Czym różni się serial „Problem trzech ciał” od książki?

„Problem trzech ciał” nie jest dokładną adaptacją powieści Cixina Liu (pierwszej z serii) – co zmieniono w serialu Davida Benioffa, D.B. Weissa i Alexandra Woo?

Bohaterowie serialu „Problem trzech ciał” (Netflix, 2024)

UWAGA! Poniższy wpis zawiera spoilery serialu „Problem trzech ciał” Netflixa i książki „Problemu trzech ciał” Cixina Liu, na której oparto scenariusz do serialu.

Serial Problem trzech ciał (tyt. oryg. 3 Body Problem) serwisu Netflix powstał na podstawie niezwykle popularnej serii książek Cixina Liu – ale jak blisko jest materiału źródłowego? Showrunnerzy David Benioff i D.B. Weiss mają doświadczenie w adaptowaniu opasłych i trudnych powieści po stworzeniu Gry o tron – ale musieli też odejść od oryginalnego tekstu, co mogło rozczarować głównie wiernych fanów serii książek. Problem trzech ciał, który współtworzyli, i którego producentem wykonawczym był Alexander Woo, może stanąć w obliczu tych samych problemów.

➔ ZOBACZ TEŻ: Obejrzyj finalny zwiastun serialu „Problem trzech ciał”

Dramat science-fiction rozpoczyna się od wątku z kobietą o imieniu Ye Wenjie, której ojciec zginął podczas chińskiej rewolucji kulturalnej w latach 60. XX wieku. Wenjie kończy pracę w tajemniczej bazie wojskowej, w której (jak w końcu dowiaduje się) prowadzone są próby nawiązania kontaktu z istotami pozaziemskimi, a jej ówczesna praca przenosi się w teraźniejszość, gdy grupa naukowców łączy pracę bazy z tajemniczymi zgonami w ich społeczności.

Twórcy serialu Problem trzech ciał niewątpliwie stanęli przed wyzwaniem, aby przenieść na ekran „szczegółowe wyjaśnienia podróży międzygwiezdnych i teorii wielowymiarowej” w taki sposób, który będzie dla widzów przekonujący. Jednak może to czasami dezorientować widzów, ponieważ wykorzystano niespójną grafikę komputerową do oddania doniosłości historii i może irytować w podejściu do rozwoju postaci i egzystencjalnych dylematów.

Jak więc Problem trzech ciał ma się do pierwszej powieści z serii Cixina Liu? Omówmy najważniejsze zmiany.

Nowicjusze

Być może już wiesz, że Jack (John Bradley), Auggie (Eiza González), Jin (Jess Hong), Saul (Jovan Adepo), Raj (Saamer Usmani) i Will (Alex Sharp) to nowe postacie w świecie z Problemu trzech ciał – ale być może nie wiesz, że wszystkie grają tę samą postacią. Współczesnym bohaterem powieści Liu jest Wang Miao, członek Chińskiej Akademii Nauk, który zna starszą Ye Wenjie (w serialu Rosalind Chao).

Zarówno książka, jak i serial opowiadają o śmierci córki Wenjie, ale Wang jest jej byłym współpracownikiem (który najprawdopodobniej żywił do niej uczucia), a nowymi bohaterami są jej uczniowie (i jeden wyraźnie seksowny chłopak, oficer marynarki).

W książce Wang jest nanotechnologiem – tym, który widzi tajemnicze odliczanie, tym, który odwiedza Wenjie i tym, który zostaje pochłonięty rozgrywką Trzech ciał (ang. Three-Body). On sam zostaje zwerbowany przez Da Shi (Benedict Wong) i ostatecznie wciągnięty w strategiczną grę nadchodzącej inwazji. Jeśli więc zrekrutowanie całej tej grupy przyjaciół (i Raja!) do ratowania planety w Problemie trzech ciał wydaje się trochę zbyt wymyślne lub wygodne, to tak właśnie jest.

„Milcząca wiosna”

Problem trzech ciał najwierniej nawiązuje do materiału źródłowego, jeśli chodzi o opowiadanie historii Wenjie w bazie Czerwonego Wybrzeża, ale jeden kluczowy szczegół wpływa na jej postępowanie, który nie trafił do serialu.

W pierwszym odcinku Wenjie otrzymuje książkę Milcząca wiosna i czyta ją na głos: „W naturze nic nie istnieje samo”. Pozornie znajduje oddźwięk w tym zdaniu, które pojawia się wielokrotnie w całej serii, ale można to wykorzystać zarówno do osłabienia, jak i wzmocnienia jej pogardy dla ludzkości – ludzie nie istnieją samotnie, ale jako gatunek wspólny – ale nie są też sami we wszechświecie i muszą się odpowiednio zachowywać.

W powieści Liu Wenjie czyta tę książkę i skupia się na tym fragmencie: „Nie można było oczekiwać moralnego przebudzenia od samej ludzkości, tak jak nie można było oczekiwać, że ludzie uniosą się nad ziemię, ciągnąc za własne włosy. Aby osiągnąć przebudzenie moralne, potrzebna była siła spoza rasy ludzkiej.”

Wczesny kontakt Wenjie z tą ideą, a także jej doświadczenia podczas rewolucji kulturalnej, znacząco wpływają na decyzję, jaką podejmuje w sprawie nawiązania kontaktu z życiem pozaziemskim – Trisolarianami.

Morderstwa

Kiedy komisarz Czerwonego Wybrzeża dowiaduje się o kontakcie Wenjie z obcymi (choć nie ma szczegółów jej wiadomości do nich), postanawia go zabić, aby zatrzeć ślady. Kiedy jej mąż i kolega (oraz ojciec jej dziecka) podążają za komisarzem w podstępnym zadaniu, ona nie waha się zabić ich obu.

Cały ten mrożący krew w żyłach wątek poboczny – który podobnie jak wybrany fragment „Milczącej wiosny” mówi wiele o postaci Wenjie – nie trafił do serialu.

Ktokolwiek tam jest

Problem trzech ciał nie jest serialem, który warto obejrzeć, jeśli zależy nam na szczegółowych wizualizacjach i opisach obcych form życia – ale dostarcza widzom wystarczających informacji o tej odległej cywilizacji, aby wzbudzić zarówno podekscytowanie, jak i strach.

„Problem trzech ciał”, „Ciemny las” „Koniec śmierci” – cykl Wspomnienie przeszłości Ziemi - serial oryginalny Netflix

Zarówno na stronach książki, jak i na ekranie gra „Trzy ciała” jest pełna wskazówek dotyczących samych Trisolarian. Obcy istnieją na planecie położonej blisko trzech słońc, a jej populacja rodzi się i odradza w oparciu o ruchy słońc, za każdym razem budując cywilizację na nowo. W wielu chińskich dialektach ludzie ci są znani jako san-ti ren, czyli ludzie trójsłoneczni – w serialu skrócono nazwę do San-Ti i przetłumaczono na Trisolarianie w tłumaczeniu książki autorstwa Cixina Liu.

I chociaż książka również nie opisuje fizycznego wyglądu Trisolarian ani ich planety, w trakcie śledztwa w sprawie organizacji RZT Wenjie ujawniono dodatkowe szczegóły. Trisolarianie mierzą czas w godzinach trisolariańskich, a nie w innych jednostkach, ze względu na niestabilność jednostek, takich jak dni i lata, z ich wieloma słońcami. W 33. rozdziale zatytułowanym Sofon książki czytamy na początku, że „osiemdziesiąt pięć tysięcy trisolariańskich godzin to około 8,6 ziemskiego roku”

ETO

W tłumaczeniu na język angielski Wenjie i jej rosnąca grupa towarzyszy znana jest jako Earth Trisolaris Organization (pol. Ruch na rzecz Ziemskiej Trisolaris, RZT), w skrócie ETO, ale daleko im do zjednoczenia i brakowało jednomyślności.

Pomimo intencji Wenjie, z powodu różnić opinii w RZT powstały złożone układy i frakcje, które utworzyły dwie główne frakcje. „Jedną z nich byli adwentyści, najczystszy, najbardziej fundamentalistyczny nurt w RZT, skupiający przeważnie wyznawców Evansowskiego komunizmu wszechgatunkowego (…) Frakcja redempcjonistów pojawiła się długo po powstaniu RZT. Miała charakter religijny, bo jej członkowie byli wyznawcami kultu Trisolaris.” Ale była też wspomniana trzecia grupa – zwolennicy przetrwania, tzw. ocaleńcy (surwiwalowcy).

W skrócie adwentyści chcą zniszczenia ludzkości i uznają wyższość Trisolaran. Redempcjoniści traktują Trisolarian jak bogów i są najbardziej podobni do wyznawców religii. A ocaleńcy są gotowi wrzucić innych pod autobus, aby uratować siebie i swoich potomków, gdy przybędą San-Ti.

Sofon

Choć niektóre naukowe wyjaśnienia zawarte w Problemie trzech ciał są zagmatwane, szczegóły dotyczące sofonów trisolariańskich zajmują cały 33. rozdział. Bez wchodzenia w drobiazgi, chodzi o to, że wszechwiedzące wielowymiarowe protony wydają się bardzo mądre, ale są tylko wyjaśnione w powieści Liu. Sofony są powodem, dla którego wszechświat migocze, powodem odliczania i okiem na niebie, a także technologiczną tajemnicą tego, jak Mike Evans (Jonathan Pryce) może komunikować się z San-Ti w czasie rzeczywistym. Wszystko jest sofonem i mechaniką kwantową!

Wielki ekran w ukrytym głęboko pod ziemią Centrum Kontroli Sofonu pokazywał postęp długiego autotestu. Potem przystąpiono do ładowania systemu operacyjnego. Wreszcie na pustym niebieskim ekranie ukazał się napis: „Mikrointeligencja 2.1 załadowana. Sofon Jeden gotowy do wykonywania poleceń”.

– Narodził się sofon – powiedział konsul do spraw nauki. – Obdarzyliśmy proton mądrością. To najmniejsza forma sztucznej inteligencji, jaką możemy stworzyć.

— Problem trzech ciał (Cixin Liu)

Dzień Sądu Ostatecznego

Sekwencja rozpadania się na części pokładu statku o nazwie Dzień Sądu Ostatecznego w większości jest zgodna z książką (aż do niefortunnej pierwszej ofiary: węża), ale warto zauważyć, że w tej wersji na pokładzie nie ma niewinnych ludzi ani dzieci.

Serial Problem trzech ciał liczy w sumie osiem odcinków i można go już obejrzeć w całości w serwisie Netflix:

Opisy odcinków serialu „Problem trzech ciał” w serwisie Netflix

  • odcinek 1. Odliczanie (61 min): Niepokojące wydarzenia szokują grupę genialnych przyjaciół, gdy na jaw wychodzi tajemnica sięgająca czasów rewolucji kulturalnej w Chinach.
  • odcinek 2. Czerwony Brzeg (64 min): Odliczanie Auggie zagraża jej pracy nad nanotechnologią. Jin wciąga się w grę wirtualnej rzeczywistości nie z tego świata. Ye Wenjie realizuje radykalny pomysł.
  • odcinek 3. Niszczyciel światów (54 min): Realizujący wirtualną misję Jin i Jack na wyścigi próbują rozwiązać zagadkę. Jednak przejście na następny poziom przynosi wstrząsające konsekwencje.
  • odcinek 4. Nasz Pan (44 min): Gdy śmierć wstrząsa grupą, Jin szuka sprawiedliwości. Przed ważnym szczytem śledczy dowiadują się o grupie ekstremistów, którzy czczą nieziemską istotę.
  • odcinek 5. Dzień Sądu Ostatecznego (58 min): Poziom zagrożenia rośnie. Tajna misja, której celem jest pozyskanie informacji o wrogu, wkracza na niebezpieczne terytorium. Na Ziemię dociera złowieszcza wiadomość.
  • odcinek 6. Gwiazdy Naszym Przeznaczeniem (48 min): Gdy po przełomowej deklaracji świat wpada w panikę, Wade gromadzi największe umysły, aby opracować plan obrony.
  • odcinek 7. Tylko naprzód (58 min): Ryzykowna propozycja wprowadza rozłam w grupie projektu Schody. Will rozważa swoje opcje. Ye wraca do znajomego miejsca.
  • odcinek 8. Wpatrujący się w Ścianę (57 min) Ryzykowna operacja stawia życie Saula na głowie. Wystrzeleniu sondy w kosmos towarzyszą gorące emocje i duże oczekiwania. Ludzkość wkracza w nową, pełną niepewności erę.

Książka Problem trzech ciał autorstwa Cixina Liu to oszałamiający chiński bestseller, który stał się wydawniczym fenomenem w USA. W 2015 roku otrzymała Nagrodę Hugo dla najlepszej powieści.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: IndieWire | Netflix
fragmenty książki „Problem trzech ciał” (Cixin Liu) w przekładzie Andrzeja Jankowskiego (Wydawnictwo Rebis)