostrzegać użytkowników usługi Proton Mail, jeśli ich dane uwierzytelniające zostaną ujawnione w dark webie – części Internetu, w której kupuje się i sprzedaje skradzione e-maile i dane uwierzytelniające. Jeśli użytkownicy zarejestrują się w usługach stron trzecich przy użyciu adresu e-mail Proton, a następnie ta usługa strony trzeciej zostanie zhakowana, Proton Mail zidentyfikuje naruszenie i poinformuje użytkowników.

Alerty Dark Web Monitoring będą zawierać szczegółowe informacje o tym, jakie dane osobowe zostały naruszone, źródło i zalecenia dotyczące sposobów ochrony użytkowników. Żaden inny dostawca poczty e-mail nie łączy w sobie kompleksowego szyfrowania, monitorowania danych logowania w ciemnej sieci i zaawansowanych zabezpieczeń kont, aby zapewnić taką ochronę.

Jest to najnowszy element zaangażowania Protona w najwyższej klasy funkcje bezpieczeństwa, zapewniające użytkownikom większą kontrolę nad bezpieczeństwem ich kont i prawdziwą prywatnością.

Ta nowa funkcja umożliwia skanowanie dark webu – części internetu, w której często dochodzi do handlu skradzionymi danymi uwierzytelniającymi i wiadomościami e-mail, a także umożliwia identyfikację i ostrzeganie użytkowników w przypadku znalezienia ich adresu e-mail z usługi Protona. Ponieważ poczta e-mail jest najpowszechniejszą formą tożsamości w internecie, Twój adres e-mail będzie prawdopodobnie używany do rejestrowania się w setkach różnych witryn internetowych, a niektóre z nich mogą zostać przejęte.

Kompleksowe szyfrowanie Proton zapewnia solidną podstawę bezpieczeństwa, która pomaga złagodzić wiele zagrożeń bezpieczeństwa. Istnieją jednak zagrożenia, przed którymi samo szyfrowanie nie jest w stanie chronić. Jeśli adres e-mail lub hasło użytkownika zostaną skradzione w wyniku włamania do innej firmy (takiego jak słynne hacki na Linkedin lub Twitterze), przestępcy mogą po prostu kupić dane logowania użytkownika, omijając szyfrowanie i inne zabezpieczenia.

Dark Web Monitoring w Proton Mail
Dark Web Monitoring w Proton Mail

Przestępcy najczęściej przeprowadzają tak zwany „atak polegający na upychaniu danych uwierzytelniających”, wprowadzając tysiące skradzionych haseł i adresów e-mail na różnych platformach, wykorzystując fakt, że ludzie często ponownie używają haseł. W styczniu 2024 roku badacze odkryli bazę danych o pojemności 12 terabajtów, zawierającą ponad 26 miliardów rekordów. Nazywany „matką wszystkich naruszeń” zawierała zapisy tysięcy poprzednich naruszeń. To najnowszy miernik pokazujący, jak powszechne stały się naruszenia. Według serwisu Statista liczba naruszeń bezpieczeństwa danych w samych Stanach Zjednoczonych gwałtownie wzrosła z 1802 w 2022 roku do 3205 w 2023 roku, dotykając ponad 353 mln osób. Naruszenia te podkreślają niedociągnięcia, jakie spotykają większość firm technologicznych w zakresie ochrony danych użytkowników, podkreślając konieczność lepszej ochrony użytkowników i dostępnych środków zaradczych.

Nowy system wykrywania wycieków danych uwierzytelniających dodatkowo usprawnia zabezpieczenia Protona, zapewniając powiadomienia użytkownikom Proton, jeśli ich adres e-mail zostanie objęty naruszeniem bezpieczeństwa danych. Wykrywanie naruszeń w dark webie przez Protona opiera się na własnych zbiorach danych dotyczących zagrożeń firmy Proton, ale jest również wzbogacone danymi Constella Intelligence, lidera w cyfrowym zarządzaniu zagrożeniami.

Dark Web Monitoring zapewnia kilka korzyści, które mogą bezpośrednio zminimalizować skutki naruszenia bezpieczeństwa danych osób trzecich:

  • Alerty: użytkownicy będą otrzymywać powiadomienia, dzięki którym będą mogli podjąć natychmiastowe działania w celu zabezpieczenia swoich kont i ograniczenia potencjalnych szkód.
  • Ograniczanie strat finansowych: niezwłocznie powiadamiając użytkowników o naruszonych danych uwierzytelniających – Proton może pomóc w zapobieganiu stratom finansowym wynikającym z kradzieży tożsamości i oszustw.

Ilekroć Proton wykryje, że e-mail użytkownika jest objęty wyciekiem, uruchomi alerty w niedawno uruchomionym Centrum bezpieczeństwa poczty Proton w internecie i na komputerze. Wkrótce pojawi się więcej mechanizmów powiadamiania (e-mailem i w aplikacji). Alerty informują również użytkowników o źródle wycieku (np. o tym, która usługa internetowa, z której korzystali, została zhakowana).

Następnie Proton udostępnia użytkownikom praktyczne zalecenia dotyczące sposobów ograniczenia ryzyka związanego z naruszonymi danymi uwierzytelniającymi, w tym zmiany haseł, umożliwienia uwierzytelniania wieloskładnikowego i monitorowania rachunków finansowych pod kątem nieautoryzowanych transakcji.

W ostatnich miesiącach Proton podwoił liczbę funkcji bezpieczeństwa. Uruchomiono Proton Sentinel w sierpniu 2023 roku, aby chronić najważniejszych użytkowników, którzy mogą być narażeni na zwiększone ryzyko cyberataku, a także niedawno uruchomiono Centrum bezpieczeństwa wbudowane w Proton Mail, aby ułatwić użytkownikom korzystanie ze wszystkich zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa Proton.

Ponieważ Proton Mail jest preferowany przez dziennikarzy, aktywistów i firmy posiadające jedne z najwyższych na świecie wymagań dotyczących bezpieczeństwa, Proton od dawna obsługuje wiele zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa, które są unikalne dla Protona, czego najnowszym przykładem jest Dark Web Monitoring.

Usługa Dark Web Monitoring jest dostępna od dziś dla wszystkich płatnych użytkowników usługi Proton Mail w internecie i na komputerach stacjonarnych. Więcej informacji na temat zabezpieczeń Protona można znaleźć na stronie internetowej usługi.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Proton