Pod iOS 18 podobno będzie „bardziej konfigurowalny” ekran główny

Spodziewamy się wielkich zmian pod systemem iOS 18, ponieważ analitycy określili go już jako największą aktualizację iOS-a „od czasu wydania pierwszego iPhone’a”.

Ekran główny iPhone'a z systemem iOS 17 - widżety
Ekran główny iPhone’a z systemem iOS 17 – widżety

Jednym z najbardziej znanych analityków i znawców planów Apple’a jest Mark Gurman z Bloomberga, który zwykle ma najlepsze i najbardziej prawdopodobne informacje. Według niego, w najnowszej wersji systemu iOS 18 powinniśmy oczekiwać, że nowe integracje AI firmy Apple pomogą wprowadzić ogromne zmiany pod systemem operacyjnym iPhone’a jeszcze w tym roku. Trzymamy kciuki i mamy nadzieję, że Siri przejdzie poważny lifting i być może wreszcie nauczy się mówić po polsku.

W najnowszym wydaniu swojego cotygodniowego biuletynu Power On Gurman mógł wzbudzić nadzieje użytkowników iPhone’a na całym świecie, stwierdzając, że pod mobilnym systemem iOS 18 ekran główny telefonu będzie „bardziej konfigurowalny”. Użytkownicy Androida od bardzo dawna mają możliwość dodawania widżetów do ekranu głównego. W tamtym czasie użytkownicy iPhone’a byli bardzo ograniczeni w zakresie możliwości dostosowania ekranu głównego. Jednak wraz z systemem iOS 14, wydanym w 2020 roku, Apple umożliwiło użytkownikom iPhone’a umieszczanie widżetów aplikacji w stylu Androida na ekranach głównych.

Apple, znane z dość konserwatywnego podejścia do ingerencji w zaprojektowanych interfejsach, wykonało wówczas znakomitą robotę, tworząc widżety dla użytkowników iPhone’a. Pod systemem iOS 16 z 2022 roku firma Apple dodała konfigurowalny ekran blokady, w tym możliwość dodawania widżetów ekranu blokady. Konfigurowalne funkcje ekranu blokady systemu iOS obejmują tapetę, zegar (w tym czcionki i kolor), widżety ekranu blokady i inne.

O wszystkich nowych funkcjach dostępnych pod system iOS 18 powinniśmy dowiedzieć się podczas konferencji dla programistów WWDC 2024, która odbędzie się w czerwcu tego roku. Oczy wszystkich będą skupione na główną prezentację (Keynote WWDC24), zwłaszcza jeśli chodzi o zapowiedź systemu iOS 18.

Najnowsze komentarze Gurmana powinny dawać nadzieję użytkownikom iPhone’a na zobaczenie, o ile bardziej konfigurowalny będzie nowy ekran główny. Po wydaniu publicznej wersji beta systemu iOS 18 w lipcu lub sierpniu ostateczna wersja systemu operacyjnego powinna zostać wydana we wrześniu, mniej więcej w tym samym czasie, w którym rozpocznie się sprzedaż nowej linii iPhone’a 16.

Wielu użytkowników iPhone’a, prawdopodobnie częściej niż zwykle, będzie uczestniczyć w corocznej konferencji, aby zdecydować, czy warto ryzykować instalację potencjalnie wadliwej wersji iOS tylko po to, aby być jednym z pierwszych, którzy będą cieszyć się nowymi funkcjami. Pamiętaj, że wersje beta oprogramowania nie są stabilne, co oznacza, że żywotność baterii może zostać znacznie zmniejszona, a funkcje, z których korzystasz na co dzień, mogą nie działać. Mogą to być nawet występujące pętle rozruchowe i całkowite zablokowanie telefonu.

Zatem następnym krokiem będzie oczekiwanie na WWDC, kiedy po raz pierwszy oficjalnie przyjrzymy się nowościom pod systemem iOS 18 — data konferencji powinna zostać podana już wkrótce.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Bloomberg | PhoneArena