Dźwięk bezstratny w Spotify, czy się w końcu doczekamy?

W Spotify być może wreszcie pojawią się najbardziej wyczekiwana funkcja w dodatku Music Pro. Pozostaje pytanie, kiedy to w końcu nastąpi?

Dźwięk bezstratny HiFi (lossless audio) w Spotify w ramach Music Pro?
Dźwięk bezstratny HiFi (lossless audio) w Spotify w ramach Music Pro?

Czy w końcu możliwe będzie bezstratne przesyłanie strumieniowe muzyki w serwisie Spotify? Od bardzo wielu lat pojawiało się mnóstwo przesłanek, że Spotify z dźwiękiem Hi-Fi jest już blisko, ale do tej pory nigdy do tego nie doszło. Brak dźwięku bezstratnego w Spotify to jeden z powodów, dla którego Apple Music jest dla mnie najlepszym wyborem, a pojawienie się planu z dźwiękiem Hi-Fi mogłoby pomóc szwedzkiej firmie lepiej konkurować z innymi usługami.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Dźwięk przestrzenny Apple Music także na głośnikach Sonos!

Choć nie robiłbym sobie wielkich nadziei, to pojawiła się kolejna przesłanka za tym, że dźwięk bezstratny w Spotify jest coraz bliżej. Fragmenty kodu w najnowszych wersjach aplikacji mobilnej Spotify na Androida po raz kolejny wskazują na możliwość wprowadzenia w najbliższej przyszłości długo opóźnionego, bezstratnego dźwięku.

Po tym, jak trzy lata temu Spotify zapowiadało nowy plan „Spotify HiFi”, a następnie krążyły plotki, że jest częścią droższego poziomu subskrypcji „Supremium”, wygląda na to, że Spotify ponownie zmieniło strategię. Fragmenty kodu wskazują, że bezstratny dźwięk będzie zawarty w opcjonalnym dodatku Music Pro, który będzie zawierał także funkcje remiksowania dla DJ-ów.

Dzięki nim subskrybenci Spotify będą mogli majstrować przy utworach w zupełnie nowy sposób. Zatem Music Pro nie jest kolejnym planem samym w sobie, ale czymś, co będzie można dołączyć do Spotify Premium za nieznaną jeszcze dodatkową opłatą.

Na razie długie oczekiwanie trwa, i już staje się to nudne. Ale zapewne jeśli zainteresował Cie ten temat, z pewnością znasz całą historię.

Użytkownik Reddita Hypixely przekopywał się przez dużą część kodu aplikacji Spotify, próbując poskładać plany Spotify. Niektóre z nich możesz zobaczyć na własne oczy pod tym linkiem na Imgur. Wzmianki o bezstratności są bardzo bezpośrednie – „lossless has arrived” to jeden z fragmentów – Spotify obsługuje pliki FLAC „do 24-bitów/44,1 kHz”.

Zrzut ekranu przedstawiający fragment kodu aplikacji, który wspomina o bezstratnym dźwięku w Spotify.
Zrzut ekranu przedstawiający fragment kodu aplikacji, który wspomina o bezstratnym dźwięku w Spotify | fot. Hypixely (Reddit)

Zrzut ekranu przedstawiający tekst kodu aplikacji, który wspomina o bezstratnym dźwięku w Spotify.
To z pewnością brzmi jak coś, co jest coraz bliżej premiery. Zdjęcie: Hypixely (Reddit)

Co ciekawe, Spotify planuje także wprowadzić jakąś funkcję optymalizacji słuchawek, która wykorzystuje „opatentowaną technologię” w celu poprawy dźwięku w przypadku określonych modeli, przy czym w kodzie pojawia się wzmianka o AirPodsach firmy Apple. Hypixely wierzy również, że Music Pro umożliwi bardziej zaawansowane filtrowanie bibliotek (według nastroju, gatunku itp.). Spotify poszerza swoją ofertę w zakresie list odtwarzania opartych na sztucznej inteligencji, ale nie jest pewne, czy będą one częścią dodatku Music Pro.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: The Verge | Spotify