Historia praw do „Problemu trzech ciał” nadaje się na serial true crime!

Były dyrektor pracujący w firmie posiadającej prawa do trylogii science-fiction Liu Cixina został skazany na śmierć za otrucie współpracownika.

Kadr z serialu „Problem trzech ciał” Netflixa – „Jesteście insektami” (You Are Bugs)
Kadr z serialu „Problem trzech ciał” Netflixa – „Jesteście insektami” (You Are Bugs)

Serial Problem trzech ciał (tyt. oryg. 3 Body Problem) stał się hitem Netflixa – według serwisu w ciągu zaledwie pierwszych czterech dni obejrzało go 11 milionów widzów na świecie – a fani czekają, czy wszystkie pozostawione bez odpowiedzi pytania w pierwszym sezonie pytania zostaną rozwiązane w drugim sezonie. Ale pomimo wszystkich zwrotów akcji i naprawdę brutalnej sekwencji w 5. odcinku z Dniem Sądu Ostatecznego, niewiele osób wie, że kulisami tej powieści miał miejsce dramat w prawdziwym świecie – niemniej szokujący, jak wszystko, co widzieliśmy się w serialu.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Na czym polega „problem trzech ciał”? Astrofizyk wyjaśnia koncepcję z serialu Netlixa

Jak donosi The New York Times, saga Cixina zawiera wystarczającą liczbę elementów, aby stworzyć szokujący serial dokumentalny o prawdziwej zbrodnie (true crime) – i pewnie byłby to kolejny hit Netflixa.

W 2020 roku Lin Qi – 39-letni miliarder stojący za firmą gamingową Yoozoo, który nabył prawa do filmu na podstawie powieści Problem trzech ciał Liu Cixina – został zamordowany przez Xu Yao – 43-letniego byłego dyrektora swojej firmy. Xu został w zeszłym miesiącu skazany za to przestępstwo przez sąd w Szanghaju na karę śmierci.

Gazeta cytuje chiński serwis informacyjny, który nazwał tę sprawę „dziwaczną jak hollywoodzka historia” i zauważa, że chociaż pewne szczegóły nie zostały upublicznione, w tej „opowieści o śmiercionośnych korporacyjnych ambicjach i rywalizacji o makabrycznym zaostrzeniu” Xu… prawnik, który pracował w Yoozoo od 2017 roku i pracował w dziale specjalnie nadzorującym prawa dotyczące Problemu Trzech Ciał – wpadł w wściekłość i żądzę zemsty po degradacji w swoim miejscu pracy.

Lin Qi wydał miliony na zakup praw do chińskiej powieści science-fiction zatytułowanej „Problem trzech ciał”, ale został zamordowany, zanim serial telewizyjny stał się hitem.

Odsunięty na bok Xu Yao, zemścił się skrupulatnie planując swoją zbrodnie. Myszkował w dark webie i założył amatorskie laboratorium (najwyraźniej czerpiąc inspirację z ulubionego serialu telewizyjnego: Breaking Bad), w którym testował trucizny na psach, kotach i innych zwierzętach, zanim wykorzystał to na swojej ofierze. Doniesienia chińskich mediów, powołujące się na źródła w jego firmie i dokumenty sądowe, opisują historię zabójczych ambicji korporacji i rywalizacji o makabrycznym zabarwieniu.

The Times cytuje chińską gazetę Caixin, która doniosła, że „w okresie od września do grudnia 2020 roku pan Xu zaczął dodawać chlorek metylortęci do napojów, takich jak kawa, whisky i woda pitna, i przynosić je do biura”. Po aresztowaniu „według doniesień Xu odmówił przyznania się do przestępstwa i nie ujawnił, jakiej trucizny użył, co komplikowało wysiłki lekarzy mające na celu uratowanie życia pana Lina Qi”. Na jego liście rzekomo znajdowało się także czterech innych współpracowników: Los Angeles Times odnotowuje, że „nie tylko zabił pana Lina, ale także otruł swojego zastępcę”.

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ TEż INNE NASZE ARTYKUŁY ZWIĄZANE Z SERIALEM:

Chociaż The Times nie był w stanie uzyskać komentarza od Netflixa w związku z tą historią, gazeta wskazała na niedawny wywiad dla Hollywood Reporter ze współtwórcą serialu Problem trzech ciał, Davidem Benioffem – którego serial Gra o tron (HBO) posłużył jako podstawa dla strategicznej gry Game of Thrones: Winter Is Coming firmy Yoozoo – w którym zapytano go o tę sprawę.

„Pracując w tej branży, spodziewasz się pojawienia się wszelkiego rodzaju problemów” – powiedział. „Ktoś, kto otruwa szefa, na ogół nie jest tego typu sytuacją”. W artykule THR wskazano dalej, że zanim Netflix się tym przejął, w 2018 roku w Amazon Studios pracowano nad projektem „Problem trzech ciał”, a transakcja została unieważniona częściowo dlatego, że „[Lin] był tak okrutny” – według anonimowego informatora to przemawiało do branży. Podzielili się także tym mrożącym krew w żyłach wspomnieniem: zespół Yoozoo, w skład którego wchodził Xu, „wyszedł z pokoju [po nieudanej transakcji] i było to bardzo dramatyczne. Można było powiedzieć, że było między nimi wielkie napięcie… [kiedy Lin został zamordowany w 2020 roku], nie byłem zaskoczony”.

Reklama „Jesteście insektami” promująca „Problem trzech ciał” w metrze w Warszawie (Polska)
Reklama „Jesteście insektami” promująca „Problem trzech ciał” w metrze w Warszawie (Polska)

Nie będzie zaskoczeniem, jeżeli wkrótce obejrzymy ten dziwaczny i makabryczny chiński wątek morderstwa, kryjący się za „Problemem trzech ciał” Netflixa, w dokumentalnym serialu kryminalnym opowiadającym o prawdziwej zbrodni.

W 2014 roku Lin wydał miliony dolarów, kupując prawa autorskie i licencje do oryginalnej chińskiej książki science-fiction „Problem trzech ciał” oraz dwóch innych części trylogii napisanej przez chińskiego autora Liu Cixina. „Problem trzech ciał” opowiada historię inżyniera, wezwanego przez chińskie władze do zbadania serii samobójstw popełnianych przez naukowców, który odkrywa pozaziemski spisek. Lin chciał stworzyć franczyzę obejmującą globalne programy telewizyjne i filmy przypominające „Gwiezdne Wojny” i skupiające się na powieściach.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: The New York Times | Gizmodo