Jakie nowości mogą pojawić się pod iOS 18?

Do zaprezentowania iOS 18 poczekamy jeszcze kilka miesięcy, ale krążą już plotki i oczekiwań dotyczące tegorocznej aktualizacji mobilnego systemu operacyjnego Apple’a.

Nieoficjalna ikona iOS 18

Krążą pogłoski, że mobilny system operacyjny iOS 18 będzie zawierał nowe, inspirowane ChatGPT funkcje sztucznej inteligencji (AI) dla Siri i wielu wbudowanych aplikacji. Wiemy natomiast na pewno, że Apple planuje dodać obsługę RCS do aplikacji Wiadomości, aby poprawić jakość wysyłania SMS-ów między iPhone’ami i urządzeniami z Androidem. Krążą także plotki, że najnowsza aktualizacja wprowadzi pewne zmiany w wyglądzie, ale szczegóły pozostają wciąż nieznane.

➔ ZOBACZ TEŻ: Apple chce wykorzystać treści wydawców do szkolenia generatywnej sztucznej inteligencji

Możemy być niemal pewni, że iOS 18 zostanie ogłoszony na corocznej konferencji dla programistów Apple’a WWDC w czerwcu 2024 roku, a szeroko zaprezentowany we wrześniu.

Inteligentniejsza Siri i generatywna sztuczna inteligencja

Według takich źródeł, jak Mark Gurman z Bloomberga i Wayne Ma z The Information, iOS 18 będzie miał nowe funkcje generatywnej sztucznej inteligencji dla Siri, Spotlight, Skrótów, Apple Music, Wiadomości, aplikacji Zdrowie, Numbers, Pages, Keynote i nie tylko.

Dyrektor generalny Apple’a Tim Cook wielokrotnie zapowiadał, że firma pracuje nad generatywną sztuczną inteligencją i planuje udostępnić szczegóły „jeszcze w tym roku”.

Popularność generatywnej sztucznej inteligencji wzrosła pod koniec 2022 roku, kiedy OpenAI wypuściło ChatGPT – chatbota, który może odpowiadać na pytania i inne podpowiedzi tekstowe. Firma rozszerzyła także działalność o narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji do obsługi obrazów i filmów.

Niektóre funkcje generatywnej sztucznej inteligencji mogą być dostępne wyłącznie w modelach iPhone’a 16, które według plotek mają silnik neuronowy ze „znacznie” większą liczbą rdzeni.

Wsparcie RCS w aplikacji Wiadomości

W listopadzie zeszłego roku firma Apple ogłosiła, że będzie obsługiwać wieloplatformowy standard przesyłania wiadomości RCS w aplikacji Wiadomości na iPhonie jeszcze w 2024 roku, więc prawdopodobnie będzie to funkcja uaktualnienia systemu iOS 18.

SMS, iMessage i RCS na iPhonie
SMS, iMessage i RCS na iPhonie

Obsługa RCS powinna skutkować następującymi ulepszeniami domyślnego sposobu przesyłania wiadomości między iPhone’ami i urządzeniami z Androidem:

  • zdjęcia i filmy w wyższej rozdzielczości,
  • wiadomości dźwiękowe,
  • wskaźniki pisania,
  • wiadomości Wi-Fi między iPhone’ami i urządzeniami z Androidem,
  • ulepszone czaty grupowe, w tym możliwość opuszczania rozmowy przez użytkowników iPhone’a, w której biorą udział użytkownicy Androida.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Co to jest RCS? Czym różni się od SMS-ów i iMessage?

Te nowoczesne funkcje są już dostępne w przypadku rozmów między iPhone’ami z niebieskimi dymkami za pośrednictwem iMessage, a wiele z nich jest również dostępnych w aplikacjach do przesyłania wiadomości innych firm, takich jak WhatsApp i Telegram. Obsługa RCS na iPhonie rozszerzy te funkcje o zielone bąbelki w aplikacji Wiadomości.

Zmiany w projekcie

W lutowym wydaniu swojego biuletynu Mark Gurman z Bloomberga poinformował, że Apple pracuje nad aktualizacją wyglądu systemu iOS, która pojawi się „już w tym roku”.

iOS design

Gurman nie ujawnił jeszcze żadnych konkretnych zmian projektowych planowanych pod iOS-em. Jednak w listopadowym wydaniu swojego biuletynu stwierdził, że kierownictwo wyższego szczebla Apple’a określiło iOS 18 jako „ambitny i fascynujący” z „głównymi nowymi funkcjami i wyglądem”.

Gurman nie spodziewa się, że iOS 18 zostanie „całkowicie przebudowany na wzór systemu visionOS”.

Funkcje dostępności

iOS 18 może zawierać nowe funkcje ułatwień dostępu związane z VoiceOver, mową na żywo i rozmiarem tekstu.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: MacRuors